Badania lekarskie na prawo jazdy – na czym polegają i gdzie je wykonać? Ile ważne są badania dla kierowców?
Czym są badania lekarskie na prawo jazdy? Gdzie i kiedy się je wykonuje?
Badania lekarskie na prawo jazdy to rodzaj testów przeprowadzanych w celu określenia medycznych przeciwwskazań lub ich braku do kierowania pojazdami mechanicznymi. Są one obowiązkowe dla każdego przyszłego kierowcy, należy je wykonać przed przystąpieniem do egzaminu państwowego.
Badania lekarskie na prawo jazdy przeprowadza orzecznik, uprawniony do wystawiania tego typu zaświadczeń lekarskich. Mogą się one odbyć w szkole nauki jazdy, a jeśli nie ma takiej możliwości, należy się udać do ośrodka medycyny pracy.
Jak wyglądają badania lekarskie na prawo jazdy?
Badania lekarskie na prawo jazdy trwają zazwyczaj nie więcej niż kilkanaście minut i obejmują ocenę różnych aspektów stanu zdrowia. Rozpoczynają się zawsze od zebrania wywiadu lekarskiego (anamnezy) na temat przebytych i przewlekłych chorób i przyjmowanych leków, które mogą mieć wpływ na zdolność do prowadzenia pojazdów, następnie przeprowadzane jest badanie okulistyczne i neurologiczne. Kolejne elementy badania dla adeptów na kierowców są następujące:
ocena narządów ruchu – osoby z dysfunkcjami narządu ruchu mogą kierować pojazdami, niekiedy konieczne jest przystosowanie pojazdu do posiadanej niepełnosprawności,
ocena stanu psychicznego – poważne zaburzenia psychiczne czy niedorozwój umysłowy są bezwzględnymi przeciwwskazaniami do otrzymania zaświadczenia lekarskiego o możliwości kierowania pojazdami,
ocena słuchu – osoby niedosłyszące i głuche mogą kierować pojazdami mechanicznymi,
występowanie lub brak objawów mogących sugerować uzależnienie od alkoholu lub środków odurzających,
obecność lub brak takich schorzeń, jak: cukrzyca, choroby układu krążenia, choroby nerek – warunkiem uzyskania zaświadczenia o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów mechanicznych jest kontrola cukrzycy poparta pozytywną opinią lekarza prowadzącego, natomiast przeciwwskazaniem są schorzenia, które mogą narażać kandydata na kierowcę na nagłą niewydolność układu sercowo-naczyniowego, a także ostra niewydolność nerek
obecność lub brak padaczki – napady padaczkowe lub nagłe zaburzenia świadomości stanowią przeciwwskazanie do kierowania pojazdami, chyba że od ostatniego ataku upłynęły dwa lata i stan ten jest poparty opinią lekarza prowadzącego.
Badania lekarskie na prawo jazdy – cena i ważność
W niektórych szkołach nauki jazdy, cena badania lekarskiego na prawo jazdy wliczona jest w cenę kursu. Jeśli jednak w danym ośrodku szkolenia kierowców nie ma możliwości wykonania takich testów, przyszły kierowca musi się liczyć z wydatkiem ok. 200 zł.
Jeżeli lekarz orzecznik nie stwierdza przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów zazwyczaj wydaje zaświadczenie ważne bezterminowo. Istnieją jednak sytuacje, kiedy określa się ważność badań, zazwyczaj wtedy, gdy występują schorzenia mogące postępować i wymagać kontroli lekarskiej, np. wady wzroku czy choroby kardiologiczne bądź neurologiczne.