Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Tej szczoteczki do zębów nie zalecają stomatolodzy. Może być szkodliwa
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 07.04.2024 20:28

Tej szczoteczki do zębów nie zalecają stomatolodzy. Może być szkodliwa

szczoteczka do zębów
Fot. Canva / Getty Images

Używanie tej szczoteczki do zębów może zaszkodzić i pogłębić dolegliwości jamy ustnej, zwłaszcza jeśli jest niewłaściwie stosowana. Mimo iż szczoteczki te w większości przypadków nie są zalecane przez dentystów, to w pewnych przypadkach mogą okazać się pomocne. Kiedy warto z nich korzystać, a kiedy są przeciwwskazane? Wyjaśniamy. 

Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze stomatologiem lek. Bartoszem Zimnochem.

Twarda szczoteczka do zębów – nie dla każdego

Twarde szczoteczki do zębów mają jednocześnie najgrubsze i najmniej elastyczne włosie. Mimo iż skutecznie usuwają przebarwienia, to korzystanie z nich jest szkodliwe dla osób z chorymi dziąsłami i niewyleczonymi zębami – w ich przypadku mycie zębów może skończyć się podrażnieniem dziąseł i uszkodzeniem szkliwa. 

Twarde szczoteczki mogą być pomocne w usuwaniu przebarwień szkliwa, spowodowanych m.in. paleniem tytoniu czy piciem barwiących napojów. Stomatolodzy zezwalają na ich stosowanie jedynie osobom ze zdrowymi, niewrażliwymi dziąsłami. Należy jednak zwrócić uwagę, aby nie szczotkować zębów zbyt mocno.

- Nawet bym powiedział, że twarda szczoteczka u większości pacjentów może być szkodliwa. Mianowicie to włosie jest zbyt agresywne, a w połączeniu z przesadnie mocnym szczotkowaniem, może doprowadzić do starcia się szkliwa bądź też do obniżenia się dziąseł, czyli recesji - powiedział stomatolog lek. Bartosz Zimnoch.

Szczoteczki z twardym włosiem bywają określane mianem reliktu przeszłości. Mimo iż wciąż są dostępne w sprzedaży, to mycie nimi zębów ma spore wady: 

  • Nie są w stanie domyć wąskich przestrzeni międzyzębowych.
  • Intensywne szczotkowanie może spowodować ścieranie szkliwa, czego następstwem będzie gwałtowna reakcja zęba na zimną i niską temperaturę.
  • Powodują recesję linii dziąseł i większą podatność ich na próchnicę.

Czy to oznacza, że szczoteczki z twardym włosiem są bezużyteczne? Nie. Świetnie nadają się m.in. do czyszczenia protez.

Projekt bez nazwy - 2024-04-07T195851.095.png
Fot. Canva / Getty Images
Czy mięso podnosi cholesterol we krwi? Wszystko zależy od tych czynników Borderline nazywane jest zaburzeniem osobowości naszych czasów. Skąd się bierze? Psychiatra tłumaczy

Szczoteczki o średniej i miękkiej twardości – dla kogo?

Szczoteczki o średniej twardości uznawane są za najbardziej uniwersalne i są zalecane większości pacjentów. 

- U znacznej części pacjentów rekomendowana jest szczoteczka o twardości średniej - powiedział stomatolog lek. Bartosz Zimnoch.

Szczoteczka o średnio twardym włosiu uznawana jest za najlepszą do codziennego użytku. Skutecznie usuwa zanieczyszczenia i jednocześnie jest łagodna dla dziąseł i szkliwa. Jednak i ta szczoteczka nie jest przeznaczona dla osób z nadwrażliwością zębów, dziąseł i chorobami przyzębia. Osoby z delikatnymi i nadwrażliwymi zębami do mycia zębów powinny używać szczoteczek z miękkim włosiem, które sprawdzą się także przy odsłoniętych szyjkach zębowych. 

Miękkie szczoteczki są zalecane do czyszczenia zębów, gdy na dziąsłach pojawia się obrzęk i gdy krwawią. Zaletą miękkich włókien jest delikatne usuwanie zanieczyszczeń z powierzchni zębów i jednocześnie bez ryzyka, że stan zapalny się pogłębi. Są to szczoteczki nadające się również do używania profilaktycznego.

- Najlepiej skonsultować się z higienistką stomatologiczną bądź lekarzem dentystą, którzy pomogą nam w doborze odpowiedniej dla nas szczoteczki. Warto podkreślić, żeby zębów nie szorować zbyt mocno - powiedział stomatolog lek. Bartosz Zimnoch. 

Jak prawidłowo myć zęby?

Prawidłowe mycie zębów przede wszystkim powinno być dokładne. Nie ma aż tak wielkiego znaczenia, czy w tym celu skorzystamy ze szczoteczki manualnej czy elektrycznej. Zębów nie należy szczotkować intensywnie – mocniejsze mycie nie sprawi, że dokładniej usuniemy zanieczyszczenia. Co więcej, może uszkodzić dziąsła i szkliwo.

Pamiętajmy, żeby nie myć zębów zaraz po posiłku, tylko odczekać około pół godziny, aby nie spowodować uszkodzenia szkliwa. Choć wiele mówi się o tym, że zęby należy myć po każdym posiłku, nie zawsze jest taka możliwość. Jak zalecają specjaliści, wystarczy to robić 2-3 razy dziennie. 

- Zalecenia się, aby myć zęby co najmniej dwa, trzy razy dziennie. Warto pamiętać, aby nie myć zębów zaraz po posiłku. Należy odczekać około pół godziny, żeby pH jamy ustnej trochę się podwyższyło. Mycie zębów zaraz po jedzeniu może spowodować, że będziemy wcierali te niskie pH - powiedział stomatolog lek. Bartosz Zimnoch. 

Przeczytaj też: 

Próchnica zębów - 10 faktów i mitów. Ekspert tłumaczy (pacjenci.pl)

Dentyści apelują: "Zróbmy 800+. Ale na leczenie zębów u dzieci" (pacjenci.pl)

Stomatolog Karolina Cepińska: "Starsi pacjenci dziwią się, że istnieją szczoteczki międzyzębowe"