Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Cierpisz na bezsenność? Zrób to 2 razy w tygodniu, a problem zniknie
Fot. Canva

Cierpisz na bezsenność? Zrób to 2 razy w tygodniu, a problem zniknie

8 kwietnia 2024
Autor tekstu: Adrianne Mazurek

Bezsenność to najczęściej występujący problem, wynikający z różnych czynników. Zaburzenia snu przekładają się na cały organizm, powodując nie tylko zmęczenie, ale przyczyniając się do rozwoju groźnych chorób. Jak poradzić sobie z bezsennością?

Przyczyny bezsenności

Wśród przyczyn bezsenności wymienia się przede wszystkim tryb życia, który naraża nas na światło tuż przed zaśnięciem. Mowa tu o sztucznym świetle, który emitują ekrany - smartfona czy telewizora. Taka ekspozycja sprawia, że nie wydziela się melatonina , która jest hormonem odpowiedzialnym za senność i prawidłowe zasypianie.

Do tego dochodzi siedzący tryb życia, niska aktywność fizyczna, najadanie się przed snem czy spanie w nieprzewietrzonym i zbyt gorącym pomieszczeniu. Sytuacji nie poprawiają odgłosy z ulicy, które mogą wybudzać, a potem utrudniać zasypianie. Jak zatem poradzić sobie z zaburzeniami snu? Trzeba próbować, ponieważ zdrowy sen jest kluczowy do regeneracji całego organizmu.

Naukowcy już wiedzą, co sprzyja bezsenności

Grupa międzynarodowych naukowców przeprowadziła badania dotyczące bezsenności , które trwały 10 lat i wzięło w nich udział 4339 uczestników. Ich zadaniem było odpowiadanie na pytania dotyczące poziomu aktywności fizycznej, objawów bezsenności, a także czasu trwania snu i uczucia senności w ciągu dnia.

Uczestników podzielono na grupy: trwale nieaktywni, stali się nieaktywni, stali się aktywni, trwale aktywni. Wyniki badań pokazały, że osoby, które ćwiczyły 2 razy w tygodniu lub częściej, miały niskie ryzyko wystąpienia bezsenności. Na początku badania 36,9% uczestników było trwale nieaktywnych, przy czym w miarę upływu czasu 17,9% stało się aktywnych. Z aktywności zrezygnowało 20,3%, a 24,9% było trwale aktywnych.

Badacze podkreślają, że nie mogą jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy zwiększona aktywność fizyczna poprawia wyniki w zakresie snu, czy też zmniejszona aktywność fizyczna jest konsekwencją problemów ze snem. Natomiast możliwe jest określenie zależności między aktywnością fizyczną a bezsennością.

Uczestnicy, którzy nie byli aktywni fizycznie mieli trudności z zasypianiem w nocy, często się wybudzali, a także budzili się rano i nie mogli ponownie zasnąć. Z kolei u osób aktywnych fizycznie objawy bezsenności były dużo mniejsze.

Stres to najczęstszy powód bólu głowy! O sposobach na migreny mówi neurolog:

Na bezsenność ruch!

Z badania wynika, że aktywność fizyczna jest dobrym sposobem do walki z bezsennością i zaburzeniami snu w postaci nocnych pobudek czy przedwczesnego wybudzania. Ruch jest także zalecany w ramach profilaktyki chorób układu krążenia, dlatego zdecydowanie warto poświęcać 45 minut dziennie na aktywność fizyczną - rower, basen, aerobik. Nawet szybki codzienny spacer na świeżym powietrzu i związane z nim dotlenienie mózgu mogą pomóc w walce z wieloma problemami. Minimum ruchu to ćwiczenia fizyczne 2 razy w tygodniu! Tyle potrzeba, aby pomóc sobie z bezsennością.

Kolejnym ważnym aspektem dbania o sen jest jego odpowiednia higiena. Oznacza to, że nie wolno przed snem spożywać posiłków (zalecane jest 2 godziny przerwy - organizm w trakcie snu musi odpoczywać, a nie trawić) oraz należy unikać alkoholu . Może i ułatwia zaśnięcie, ale sprawia, że sen jest płytki i organizm się nie regeneruje.

Należy także unikać gorących kąpieli przed snem - przyspieszają krążenie krwi i w konsekwencji trudniej zasnąć. Należy spać w przewietrzonym pomieszczeniu, o temperaturze około 18 stopni Celsjusza. Warto także usunąć z sypialni źródła światła i hałasu. I najważniejsze - nie powinno się oglądać telewizji ani przeglądać telefonu przed snem! Sztuczne źródła światła utrudniają wydzielanie melatoniny i w konsekwencji zasypianie.

Warto także zadbać o to, aby nasz organizm kojarzył łóżko tylko ze snem - dlatego powinno się w nim spać, a nie jeść czy oglądać seriale.

Zobacz też:

Zwykły ból gardła czy coś gorszego? Pierwsze objawy anginy

Nadmierna potliwość to jeden z objawów raka. Szczególnie, kiedy występuje o tej porze

Problemy z jelitami i obniżony nastrój? To może być niedobór tej substancji

Tej szczoteczki do zębów nie zalecają stomatolodzy. Może być szkodliwa
Czy mięso podnosi cholesterol we krwi? Wszystko zależy od tych czynników
Obserwuj nas w
autor
Adrianne Mazurek

Redaktorka prowadząca oraz koordynatorka serwisu Pacjenci.pl. Medyczne nowinki oraz wstydliwe problemy Polaków to coś, o czym lubi pisać najbardziej. Jej celem jest dostarczenie rzetelnej, medycznej wiedzy. W wolnym czasie składa klocki Lego z synami oraz dba o liczną gromadkę swoich zwierząt domowych. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko