Borasol – charakterystyka preparatu. Wskazania do stosowania i skutki uboczne
Borasol – charakterystyka
Borasol to lek w postaci roztworu na skórę, który zawiera kwas borowy (Acidum boricum). Kwas borowy jest znany również jako boran wodoru lub kwas ortoborowy i jest naturalnie występującym związkiem zawierającym pierwiastki: bor, tlen i wodór. Kryształy kwasu borowego są białe, bezwonne, wyglądem przypominają drobnoziarnistą sól kuchenną. Kwas borowy jest jednym z najczęściej produkowanych boranów i jest szeroko stosowany w przemyśle farmaceutycznym jako środek antyseptyczny.
Kwas borowy może być stosowany w przypadku drobnych oparzeń lub skaleczeń, może być składnikiem, maści, opatrunków, płynów. Rozcieńczony roztwór bywa stosowany jako środek do płukania (irygacji) pochwy – w leczeniu bakteryjnego zapalenia pochwy z powodu nadmiernej zasadowości, a także kandydozy wywołanej przez drożdżaki inne niż C. albicans oraz w leczeniu trądziku.
Borasol w 1 g roztworu zawiera 30 mg kwasu borowego. Jest przeznaczony do stosowania miejscowego, wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Szybko się wchłania i maksymalne stężenie osiąga po 2-3 godzinach od zastosowania, kumuluje się w narządach.
Borasol – wskazania
Wskazania do stosowania Borasolu obejmują:
niewielkie rany,
oparzenia,
stłuczenia,
obrzęki,
zapalenie błony śluzowej jamy ustnej,
stan zapalny gardła,
zakażenia bakteryjne i grzybicze pochwy,
stany zapalne zewnętrznych narządów moczowo-płciowych,
wypryski, trądzik.
Borasol jest lekiem OTC (z ang. over-the-counter drug), wydawanym bez recepty. Stosuje się go wyłącznie zewnętrznie, w postaci okładów lub płukanek, ma postać roztworu na skórę. Nie należy przyjmować go doustnie czy doocznie. Zmienione chorobowo miejsca przemywa się preparatem od 2 do 3 razy na dobę.
Borasol – przeciwwskazania i skutki uboczne
Nie stosuje się preparatu, jeśli występuje nadwrażliwość na kwas borowy, a także w przypadku rozległych, głębokich ran. Borasol jest przeznaczony do stosowania u osób dorosłych oraz dzieci powyżej 11. roku życia. Nie badano wpływu stosowania kwasu borowego przez kobiety ciężarne lub karmiące, w takich sytuacjach zawsze przed użyciem leku należy skonsultować się z lekarzem.
Działaniem niepożądanym, jakie może się pojawić podczas nakładania na skórę jest podrażnienie, zaczerwienienie, łuszczenie się naskórka. Jeśli produkt jest stosowany przez długi czas mogą wystąpić objawy zatrucia kwasem borowym, m.in.: biegunka, wymioty, gorączka, drgawki, uszkodzenie nerek, niedokrwistość, łysienie.