Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Bóle głowy w okresie przekwitania u kobiet – przyczyny i leczenie
Magdalena Samecka
Magdalena Samecka 19.03.2022 01:34

Bóle głowy w okresie przekwitania u kobiet – przyczyny i leczenie

Bóle głowy w okresie przekwitania u kobiet – przyczyny i leczenie
pixabay

Bóle głowy w okresie przekwitania u kobiet – charakterystyka

Bóle głowy w okresie przekwitania u kobiet pojawiają się w wyniku okresowego rozszerzania się naczyń krwionośnych, dlatego też są one zaliczane do grupy naczyniowych bólów głowy.

Okołomenopauzalne bóle głowy to sprawa indywidualna, mogą one mieć różny charakter – od łagodnego po mocno nasilony, od epizodycznego do regularnie nawracającego. Najczęściej jednak są one jednak podobne do migreny, towarzyszą im takie same objawy dodatkowe, czyli: nudności, wymioty, światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki, mogą być również poprzedzone aurą, a więc zaburzeniami wzroku, czucia, mowy czy ogólnym osłabieniem organizmu. Ból głowy jest wówczas pulsujący i zlokalizowany po jednej stronie czaszki.

Niekiedy bóle głowy w okresie przekwitania u kobiet są słabiej nasilone, obustronne i symetryczne, mają charakter ciągły i tępy. Przypominają wówczas napięciowe (naczynioruchowe) bóle głowy spowodowane stresem, zmęczeniem czy spożyciem nadmiernej ilości alkoholu bądź kofeiny. 

Bóle głowy w okresie przekwitania u kobiet – przyczyny

Przyczyna częstych bólów głowy w okresie przekwitania u kobiet nie została do końca wyjaśniona. Najprawdopodobniej są one wywoływane przez zmiany w naczyniach krwionośnych mózgu i opon mózgowo–rdzeniowych, które są z kolei są spowodowane gwałtownymi zmianami hormonalnymi. Podczas menopauzy dochodzi do spadku poziomu estrogenu i progesteronu, co prowadzi do tzw. pulsacyjnych zaburzeń hormonalnych, naprzemiennym rozszerzaniem się i zwężaniem naczyń, a to z kolei może generować dolegliwości bólowe w postaci bólu głowy.

Obok bólów głowy w okresie przekwitania u kobiet mogą pojawić się także inne objawy klimakterium, m.in.:

  • uderzenia gorąca,

  • nocne poty,

  • zawroty głowy,

  • spadek libido,

  • osłabienie kości, bóle stawów,

  • zaburzenia nastroju,

  • kłopoty ze snem,

  • zaburzenia koncentracji i pamięci.

Bóle głowy w okresie przekwitania u kobiet – diagnostyka i leczenie

Kobieta, która zauważyła u sobie zaburzenia lub zanik krwawień miesiączkowych i wyżej wymienione objawy menopauzy, powinna udać się na wizytę kontrolną do ginekologa. Lekarz przeprowadzi wywiad, wykona badanie ginekologiczne oraz prawdopodobnie zleci oznaczenie poziomu hormonów:

  • hormonu folikulotropowego,

  • hormonu luteotropowego,

  • estradiolu,

  • progesteronu.

Konieczne może okazać się również oznaczenie poziomu hormonów tarczycy: TSH, fT3, fT4 oraz wykonanie lipidogramu.

Leczenie bólów głowy w okresie przekwitania u kobiet obejmuje doraźne stosowanie środków przeciwbólowych i przeciwmigrenowych. W określonych przypadkach ginekolog może zaproponować pacjentce leczenie hormonalne – hormonalną terapię zastępczą. Polega ono na przyjmowaniu tych hormonów, których organizm sam już nie wytwarza, przede wszystkim estrogenu, a także progesteronu, 7-hydroksyprogesteronu i 19-nortesteronu.

Tagi:
Polecane