Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie psychiczne > 9 objawów nerwicy. Nigdy ich nie lekceważ, bo możesz stracić zdrowie
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 02.08.2024 10:23

9 objawów nerwicy. Nigdy ich nie lekceważ, bo możesz stracić zdrowie

Nerwica, nerwica lękowa
Fot. Freepic

Nerwice są grupą zaburzeń, nazywane zaburzeniami lękowymi. Zaliczane są do nich m.in. zaburzenia lękowe uogólnione oraz zaburzenia lękowe z napadami paniki. Stanowią one jedne z najbardziej rozpowszechnionych zaburzeń lękowych. 

Są takie objawy jak m.in. napady lęku, które jednoznacznie sugerują możliwość wystąpienia nerwicy u pacjenta. Warto też dodać, że istnieje mnóstwo nieoczywistych dolegliwości, będących objawem nerwicy. Jakie objawy mogą zwiastować to schorzenie?

Nerwica to choroba cywilizacyjna

Nerwica, czyli zaburzenia emocjonalne dotykają głównie dość młodych ludzi w wieku 25-45 lat. Jednak jej objawy często są trudne do nazwania lub po prostu lekceważone.  Symptomy nerwicy mogą dotyczyć ciała, emocji lub też funkcji poznawczych. Pacjent zazwyczaj jest świadomy, że choroba ma podłoże psychiczne, choć wciąż doświadcza lęku.

Nerwica uchodzi za chorobę cywilizacyjną, ponieważ szacuje się, że dotyczy ok. 20 proc. światowej populacji. Co do przyczyn choroby - mogą być bardzo różnorodne, a chory często nie zna ich dokładnego źródła.

Nerwica lękowa
Fot. Freepic

 

U każdego przebieg nerwicy jest mocno indywidualny

Nerwica lękowa objawia się w bardzo różny sposób. U chorych osób pojawiają się symptomy somatyczne, zaburzenia funkcji poznawczych, ale też problemy emocjonalne. U każdego chorego przebieg nerwicy jest mocno indywidualny i objawy mogą, choć oczywiście nie muszą występować razem.

Nerwica może pojawić się u pacjenta po przeżyciu urazu psychicznego lub też jako skutek życia w stresie. Może przyczyniać się do tego nadmiar obowiązków oraz intensywne zmiany życiowe, takie jak m.in. nowa praca, rozstanie czy przeprowadzka. Na zaburzenia wpływ może mieć również dzieciństwo czy rodzina. Z kolei czynniki biologiczne, jak wrodzone cechy, temperament czy stan układu nerwowego również mają związek z pojawieniem się nerwicy.

 

To najczęściej występujące objawy nerwicy

Najczęściej występującymi objawami nerwicy są:

  • lęk o zdrowie (nawet hipochondria), pracę, życie, związek i wiele innych,
  • uczucie ciągłego niepokoju,
  • uczucie napięcia,
  • nadpobudliwość,
  • zaburzenia koncentracji,
  • zaburzenia snu,
  • ciągłe zamartwianie się,
  • poczucie niewydolności, niska samoocena,
  • ciągłe zmęczenie.

 

Jak wyjaśnia psycholog i psychoterapeuta mgr Weronika Janeczko w rozmowie z Pacjentami, objawów związanych z nerwicą lękową jest cały szereg.

 “Najważniejsze objawy, które pozwalają spełnić kryteria tej choroby świadczące o pobudzeniu układu nerwowego to m.in. odczucie bicia lub ciężaru serca albo przyspieszenie akcji serca, pocenie się, drżenie lub dygotanie ciała i suchość w jamie ustnej. Z wymienionych objawów musi być spełniony choć jeden, aby można stwierdzić, że mamy do czynienia z zaburzeniem lęku panicznego” - wyjaśnia.

Do diagnozy nerwicy lękowej konieczne jest także wystąpienie trzech innych objawów związanych z lękiem. Dolegliwości, które również mogą towarzyszyć lękowi panicznemu są związane z odczuciami w klatce piersiowej lub brzuchem

“Mogą pojawić się nudności, trudności z oddychaniem, czy uczucie dławienia się albo dyskomfortu\bólu w klatce piersiowej. Z innych objawów, mogą także wystąpić zawroty głowy, obawa utraty kontroli, czy poczucie depersonalizacji (nierealności samego siebie) lub derealizacji (nierealności otoczenia)” - podkreśla terapeutka.

Jeśli nie zostanie stwierdzone żadne inne schorzenie, pacjent może zostać skierowany do psychologa czy psychiatry. Leczenie najczęściej składa się z kombinacji leków oraz terapii poznawczo-behawioralnej. Warto też dodać, że pewne nawyki związane ze stylem życia mogą okazać się pomocne. Mowa w tym przypadku o m.in. jodze, zdrowej diecie, wystarczającej ilości snu, unikanie kofeiny, alkoholu czy innych narkotyków, medytacja, techniki relaksacyjne, takie jak m.in. głębokie oddychanie.

Czytaj też:

Te sytuacje mogą spowodować atak paniki. Psychoterapeuta tłumaczy, jak im nie ulec

Czy to już nerwica? Psychoterapeutka Weronika Janeczko tłumaczy

Nerwica lękowa – jak się objawia i jak wygląda leczenie?