Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Boli cię głowa? Zamiast łykać tabletkę, spróbuj naturalnych sposobów na ból
Fot. Pexels/Samantha Garrote

Boli cię głowa? Zamiast łykać tabletkę, spróbuj naturalnych sposobów na ból

9 września 2024
Autor tekstu: Marta Uler

Kiedy boli głowa, w pierwszym odruchu szukamy jakiegoś leku przeciwbólowego. Łykamy i cierpliwie czekamy, aż zadziała. Jednak nie każdy ból głowy wymaga aż takiej interwencji. A jest to substancja chemiczna, która w pewien sposób obciąża nasz organizm, chociażby wątrobę.

Wiele bólów głowy, przede wszystkim tych, które mogą nam się przytrafić np. po ciężkim dniu, pełnym intensywnego wysiłku umysłowego, a także stresu, można pokonać łagodnymi, domowymi sposobami.

Czym jest ból głowy?

Ból głowy to dolegliwość, którą od czasu do czasu odczuwa każdy z nas. Polega na odczuwaniu dyskomfortu, napięcia, pulsowania lub bólu w okolicy głowy – w różnych jej miejscach – lub szyi. Może występować jako samodzielne schorzenie, tzw. ból pierwotny (np. migrena), lub jako objaw innej choroby, czyli ból wtórny (np. spowodowany infekcją, urazem czy problemami z zatokami ). Bóle głowy mogą mieć różną intensywność i charakter – od łagodnego, tępego bólu po silny, pulsujący, który utrudnia codzienne życie, może nawet powodować mdłości i wymioty.

Przyczyn bólu głowy jest mnóstwo i mogą obejmować stres, zmęczenie, odwodnienie, niewłaściwą dietę, zmiany hormonalne czy napięcie mięśniowe. Niektóre z nich, jak migreny, są tak silne, że bez leków nie da się normalnie funkcjonować. Ale wiele bólów głowy można pokonać, nie biorąc żadnych tabletek (zwykle sięgamy w tym przypadku po paracetamol lub ibuprofen).

Ból głowy można pokonać bez tabletek. Fot. Pexels/ JESHOOTS.com
Co jeść, gdy wypadają włosy? To powinno znaleźć się w codziennym menu
W tym ryżu jest od groma toksyn. Wybierz ten – jest tańszy i zdrowszy

Domowe sposoby na ból głowy

  • Nawodnienie – bardzo często ból głowy wynika z odwodnienia. Bywa, że wystarczy wypić szklankę wody , by się ustąpił. By nie dopuszczać do odwodnienia, najlepiej pić czystą wodę w małych ilościach, ale regularnie, po kilka łyków. Dobrze nawadniają też warzywa, np. zielony ogórek, pomidorki koktajlowe.
  • Zimny kompres – zmoczony w zimnej wodzie ręcznik lub kostki lodu owinięte w szmatkę należy przyłożyć na czoło, lub kark. Chłodzenie pomaga w zmniejszeniu stanu zapalnego i łagodzeniu bólu.
  • Masaż skroni i karku – może pomóc w rozluźnieniu napiętych mięśni wokół głowy i karku i zmniejszeniu bólu, zwłaszcza jeśli jest on spowodowany stresem lub napięciem. Taki masaż usprawnia przepływ krwi w naczyniach krwionośnych i poprawia natlenienie tkanek, w tym mózgu.
  • Herbaty ziołowe – na ból głowy doskonale działa herbata z mięty pieprzowej lub imbiru. Mięta działa relaksująco, a imbir ma właściwości przeciwzapalne i pobudzające krążenie.
  • Odpoczynek, zwłaszcza w ciemnym pokoju – po ciężkim, stresującym dniu, który mógł być przyczyną bólu głowy, czasem wystarczy... odpocząć. Ale tak naprawdę. Odciąć się od bodźców, najlepiej w ciemnym pokoju lub pójść na spacer. Przez pewien czas nie korzystać z komórki, niczego nie czytać, a nawet z nikim nie rozmawiać.
  • Ćwiczenia oddechowe – w internecie można znaleźć wiele technik oddechowych lub medytacji, które pomagają wyciszyć umysł i ciało.
  • Kofeina – dobra wiadomość dla amatorów kawy – w małych ilościach kofeina może pomóc w złagodzeniu bólu głowy, zwłaszcza na początku, gdy ból się jeszcze nie "rozkręcił". Jednak nadmierne jej spożycie może pogorszyć objawy, dlatego warto pić ją z umiarem.
  • Aromaterapia – tu sprawdzą się olejki: bazyliowy, lawendowy, majerankowy, miętowy i geraniowy. Można je stosować miejscowo, wcierając bezpośrednio w skórę czoła, skroni i karku, albo do inhalacji – w kominkach aromaterapeutycznych.

Na ból głowy – metoda z Dalekiego Wschodu

Kiedy boli głowa, skuteczne okazują się także mniej oczywiste metody, takie jak np. akupresura. Założeniem tej starochińskiej dziedziny jest przekonanie, że różne obszary i punkty na dłoniach oraz stopach odpowiadają poszczególnym częściom ciała. Masując je lub uciskając, można oddziaływać na konkretny narząd.

I tak, kiedy chcemy ulżyć sobie w bólu głowy, powinniśmy uciskać punkt Hegu (LI-4).

  • Znajduje się on na wierzchu dłoni, mniej więcej w stawie między kciukiem a palcem wskazującym. Kiedy na niego dobrze trafimy, poczujemy charakterystyczny "prąd".
  • Punkt Hegu należy uciskać kciukiem drugiej ręki przez około 30 sekund do 1 minuty, wykonując przy tym niewielkie, okrężne ruchy. Siła nacisku powinna być dość intensywna, ale jeszcze niewywołująca bólu.
  • Można to powtórzyć na obu dłoniach. Podczas uciskania, staraj się głęboko i spokojnie oddychać. Relaksacja i skupienie się na oddechu mogą zwiększyć skuteczność tej techniki.
Fot. Marta Uler/Pacjenci

Zobacz także:

Jak pogoda wpływa na samopoczucie? Te witaminy mogą skutecznie pomóc w walce z dolegliwościami

Ból głowy i samopoczucie jak po dobrej imprezie? To sygnały ostrzegawcze poważnej choroby

Masz nawracające migreny? Gastroenterolog wskazuje, co może być ich przyczyną

Sprawdzono skład popularnych herbat. W środku cement, plastik, pióra
Pediatra: Dzieci zaczynają już chorować, a z nimi całe rodziny. Krztusiec i COVID na czele
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko