„Zaleca się, aby osoby, które zakupiły produkt, nie spożywały go i zwróciły go do sklepu wraz z paragonem w celu uzyskania zwrotu pieniędzy. Zwroty będą przyjmowane do 27.03.2025 r.” – czytamy w komunikacie na stronie sklepu Carrefour.Sieć handlowa Carrefour zamieściła na swojej stronie internetowej pilny komunikat dotyczący wycofania ze sprzedaży jednego z serów. W produkcie wykryto bakterie, które w skrajnych przypadkach u dzieci mogą powodować nawet niewydolność nerek.
Nie milką echa Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Tym razem świat obiegła wiadomość o złym stanie zdrowia Daniela Wiffena – mistrza olimpijskiego, który zachorował po pływaniu w Sekwanie. Sportowiec trafił do szpitala. Co mu dolega? Zostańcie z nami.
W niemal co drugiej próbce badanego mięsa wykryto superbakterie, czyli takie, które są oporne na działanie wielu antybiotyków. Badanie przeprowadziło stowarzyszenie "Otwarte Klatki”, a chodzi o kurczaki z sieci Lidl.Mięso pochodziło z klasycznej hodowli polegającej na produkcji szybkorosnących ras ptaków, które do uboju trafiają w wieku zaledwie 6 tygodni. W ostatnich dziesięcioleciach ich wzrost przyspieszono aż 4-krotnie, a stoi za tym, m.in., podawanie antybiotyków.
W wodzie butelkowanej znanej marki wykryto bakterie kałowe. Ponieważ jej picie jest niebezpieczne, producent będzie musiał zniszczyć 2 miliony butelek.Bakterie kałowe wykryto w wodzie gazowanej "Perrier" firmy Nestle. Wyniki badań dotyczą partii pochodzącej z odwiertu Gard we Francji. Z informacji francuskiej prasy wynika, że przedsiębiorstwo nie będzie już z niego korzystać. Wszystko przez ulewne deszcze – to z nimi zanieczyszczenia miały trafić do wody.
Bakterie z E. coli i wykrył sanepid w próbkach wody z jednego z wodociągów na południu Polski. To bakterie kałowe, bytują w jelitach, ale gdy dostaną się do wody czy jedzenia, stanowią zagrożenie dla zdrowia człowieka. Objawy zatrucia pałeczką okrężnicy to wymioty, ostra biegunka, silne bóle brzucha.Bakterie E. coli i Enterococcus zostały wykryte w wodociągu w Opolu. Obie stanowią część fizjologicznej flory jelit, rzadziej i w niewielkich ilościach znajdują się w pochwie i jamie ustnej. Gdy równoważone są przez tzw. pożyteczne bakterie, nic nam nie grozi, jednak gdy mamy obniżoną odporność, mogą wywołać niebezpieczną infekcję Kilka lat temu głośno było o zatruciu sałatą w folii (w wilgotnym środowisku z małym dostępem tlenu potrafią się błyskawicznie namnożyć), po którym w Wielkiej Brytanii zmarło kilka osób. W Polsce wykryto właśnie te bakterie w jednym z wodociągów w Opolu. Mieszkańcy budynkach zasilanych przez wodociąg nie powinni używać wody do mycia żywności ani do higieny osobistej. Wciąż nie wiadomo, czy mamy do czynienia z poważniejszym zanieczyszczeniem, czy tylko lokalnym i problem dotyczy tylko jednej ulicy.