6 oznak, że Twój partner nie ma do Ciebie za grosz szacunku. Lepiej go zostaw
Przemocowy związek to taki, w którym partner nie musi znęcać się wyłącznie fizycznie, ale może to robić psychicznie. Przemoc emocjonalna może być równie niebezpieczna jak ta, która wymaga użycia siły. Niszczy od środka, niekiedy odcina od świata i sprawia, że ofiara daje się usidlić. Oto oznaki, które powinny zmusić cię do refleksji na temat twojego związku.
Ofiary przemocowych partnerów często nie chcą dopuścić do siebie myśli, że ich partner ich nie szanuje i się nad nimi znęca. Biorą na siebie odpowiedzialność za przykre sytuacje, tłumaczą je troską drugiej połówki lub twierdzą, że po prostu zasłużyły na to, jaki los gotuje im partner. Z przemocowymi partnerami zmagają się miliony osób na całym świecie, a wiele z nich nawet nie dopuszcza do siebie tej myśli.
1. Zawstydzanie i obniżanie poczucia własnej wartości
Jeśli twój partner zawstydza cię i zaniża twoją wartość – czy to w towarzystwie, czy w innych sytuacjach – powinno cię to zaniepokoić.
2. Wieczne krytykowanie
Niezależnie od tego, co zrobisz, nigdy nie słyszysz pochwały, tylko same słowa krytyki? To znak, że twój partner chce obniżyć twoją samoocenę i wiarę w siebie oraz swoje siły.
3. Ciągłe ośmieszanie
Przemocowy partner robi to w sposób przemyślany, uderzając w najbardziej czułe punkty. Twoją reakcję najczęściej skwituje tym, że jesteś osobą przewrażliwioną i pozbawioną poczucia humoru.
4. Karanie milczeniem
W zdrowych, szczęśliwych związkach wszystkie problemy powinny być przedyskutowane. Ważne jest osiągnięcie kompromisu. Niestety, partnerzy przemocowi wolą znęcać się psychicznie w ten sposób.
5. Kontrola i nieszanowanie granic
Każdy ma prawo do prywatności i własnego życia. Wymóg robienia wszystkiego pod dyktando partnera, czytanie przez niego prywatnej korespondencji, dotyk bez twojej zgody, nadmierna troska – wszystko to powinno budzić niepokój.
6. Wyzywanie, krzyki i ataki słowne
Niezależnie od tego, czy są to epizodyczne sytuacje, czy codzienność ofiary, nie można na to pozwalać. W takich przypadkach trzeba jak najszybciej uciekać od swojego partnera.
Nie musisz tkwić w przemocowym związku
Wszyscy zasługujemy na miłość i troskę . Nie warto więc trwać w związkach, które powodują ból, strach i obniżają poczucie własnej wartości. Przemocowe związki przybierają różne oblicza. Nie zawsze objawiają się siniakami. Stosowana w nich przemoc nie musi być regularna – może pojawiać się co jakiś czas. Przemoc psychiczna, tak jak fizyczna, powoduje ból i może doprowadzić nas na skraj, wpędzić w depresję .
Nie warto lekceważyć niepokojących oznak w naszym związku. Mogą one objawiać się słowami, manipulacją czy zachowaniami, które pozwalają zyskać nad drugą połówką kontrolę, a nawet władzę. Takie
znęcanie się obniża poczucie własnej wartości
partnera i uzależnia ofiarę. Jest to po prostu złe i nie ma na to miejsca w zdrowym, szczęśliwym związku.
Tutaj możesz szukać pomocy:
- Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”
- Centra Pomocy Rodzinie i Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej (MOPS)
- Policyjne procedury „Niebieska Karta”
- Specjalistyczne Ośrodki Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie
- Fundacja Centrum Praw Kobiet
- Ośrodki interwencji kryzysowej
Warto pamiętać, że
pomoc jest dostępna
, a zgłoszenie się po nią to
pierwszy krok
do wyjścia z trudnej sytuacji. Jeśli jesteś świadkiem przemocy, również możesz pomóc, kontaktując się z odpowiednimi służbami.
Przemoc wobec kobiet
nie może być w tym kraju akceptowana.
Zobacz też:
9 objawów nerwicy. Nigdy ich nie lekceważ, bo możesz stracić zdrowie
Na zwolnieniu od psychiatry możesz wyjechać na urlop. Jest tylko jeden warunek
Wędrówki do lodówki w środku nocy to nie jest drobiazg. Zespół nocnego jedzenia można leczyć