Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja

Archiwum grudzień 2020

Zatrucia pieprzowcem rocznym, czyli papryką (Capsicum annum) - przyczyny i objawy
31.12.2020 01:00 Zatrucia pieprzowcem rocznym, czyli papryką (Capsicum annum) - przyczyny i objawy

Pieprzowiec roczny jest hodowany w domach i na balkonach głównie ze względów dekoracyjnych, natomiast owoce są jadalne i można dodawać je do różnych potraw w celu dodania im pikantności. Zatrucia pieprzowcem rocznym, czyli papryką (Capsicum annum) zdarzają się rzadko, ponieważ owoce tej rośliny są jadalne i trzeba spożyć bardzo duże ilości, aby wystąpiły poważne konsekwencje dla przewodu pokarmowego. Gatunek tej papryki bywa jednak czasem mylony z podobną do niej psianką pieprzową (Solanum pseudocapricastrum), której owoce są niejadalne i w przypadku spożycia mogą powodować ostre zatrucie.Dodatkowo należy pamiętać, że zielone części rośliny są trujące, należy więc uważać, aby nie zostały zjedzone szczególnie przez dzieci. Łagodne zatrucia pieprzowcem rocznym mogą powodować:pieczenie języka, ust i gardła,nudności,wymioty,biegunkę.Poza tym owoce pieprzowca rocznego są bardzo pikantne, więc za każdym razem, gdy dotykaliśmy papryczek należy dokładnie umyć ręce, ponieważ kontakt z oczami i delikatniejszymi fragmentami skóry może prowadzić do bolesnych poparzeń i podrażnień.Pieprzowiec roczny ma właściwości lecznicze. Nieduże dawki ostrych odmian papryki pobudzają wydzielanie soków trawiennych ułatwiając trawienie (trzeba jednak pamiętać, że nadmiar może uszkodzić nerki oraz drogi moczowe). Najczęściej jednak jest stosowany miejscowo w różnego rodzaju maściach działających rozgrzewająco, stosowanych w leczeniu reumatyzmu i przy bólach mięśni, kości i stawów różnego pochodzenia.

Zatrucia rozpuszczalnikami organicznymi – klasyfikacja i objawy
31.12.2020 01:00 Zatrucia rozpuszczalnikami organicznymi – klasyfikacja i objawy

Wysoka lotność rozpuszczalników organicznych sprzyja ich wchłanianiu przez drogi oddechowe, natomiast duża lipofilność ułatwia przenikanie przez skórę. Działają one drażniąco na skórę i błony śluzowe. Mają toksyczne działanie na organizm, a w dużych dawkach działają na ośrodkowy układ nerwowy wywołując efekt odurzający. Jest to jedna z przyczyn prowadzących do zatrucia rozpuszczalnikami organicznymi, ponieważ młodzież i dorośli, najczęściej z najuboższych grup społecznych, wykorzystują te substancje, aby uzyskać efekt zbliżony do działania twardych narkotyków. Oprócz tego do zatrucia rozpuszczalnikami organicznymi najczęściej do chodzi w zakładach produkcyjnych, używających tego typu substancji, a także przypadkowo, najczęściej w przypadku dzieci.

Zakrzep (niedrożność) żyły środkowej siatkówki – przyczyny, objawy
28.12.2020 01:00 Zakrzep (niedrożność) żyły środkowej siatkówki – przyczyny, objawy

Zakrzep (niedrożność) żyły środkowej siatkówki – przyczynyZakrzep (niedrożność) żyły środkowej siatkówki – objawyZakrzep (niedrożność) żyły środkowej siatkówki – diagnostyka i leczenie

Badania wstępne – czym są i jak wygląda ich przebieg
28.12.2020 01:00 Badania wstępne – czym są i jak wygląda ich przebieg

Badania wstępne – dla kogo?Badania wstępne – kiedy powinno się je wykonać?Badania wstępne – skierowanie lekarskieBadania wstępne – orzeczenie lekarskie

Jagody Acai
28.12.2020 01:00 Jagody Acai

Układ dopełniacza - co to jest i jakie funkcje pełni? Wskazania do badania i przebieg
20.12.2020 01:00 Układ dopełniacza - czym jest i jakie funkcje pełni? Wskazania, przebieg

Układ dopełniacza odpowiada za utrzymanie funkcji odporności organizmu. Układ ten tworzy zespół białek występujących w płynach ustrojowych i w osoczu oraz stymuluje aktywację zjawisk stymulujących odpowiedź immunologiczną, będącą reakcją na stany zapalne i ataki infekcji w organizmie. Co to jest układ dopełniacza i jaką rolę pełni?

Zatrucia benzyną – objawy, skutki i leczenie
18.12.2020 01:00 Zatrucia benzyną – objawy, skutki i leczenie

Zatrucie chemikaliami i produktami rafinowanymi jest poważnym problemem, przed którym stoi światowe zdrowie publiczne. Według WHO co najmniej 350 000 osób umiera każdego roku z powodu przypadkowego zatrucia. Dokładne statystyki dotyczące częstotliwości zatrucia benzyną nie są prowadzone, można jednak zaobserwować, że zatrucie produktami ropopochodnymi zajmuje jedno z pierwszych miejsc wśród domowych i przemysłowych zatruć chemicznych.Zatrucia benzyną są uważane za ciężką wersję zatrucia, a niebezpieczeństwem jest zarówno wewnętrzne użycie produktu, jak i dostanie się oparów benzyny do układu oddechowego. Toksyczna ilość benzyny dla ludzkiego ciała wynosi 20-50 ml. Zatrucie może wystąpić w domu (w garażu samochodowym, w transporcie) lub w miejscu pracy (stacje benzynowe, rafinerie itp.). Jakość powietrza, którym oddychamy (szczególnie na terenach przemysłowych i w pobliżu głównych autostrad) jest równie ważna dla zdrowia i może stanowić poważne zagrożenie. Benzyna może powodować zarówno ostre, jak i przewlekłe zatrucia, w zależności od dawki i czasu ekspozycji na środek toksyczny.