Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Żywienie > Ten zapomniany owoc ma wiele właściwości odżywczych. Dlaczego warto jeść agrest?
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 14.06.2024 13:17

Ten zapomniany owoc ma wiele właściwości odżywczych. Dlaczego warto jeść agrest?

Agrest, owoc
Fot. Shutterstock/ Mila

Agrest jest nieco niedocenianym i zapomnianym owocem, a szkoda, bo posiada mnóstwo właściwości zdrowotnych. Działa przeczyszczająco, ale również wspomaga produkcję żółci, sprzyja prawidłowemu widzeniu, ale też poprawia trawienie. Agrest posiada liczne witaminy i składniki mineralne.

Świetnie smakuje na surowo, ale również doskonale sprawdzi się jako składnik wielu przetworów, gdzie można zrobić z niego rozmaite dżemy, kompoty czy nalewki. Niestety, nie wszyscy mogą jeść agrest. Kto nie powinien po niego sięgać?

W Polsce agrest jest często uprawiany

Agrest jest gatunkiem krzewu z rodziny agrestowatych. Owoce agrestu to jagody o barwie żółtej, zielonej czy czerwonawej. Agrest to owoc mocno spokrewniony z porzeczką. Smak agrestu uzależniony jest od jego odmiany, gdzie niektóre z nich są słodkie, a inne cierpkie.

W naszym kraju ten owoc jest dość często uprawiany, a wszystko przez to, że sprzyja temu klimat w Polsce. Zbiory agrestu uzależnione są od odmiany, natomiast zazwyczaj mają miejsce między czerwcem a początkiem sierpnia.

Wspomaga odchudzanie
Fot. Freepic
Lekarz opublikował zdjęcie nagiej pacjentki. Według szpitala to "niefortunne zdarzenie" Ptasia grypa u człowieka. WHO potwierdziło przypadek zakażenia

Agrest posiada dużą zawartość luteiny

Skoro mowa o agreście, nie można nie wspomnieć o jego zdrowotnych właściwościach. Winorośl Północy, bo tak dawniej mówiło się o agreście, zawiera mnóstwo witamin oraz składników mineralnych. Ma w sobie mnóstwo witaminy A, ale również sporą ilość luteiny, pektyn oraz kwasów organicznych.

Agrest to jeden z owoców o najwyższej zawartości luteiny. Luteina polecana jest osobom nadmiernie eksploatującym wzrok, m.in. długą pracą przy komputerze czy też oglądaniem telewizji. Luteina koncentruje się najczęściej w skórce oraz miąższu warzyw i owoców.

Kto nie może jeść agrestu?

Jak mówią badania, konsumenci lubią agrest nie tylko ze względu na jego smak, ale również całą gamę korzyści zdrowotnych, jakie wiąże się z jego regularnym spożywaniem. Warto wiedzieć, że ten owoc znany już był w medycynie ludowej jako ten, który prawidłowo wspomaga organizm. Chodzi tu o takie właściwości jak działanie przeczyszczające, efekt moczopędny, ale również wspomaganie produkcji żółci.  Agrest wspomaga również trawienie oraz zapobiega wzdęciom. 

To jeszcze nie wszystko, bo agrest wspomaga również pracę układu nerwowego. Ten owoc korzystny jest dla osób na dietach redukcyjnych, gdyż jest niski i posiada dodatkowo niski indeks glikemiczny. Agrest działa również przeciwzapalnie. Warto wiedzieć, że mimo wielu właściwości leczniczych, agrest nie jest dla wszystkich. Osoby chorujące na cukrzycę powinny wstrzymać się od jedzenia tego owocu. Również ze względu na dużą zawartość tanin i kwasów agrest może szkodzić osobom cierpiącym na wrzody żołądka i dwunastnicy oraz zapalenia okrężnicy i jelit.

Czytaj też:

Dlaczego po czereśniach boli brzuch? Z tym nigdy nie łącz czereśni

Jeśli bierzesz te leki, unikaj truskawek. Ta mieszanka może spowodować zawał

Lemoniada z kwiatów bzu. Czy każdy może ją pić?