Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Ból w dusznicy bolesnej – przyczyny i leczenie dławicy piersiowej
Magdalena Samecka
Magdalena Samecka 19.03.2022 01:34

Ból w dusznicy bolesnej – przyczyny i leczenie dławicy piersiowej

Dusznica
Pacjenci

Ból w dusznicy bolesnej – na czym polega dusznica bolesna?

Dusznica bolesna, inaczej dławica piersiowa, to zespół objawów, wśród których podstawowym jest ból w klatce piersiowej. Towarzyszą mu: uczucie duszności, ucisku, a także kołatanie serca.

Bezpośrednią przyczyną bólu w dusznicy bolesnej jest niedokrwienie mięśnia sercowego związane ze zmianami w naczyniach wieńcowych.

Wyróżnia się trzy rodzaje dusznicy bolesnej:

  • stabilną – ból w tym typie dusznicy bolesnej pojawia się wskutek stresu bądź wysiłku fizycznego; ustępuje po chwili odpoczynku i przyjęciu nitrogliceryny; dusznicę bolesną stabilną rozpoznaje się, jeżeli objawy przy każdym ataku mają takie samo nasilenie i nie zmieniły się w ciągu ostatnich dwóch miesięcy,

  • niestabilną – ból w klatce piersiowej jest bardziej nasilony, nie ustępuje w spoczynku i nie ustępuje po przyjęciu nitrogliceryny; na skutek dusznicy bolesnej niestabilnej może dojść do zawału serca, a nawet zatrzymania akcji serca,

  • dławicę Prinzmetala – ból w tym typie dusznicy pojawia się podczas spoczynku, najczęściej w nocy i jest związany z nagłym, samoistnym skurczem tętnicy wieńcowej.

Ból w dusznicy bolesnej – przyczyny

Ból w dusznicy bolesnej pojawia się w przebiegu choroby wieńcowej, czyli zwężenia tętnic doprowadzających krew do serca, czego przyczyną jest z kolei przeważnie blaszka miażdżycowa. W efekcie tego do serca napływa mniej krwi, a więc mniej tlenu i substancji odżywczych. Dochodzi wówczas do niedokrwienia mięśnia sercowego.

Do powstawania zmian miażdżycowych, a w konsekwencji rozwinięcia się choroby wieńcowej i dusznicy bolesnej prowadzi najczęściej niezdrowy tryb życia (niedobór ruchu, nieprawidłowa dieta), choć mają na nią wpływ także czynniki genetyczne.

Ból w dusznicy bolesnej – objawy dławicy piersiowej

Objawy pojawiające się w przebiegu choroby to:

  • ból w dusznicy bolesnej – silny ból w klatce piersiowej pojawiający się w sytuacji większego zapotrzebowania mięśnia sercowego na tlen, a więc podczas wysiłku fizycznego czy silnego stresu,

  • uczucie duszności i ucisku za mostkiem,

  • promieniowanie bólu do szyi, żuchwy, lewego ramienia,

  • ustępowanie dolegliwości w spoczynku.

Nasilenie objawów klinicznych zależy od stanu pacjenta. Ponieważ jednak choroba niedokrwienna serca jest schorzeniem postępującym, z czasem może dochodzić do nasilania się bólu w dusznicy bolesnej.

Ból w dusznicy bolesnej – dusznica a zawał serca

Ból w dusznicy bolesnej trwa zazwyczaj od 2 do 10 minut i ustępuje wraz z zaprzestaniem wysiłku, który go wywołał oraz podaniem nitrogliceryny rozszerzającej naczynia krwionośne. Ból w zawale serca jest natomiast ciągły, niezależnie od przyjętej pozycji ciała czy wysiłku fizycznego. Towarzyszą mu takie objawy, jak nadmierna potliwość, zawroty głowy, nudności, wymioty, ból w nadbrzuszu lub kaszel. Dzieje się tak, ponieważ na skutek zawału dochodzi do całkowitego zamknięcia światła naczynia wieńcowego przez blaszkę miażdżycową (a nie tylko zwężenie tętnic, jak w przypadku dławicy piersiowej).

Konkluzja jest następująca – jeśli bóle w klatce piersiowej i duszności utrzymują się dłużej niż 10–15 minut należy wezwać karetkę pogotowia ratunkowego, ponieważ wiele wskazuje na to, że ich przyczyną jest zawał mięśnia sercowego.

Tagi:
Polecane