Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Czego nie robić przed snem? 5 nawyków, które utrudniają zasypianie i psują jakość snu
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 15.03.2023 15:09

Czego nie robić przed snem? 5 nawyków, które utrudniają zasypianie i psują jakość snu

bezsenność
canva.com

Coraz więcej osób boryka się z bezsennością bądź też z uczuciem zmęczenia nawet po przespanej nocy. Najczęstszą przyczyną jest nasz styl życia i stres. O ile eliminacja stresu nie jest łatwa, a często wręcz niemożliwa, pewne szkodliwe nawyki możemy zmienić.

Jakie nawyki utrudniają zasypianie i psują jakość snu?

Ciężkostrawna kolacja 

Noc to czas, kiedy regenerują się wszystkie komórki i tkanki naszego organizmu. Ciężkostrawna kolacja, dodatkowo spożyta niedługo przez snem zaburzy te procesy. Nasz organizm zamiast skupić się na regeneracji, całą swoją energię poświęci na trawienie posiłku. Wskutek tego obudzimy się niewypoczęci. 

Picie kawy o zbyt później porze 

Kofeina spożyta o późnej porze może powodować utrudnione zasypianie, a także skrócenie czasu snu. Eksperci zalecają spożycie ostatniej kawy do 6 godzin przed snem.

Korzystanie z urządzeń elektronicznych przed snem

Ekspozycja na światło niebieskie powoduje zmniejszoną produkcję melatoniny, czyli hormonu snu, który odgrywa ważną rolę w regulacji biologicznego rytmu okołodobowego. Powinniśmy zrezygnować z korzystania z telefonu komórkowego i sprzętów elektronicznych na 2 godziny przed snem. 

Zbyt częste drzemki w ciągu dnia

Jedna drzemka, nie później niż 7 godzin przed pójściem spać nie zaszkodzi. Jednak zbyt duża liczba drzemek w ciągu dnia może zaburzać nasz rytm dobowy, a co za tym idzie będzie utrudniać wieczorne zasypianie i powodować budzenie się w nocy. 

Picie alkoholu przed snem

Wiele osób twierdzi, że alkohol pomaga w zasypianiu. Rzeczywiście może przyspieszyć zasypianie, jednak znacznie pogorszy jakość snu. Efekt będzie taki, że rano obudzimy się zmęczeni i niewyspani. 

Projekt bez tytułu - 2023-03-14T222554.278.png

Powikłaniem miażdżycy mogą być zaburzenia psychiczne. Mało kto ma tego świadomość Czy zęby należy myć po każdym posiłku? Stomatolog bez trudu rozwiał nasze wątpliwości

Jak przygotować sypialnię do spania?

Przede wszystkim powinniśmy postawić na odpowiedni materac, który będzie dostosowany do naszej wagi ciała. Warto skorzystać z porad specjalisty, który pomoże nam wybrać idealny model. 

Nie zapominajmy o wygodnej poduszce. Powinna być odpowiednio dobrana, aby sprzyjała zdrowemu spaniu i zapobiegała porannym dolegliwościom ze strony kręgosłupa. Jeśli będzie niedopasowana, może powodować bóle karku i barków, a także przewlekłe bóle głowy. Poduszkę, podobnie jak materac należy dobrać indywidualnie do danej osoby. 

W sypialni nie powinny znajdować się sprzęty elektroniczne, ponieważ emitują promieniowanie, które ma negatywny wpływ na jakość naszego snu. 

Warto zadbać o odpowiednie zaciemnienie sypialni, ponieważ zasypianie w ciemności sprzyja syntezie melatoniny, hormonu, który odgrywa istotną rolę w regulacji godzin snu i czuwania w ciągu doby. 

Należy zapewnić odpowiednią temperaturę powietrza w sypialni, która nie powinna być ani za wysoka, ani za niska. Uznaje się, że optymalna temperatura do spania wynosi około 16 – 19°C. 

Jakie mogą być skutki niewyspania?

Do głównych objawów niewyspania należą m.in. brak energii, problemy z koncentracją, przemęczenie, brak energii, wahania nastroju i obniżone samopoczucie. W dłuższej perspektywie czasowej przewlekłe niewyspanie może prowadzić do poważniejszych skutków, takich jak depresja czy obniżona odporność i infekcje organizmu. U kobiet niedobory snu mogą powodować zaburzenia hormonalne i trudności z zajściem w ciążę. 

Tagi: Zdrowie
Polecane