Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Badanie prostaty oraz antygenu PSA – jak przebiega badanie?
Małgorzata Kośla
Małgorzata Kośla 19.03.2022 01:25

Badanie prostaty oraz antygenu PSA – jak przebiega badanie?

Badanie prostaty oraz antygenu PSA – jak przebiega badanie?
pixabay.com

Badanie prostaty oraz antygenu PSA – co to jest prostata?

Prostata jest to gruczoł krokowy, który występuje wyłącznie u mężczyzn – kobiety nie posiadają tego narządu, co wbrew pozorom nie jest powszechną wiedzą. Prostata jest narządem mięśniowo-gruczołowym, który jest częścią męskiego układu płciowego. Prostata wytwarza wydzielinę o białym kolorze, która jest nośnikiem plemników i nadaje spermie specyficzny zapach. Powyżej 50 roku życia badanie prostaty należy uwzględnić jako obowiązkowe rutynowe badanie. Badanie prostaty powinno jednak wykonywać się także wcześniej, tym bardziej w przypadku występowania problemów z oddawaniem moczu lub innych dolegliwości ze strony układu rozrodczego mężczyzny.

undefined

Badanie prostaty oraz antygenu PSA – jak przebiegają badania?

Badanie prostaty wykonujemy u lekarza specjalisty, tj. urologa. Możemy dostać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu, które zostanie wykonane na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia lub możemy zapisać się na badanie prywatnie. Przed przyjściem na badanie prostaty, należy zadbać o higienę osobistą i dokładnie umyć okolice krocza.

undefined

1.         Badanie prostaty – Dla większości mężczyzn, badanie prostaty jest bardzo wstydliwe, lecz nie ma ku temu powodów. Aby wykonać badanie prostaty (gruczołu krokowego) niezbędne jest umieszczenie palca przez lekarza urologa w odbytnicy badanego pacjenta. Przed przystąpieniem do badania, pacjent musi pozbyć się dolnej części ubrań wraz z bielizną. Lekarz poprosi o odwrócenie się pacjenta tyłem do niego i rozstawienie szeroko nóg, należy wtedy oprzeć się o leżankę i rozluźnić. Pomoże to lekarzowi sprawnie i szybko przeprowadzić badanie bez większych komplikacji. Lekarz przygotowuje się do badania pacjenta zakładając rękawiczki, które pokryte są środkiem ułatwiającym poślizg. Dzięki temu pacjent nie będzie odczuwać dyskomfortu podczas badania. Gdy lekarz włoży palec pokryty żelem do odbytnicy, będzie wykonywać ruchy ku górze i ku dole, tak aby móc wyczuć gruczoł krokowy jak najdokładniej. Podczas badania prostaty palcem, lekarz będzie sprawdzał ją pod kątem zmian, pojawienia się guzków lub stwardnień. Aby ułatwić i przyspieszyć badanie, które stosunkowo trwa niewiele czasu, bo zazwyczaj kilkanaście sekund, należy się rozluźnić. Lekarz poinformuje pacjenta przed wyjęciem palca, wtedy badanie dobiegnie końca.

undefined

2.         Badanie antygenu PSA – Badanie antygenu PSA całkowitego prostaty przeprowadzane jest poprzez pobranie krwi i oddanie próbki do laboratorium w celu ustalenia poziomu stężenia markera przerostu prostaty. Badanie markera PSA prostaty pozwala wykryć przedwcześnie bezobjawowego raka prostaty u osób narażonych genetycznie, u których w rodzinie występował wcześniej ten rodzaj raka. Dodatkowo, regularnie co roku, badanie na antygen PSA powinien wykonywać każdy mężczyzna powyżej 50 roku życia. Pierwsze oznaki, takie jak częste oddawanie moczu w niewielkich ilościach lub utrudnione oddawanie moczu powinny być sygnałem do przeprowadzenia badania antygenu PSA. W przypadku, gdy lekarz urolog podczas badania wykryje jakieś zmiany w gruczole krokowym, może skierować na dodatkowe badanie obrazowe USG lub pobranie wycinka narządu. Samodzielne interpretowanie wyniku poziomu całkowitego PSA może przysporzyć nam niepotrzebnego stresu, ponieważ normy różnią się w danych laboratoriach i wynik powinien interpretować urolog. Jednak prawidłowy poziom PSA powinien nie przekraczać 4,0 ng/ml.

Tagi:
Polecane