Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Pulsujący ból głowy może oznaczać poważną chorobę. Lekarka mówi, co z nim zrobić
Daria  Siemion
Daria Siemion 27.07.2024 11:57

Pulsujący ból głowy może oznaczać poważną chorobę. Lekarka mówi, co z nim zrobić

Ból głowy, pulsujący ból głowy
Fot. Canva / Getty Images

Pulsujący ból głowy potrafi odebrać radość życia. Jest intensywny i szybko nie mija. Jak sobie z nim radzić i jakie są jego przyczyny? Tego dowiesz się z naszego tekstu. Przeczytaj go uważnie, bo za tym rodzajem bólu mogą stać poważne choroby.

Przyczyny pulsującego bólu głowy

Pacjenci opisują pulsujący ból głowy jako wytmiczny, jakby pochodzący z tętnic. Ten rodzaj bólu głowy jest bardzo dokuczliwy i skutecznie potrafi wyłączyć z aktywności nawet na kilka dni. Nie zawsze reaguje na leki. Zdarza się, że stoją za nim poważne choroby.

Pulsujący ból głowy może wynikać ze zwiększonego ciśnienia w naczyniach krwionośnych w okolicy mózgu. Kiedy tętnice kurczą się i rozszerzają, pacjenci odczuwają rytmiczny ból. Zdarza się, że nasila się on przy schylaniu, gdy ciśnienie czaszkowe wzrasta.

Dlaczego warto jeść pomidory? Mają pozytywny wpływ na ciśnienie krwi i nie tylko 4 najcięższe powikłania, które może spowodować nadciśnienie tętnicze

Pulsujący ból głowy – jakie choroby?

Pulsujący ból głowy najczęściej ma wtórny charakter i występuje w przebiegu niektórych chorób. Jedną z nich jest nadciśnienie tętnicze, na które może cierpieć nawet 10 mln dorosłych osób na świecie. Najczęściej objawia się ono pulsującym bólem z tyłu głowy.

Nieprzyjemne uczucie pulsowania w głowie może towarzyszyć również migrenie. Dolegliwości dotyczą wtedy zazwyczaj tylko jednej ze stron głowy, a napady bólu mogą trwać od kilku godzin do kilku dni. Często towarzyszą im nudności i wymioty.

Na szczęście za pulsującym bólem głowy stoją nie tylko poważne choroby, ale również te, które stosunkowo łatwo wyleczyć. Jedną z nich jest zapalenie zatok, skutkujące zmianą ciśnienia w zatokach przynosowych, co objawia się charakterystycznym pulsowaniem.

Za pulsujący ból głowy może odpowiadać również zapalenie naczyń krwionośnych albo klasterowy ból głowy – bardzo uciążliwa choroba, jedna z najbardziej bolesnych na świecie. Niestety zdarza się, że ludzie na jej skutek popełniają samobójstwo.

Najpoważniejszą chorobą objawiającą się pulsującym bólem głowy jest guz mózgu. Ten rodzaj nowotworu można poznać  m.in. po porannych nudnościach, napadach padaczkowych i problemach z pamięcią.

Mierzenie ciśnienia
Jedną z przyczyn pulsującego bólu głowy może być nadciśnienie Fot. Freepik

Leczenie pulsującego bólu głowy

Leczenie pulsującego bólu głowy zależy od pierwotnej przyczyny bólu. W przebiegu migreny zaleca się stosowania leków przeciwbólowych i beta-blokerów, a przy nadciśnieniu leki obniżające ciśnienie. Zapalenie zatok leczy się obkurczając kroplami śluzówkę.

W przypadku częstych lub bardzo bolesnych bólów głowy, zwłaszcza pulsujących, warto skonsultować się z lekarzem w celu dokładnej diagnostyki i opracowania odpowiedniego planu leczenia.

– Zawsze proszę pacjentów, by prowadzili dzienniczek bólu i notowali w nim nie tylko dni i sytuacje, w których pojawia się ból, ale także jego lokalizację, by móc ją z czymś powiązać – mówi w rozmowie z Pacjentami lek. med. Joanna Piotrowska, neurolog.

Zobacz też:

Plaga bólów głowy w Polsce. "Jaki ból jest niebezpieczny? Kluczowa jest lokalizacja i czas”

Napięciowy ból głowy – przyczyny, diagnostyka, leczenie, domowe sposoby

Ból głowy i samopoczucie jak po dobrej imprezie? To sygnały ostrzegawcze poważnej choroby