Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Ambrosan
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:27

Ambrosan

Ambrosan
pixabay.com

Ambrosan – skład

Produkt można nabyć w formie białych, gładkich i obustronnie płaskich tabletek, po 20 lub po 30 sztuk w opakowaniu. W każdej tabletce znajduje się 30 mg chlorowodorku ambroksolu (substancji czynnej) oraz pozostałe składniki: laktoza jednowodna, stearynian magnezu, kopowidon oraz celuloza mikrokrystaliczna.

Ambrosan - działanie

Mechanizm wydalania śluzu z dróg oddechowych nie przebiega prawidłowo w przypadku niektórych chorób. Ambrosan to lek stosowany wspomagająco w ostrych i przewlekłych chorobach układu oddechowego, związanych z niewłaściwym pozbywaniem się zalegającej wydzieliny podczas astmy oskrzelowej, mukowiscydozy, rozstrzenia lub zapalenia oskrzeli. Substancja czynna produktu – chlorowdorek ambroksolu pobudza aktywność rzęsek nabłonka i zmienia konsystencję śluzu, dzięki czemu jego usuwanie przebiega szybciej, a objawy uciążliwego kaszlu ulegają złagodzeniu. Zwiększone zostaje również wytwarzanie surfaktantu, który odpowiada za proces rozprężania płuc. Lek jest wskazany u pacjentów z chorobami płuc i oskrzeli o ostrym i przewlekłym charakterze, którym towarzyszy zaburzenie wydzielania śluzu.

Ambrosan – dawkowanie

Lek należy stosować zgodnie z ulotką lub zaleceniami lekarza. Dorosłym i dzieciom powyżej 12 lat zaleca się przyjmowanie 1 tabletki, 3 razy na dobę. Podanie 2 tabletek, 2 razy dziennie nasila ich działanie. Dla dzieci w przedziale wiekowym 6-12 lat przewidziane jest pół tabletki podawane 2-3 razy na dobę. Nie zaleca się zażywania leku przed snem. Po doustnym podaniu, tabletkę należy popić wodą, dawkowanie może nastąpić zarówno po, jak i w trakcie posiłku. Niekorzystne objawy przedawkowania nie zostały dotychczas zaobserwowane, jakkolwiek każde przedawkowanie trzeba zgłaszać lekarzowi. Czas leczenia ustala lekarz na podstawie rodzaju schorzenia i wskazań.

Ambrosan – przeciwwskazania i środki szczególnej ostrożności

Nie wolno stosować leku, jeśli pacjent jest uczulony na substancję czynną lub jeden ze składników pomocniczych lub występuje dziedziczna nietolerancja na substancje zawarte w preparacie. Choroby wrzodowe żołądka i dwunastnicy oraz zaburzenia czynności nerek a także ciężka niewydolność wątroby wymagają konsultacji lekarskiej przed rozpoczęciem dawkowania. Istnieje niewielkie ryzyko pojawienia się ciężkich reakcji skórnych, dlatego po zaobserwowaniu wysypki lub innych podrażnień na skórze należy przerwać stosowanie leku i zgłosić się do lekarza. W jednej tabletce znajduje się 125 mg laktozy, dlatego  Ambrosan nie może być podawany pacjentom z nietolerancją galaktozy, brakiem laktazy i zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Tagi: