Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Amoeboma (pełzakowy guz okrężnicy)
Agata Wiencierz
Agata Wiencierz 19.03.2022 01:34

Amoeboma (pełzakowy guz okrężnicy)

Amoeboma (pełzakowy guz okrężnicy)
pixabay

Czym jest amoeboma?

Amoeboma, inaczej pełzakowy guz okrężnicy, jest ziarniniakiem powstającym na skutek przewlekłego zapalenia błony śluzowej powodowanego obecnością pierwotniaka z rodzaju Entamoebidae. Jest to rzadkie powikłanie pełzakowicy. Guz może występować w różnych odcinkach jelita grubego, ale najczęściej umiejscowiony jest w kątnicy, co może prowadzić do jej niedrożność.

Objawy amoebomy

Początkowymi objawami pojawienia się ziarniniaka w przypadku pełzakowicy są niedrożność i niewielkie krwawienie z przewodu pokarmowego. W badaniu kolonoskopowym amoeboma może dawać podobny obraz do nowotworu jelita, choroby Leśniowskiego-Crohna, gruźlicy lub zakażenia grzybiczego.

Leczenie amoebomy

Leczenie amoebomy obejmuje antybiotykoterapię oraz usunięcie zmian w jelicie. Metronidazol eliminuje zarówno atakujące trofozoity (struktury inwazyjne pełzakowatych) jak i zapobiega dalszemu rozprzestrzenianiu się guza w jelicie.

Zapobieganie amoebomie

Aby uniknąć pojawienia się pełzakowego guza okrężnicy, należy zadbać o prewencję zakażenia pełzakowicą. W tym celu należy przestrzegać higieny osobistej, nie spożywać nieprzegotowanej wody oraz niegotowanego jedzenia w krajach o niskim poziomie sanitarnym. Szybkie wykrycie choroby mogą zapewnić badania kału, szczególnie u osób powracających ze stref tropikalnej i subtropikalnej.

Tagi: