Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Boldaloin – wskazania, dawkowanie, działania niepożądane
Magdalena Samecka
Magdalena Samecka 19.03.2022 01:27

Boldaloin – wskazania, dawkowanie, działania niepożądane

Boldaloin – wskazania, dawkowanie, działania niepożądane
pixabay.com

Boldalion – jak działa?

Boldaloin to lek, w składzie którego znajdują się wyciąg z alony przylądkowej (Aloe ferox Miller) oraz boldyna (Boldinum). Preparat ma działanie wspomagające wydzielanie żółci i soku żołądkowego oraz regulujące częstość wypróżnień.

Alonę otrzymuje się, ścinając liście aloesu u nasady, sok wypływa samoistnie i zagęszcza się przez odparowywanie na słońcu bądź suszenie rozpyłowe. Ze względu na obecność przeciwutleniających polifenoli, indoli i alkaloidów wykazuje ona właściwości przeciwutleniające. Liść aloesu feroksowego zawiera wapń, a także żelazo, magnez, cynk i inne korzystne dla zdrowia minerały. Aloe ferox jest również znany ze swojego działania odtruwającego, posiada właściwości przeczyszczające. Pomaga regulować pracę układu pokarmowego, pobudzając produkcję soków trawiennych i stymulując ruchy perystaltyczne jelit.

Boldyna to prosty alkaloid aporfiny, który jest składnikiem aktywnym występujący w liściach i korzeniach drzewa o nazwie boldo. Ma ona działanie przeciwutleniające, chroni przed peroksydacją lipidów lub inaktywacją enzymów wywołaną przez wolne rodniki. Wykazano, że boldyna ma działanie przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, przeciwcukrzycowe i przeciwmiażdżycowe, z których wszystkie mogą wynikać z jego właściwości niszczenia wolnych rodników.

Boldalion ma postać tabletek. 1 pastylka zawiera 23,6 mg wyciągu suchego z Aloe ferox Miller oraz 1 mg boldyny. Skuteczność preparatu opiera się na długiej tradycji stosowania oraz doświadczeniu.

Boldaloin – wskazania i przeciwwskazania

Wskazania do stosowania preparatu obejmują:

  • niestrawność objawiającą się uczuciem pełności w jamie brzusznej czy odbijaniem,

  • zaburzeniami w wydzielaniu soku żołądkowego i żółci,

  • dolegliwościach skurczowych jelit,

  • łagodnych zaparciach.

Zalecane dawkowanie preparatu to 1 tabletka do 3 razy na dobę. Lek przeznaczony jest do stosowania u dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia

Boldaloinu nie należy stosować, jeśli występuje uczulenie na składniki preparatu, a także marskość wątroby, niewydolność nerek, niedrożność dróg żółciowych, atonia jelit, biegunka, zapalenie wyrostka robaczkowego, choroba zapalna jelita, ból brzucha o nieustalonej przyczynie, zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej.

Boldaloin – działania niepożądane

Skutki uboczne po podaniu Boldaloinu pojawiają się rzadko i obejmują:

  • biegunkę, wymioty,

  • hipokaliemię,

  • kolkę żółciową,

  • zmiany w zabarwieniu moczu.

Tagi: