Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Bakterie kałowe w wodzie mineralnej. Chodzi o znaną markę
fot. Shutterstock / Nomad_Soul

Bakterie kałowe w wodzie mineralnej. Chodzi o znaną markę

27 kwietnia 2024
Autor tekstu: Daria Siemion

W  wodzie butelkowanej znanej marki wykryto bakterie kałowe. Ponieważ jej picie jest niebezpieczne, producent będzie musiał zniszczyć 2 miliony butelek.

Bakterie kałowe wykryto w wodzie gazowanej "Perrier" firmy Nestle. Wyniki badań dotyczą partii pochodzącej z odwiertu Gard we Francji. Z informacji francuskiej prasy wynika, że przedsiębiorstwo nie będzie już z niego korzystać. Wszystko przez ulewne deszcze – to z nimi zanieczyszczenia miały trafić do wody.

Bakterie kałowe w wodzie "Perrier"

Wodę "Perrier" można kupić w Polsce. Firma Nestle uspokaja jednak, że nie trzeba jej wyrzucać, ponieważ butelki dostępne w sprzedaży można bezpiecznie spożywać, a te zakażone bakteriami, zostały lub zostaną zniszczone.


Jak czytamy na stronie producenta, woda "Perrier" ma wiele właściwości prozdrowotnych. “Unikalna mieszanka intensywnych bąbelków i zbilansowana zawartość minerałów sprawiają, że jest to woda jedyna w swoim rodzaju” – podaje Nestle .


"Perrier" jest wodą mineralną z certyfikatami francuskiej Akademii Medycznej i Ministerstwa Zdrowia. Ma zawierać dużo ważnych pierwiastków, takich jak wapń, potas czy magnez. Niestety jedna jej partia zawierała bakterie kałowe .

woda.png
W wodzie “Perrier” marki Nestle wykryto bakterie kałowe Fot. Freepik
E-papieros na cenzurowanym. Resort zdrowia i GIS chcą ograniczyć dostęp
Aż 2 znane leki wycofane z obrotu w trybie pilnym! GIF wydał ostrzeżenie dla Polaków

Bakterie coli – co warto o nich wiedzieć?

Bakterie kałowe, inaczej coli , to grupa mikroorganizmów z rodziny Enterobacteriaceae powszechnie występujących w organizmach ludzi i zwierząt, a także w wodzie, na roślinach i w glebie, gdzie trafiają z odchodami.


Najlepiej znaną bakterii kałowych jest Escherichia coli (inaczej e-coli ), czyli pałeczka okrężnicy , o której często słyszymy przez skażenia wody. Po dostaniu się do przewodu pokarmowego może spowodować poważne szkody.

Zakażenia bakteriami kałowymi – jakie objawy?

Objawy zakażenia bakteriami kałowymi zależą od rodzaju bakterii, jej ilości oraz organizmu chorego. Najbardziej narażone na ciężki przebieg zakażenia są osoby starsze, kobiety w ciąży, osoby z osłabioną odpornością i dzieci.

Objawy zakażenia bakteriami kałowymi:

  • gwałtowna biegunka ,
  • ból brzucha,
  • nudności,
  • wymioty,
  • brak apetytu,
  • osłabienie,
  • zawroty głowy,
  • gorączka .

W ciężkich przypadkach może dojść do biegunki krwotocznej i stanu zapalnego jelita. Pierwsze objawy pojawiają się zazwyczaj od 3 do 7 dni od zakażenia. U niektórych na szczęście zatrucie przebiega łagodnie.

Zobacz też:

Biegunka z domieszką krwi to ostrzeżenie od organizmu. Gastroenterolog tłumaczy, co może oznaczać

Ten rodzaj stolca powoduje biegunka tłuszczowa. Co to za dolegliwość?

Szybko przynosi ulgę i osłania błonę śluzową. To najlepszy środek na męczącą biegunkę

Chwast cudotwórca. Pasuje do rosołu, ma niesamowite właściwości zdrowotne
Nie żyje bokser znokautowany na ringu. Miał 27 lat, osierocił dwójkę dzieci
Obserwuj nas w
autor
Daria Siemion

Dziennikarka z 10-letnim stażem. Pisała dla tytułów takich jak Focus, Focus Medycyna, National Geographic, Krytyka Polityczna, na:Temat. Najchętniej porusza tematykę chorób i profilaktyki. Z wykształcenia lingwistka i zoopsycholog. W wolnych chwilach uprawia wspinaczkę i trenuje psy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja