Pacjenci.pl

canva.com

Czego nie robić przed snem? 5 nawyków, które utrudniają zasypianie i psują jakość snu

15 Marca 2023

Autor tekstu:

Joanna Kamińska

Coraz więcej osób boryka się z bezsennością bądź też z uczuciem zmęczenia nawet po przespanej nocy. Najczęstszą przyczyną jest nasz styl życia i stres. O ile eliminacja stresu nie jest łatwa, a często wręcz niemożliwa, pewne szkodliwe nawyki możemy zmienić.

Jakie nawyki utrudniają zasypianie i psują jakość snu?

Ciężkostrawna kolacja 

Noc to czas, kiedy regenerują się wszystkie komórki i tkanki naszego organizmu. Ciężkostrawna kolacja, dodatkowo spożyta niedługo przez snem zaburzy te procesy. Nasz organizm zamiast skupić się na regeneracji, całą swoją energię poświęci na trawienie posiłku. Wskutek tego obudzimy się niewypoczęci. 

Picie kawy o zbyt później porze 

Kofeina spożyta o późnej porze może powodować utrudnione zasypianie, a także skrócenie czasu snu. Eksperci zalecają spożycie ostatniej kawy do 6 godzin przed snem.

Korzystanie z urządzeń elektronicznych przed snem

Ekspozycja na światło niebieskie powoduje zmniejszoną produkcję melatoniny, czyli hormonu snu, który odgrywa ważną rolę w regulacji biologicznego rytmu okołodobowego. Powinniśmy zrezygnować z korzystania z telefonu komórkowego i sprzętów elektronicznych na 2 godziny przed snem. 

Zbyt częste drzemki w ciągu dnia

Jedna drzemka, nie później niż 7 godzin przed pójściem spać nie zaszkodzi. Jednak zbyt duża liczba drzemek w ciągu dnia może zaburzać nasz rytm dobowy, a co za tym idzie będzie utrudniać wieczorne zasypianie i powodować budzenie się w nocy. 

Picie alkoholu przed snem

Wiele osób twierdzi, że alkohol pomaga w zasypianiu. Rzeczywiście może przyspieszyć zasypianie, jednak znacznie pogorszy jakość snu. Efekt będzie taki, że rano obudzimy się zmęczeni i niewyspani. 

Projekt bez tytułu - 2023-03-14T222554.278.png

psychiatra

Powikłaniem miażdżycy mogą być zaburzenia psychiczne. Mało kto ma tego świadomość

CZYTAJ DALEJ
mycie zębów

Czy zęby należy myć po każdym posiłku? Stomatolog bez trudu rozwiał nasze wątpliwości

CZYTAJ DALEJ

Jak przygotować sypialnię do spania?

Przede wszystkim powinniśmy postawić na odpowiedni materac, który będzie dostosowany do naszej wagi ciała. Warto skorzystać z porad specjalisty, który pomoże nam wybrać idealny model. 

Nie zapominajmy o wygodnej poduszce. Powinna być odpowiednio dobrana, aby sprzyjała zdrowemu spaniu i zapobiegała porannym dolegliwościom ze strony kręgosłupa. Jeśli będzie niedopasowana, może powodować bóle karku i barków, a także przewlekłe bóle głowy. Poduszkę, podobnie jak materac należy dobrać indywidualnie do danej osoby. 

W sypialni nie powinny znajdować się sprzęty elektroniczne, ponieważ emitują promieniowanie, które ma negatywny wpływ na jakość naszego snu. 

Warto zadbać o odpowiednie zaciemnienie sypialni, ponieważ zasypianie w ciemności sprzyja syntezie melatoniny, hormonu, który odgrywa istotną rolę w regulacji godzin snu i czuwania w ciągu doby. 

Należy zapewnić odpowiednią temperaturę powietrza w sypialni, która nie powinna być ani za wysoka, ani za niska. Uznaje się, że optymalna temperatura do spania wynosi około 16 – 19°C. 

Jakie mogą być skutki niewyspania?

Do głównych objawów niewyspania należą m.in. brak energii, problemy z koncentracją, przemęczenie, brak energii, wahania nastroju i obniżone samopoczucie. W dłuższej perspektywie czasowej przewlekłe niewyspanie może prowadzić do poważniejszych skutków, takich jak depresja czy obniżona odporność i infekcje organizmu. U kobiet niedobory snu mogą powodować zaburzenia hormonalne i trudności z zajściem w ciążę. 

seks

Ból przy stosunku - skąd się bierze? Przyczyny i leczenie w rozmowie z ekspertem

CZYTAJ DALEJ
gluten

Czy gluten jest szkodliwy dla każdego? Cała prawda o glutenie

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

zdrowie

Podobne artykuły

Zdrowie

Zapalenia zatok można uniknąć. Lekarz powiedział nam, co je wywołuje
Czytaj więcej >

Zdrowie

Skąd się biorą wzdęcia? Najczęstsze przyczyny powstawania wzdęć
Czytaj więcej >

Zdrowie

Dlaczego pacjent po udarze mózgu wymaga rehabilitacji? Rola rehabilitacji w leczeniu udaru
Czytaj więcej >

Zdrowie

Czy medyczna marihuana jest pomocna również dla seniorów? Warte uwagi!
Czytaj więcej >

Zdrowie

Trzy zioła stosowane w leczeniu zespołu jelita drażliwego. Polecane przez gastroenterologa
Czytaj więcej >

Zdrowie

Choroba zwyrodnieniowa stawów a RZS – czym się różnią?
Czytaj więcej >
Joanna Kamińska

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]