Co 35 sekund ktoś dowiaduje się, że ma tego raka. Coraz częściej dotyka młodych
Nowotwory atakują, kiedy się tego nie spodziewamy. Coraz więcej osób choruje – a już w szczególności młodych. Warto więc badać się w każdym wieku. Szybka diagnoza pozwala zyskać dobre rokowania.
Jak informuje Światowa Organizacja Zdrowia, na całym świecie rozpoznawanych jest ponad milion przypadków nowotworów krwi rocznie. Według szacunków, co 35 sekund jedna osoba na świecie słyszy diagnozę nowotworu krwi. W Polsce choruje około 150 tys. osób.
Pacjentów z nowotworem krwi stale przybywa
U dzieci najczęściej diagnozuje się ostrą białaczkę limfoblastyczną, a u dorosłych - ostrą białaczkę szpikową. Przypadków jest coraz więcej, więc niezwykle ważne jest, by mieć świadomość, jak się chronić i rozpoznać objawy.
- Niestety, pacjentów z nowotworami krwi stale przybywa i obniża się średnia wieku, w którym rozpoznaje się chorobę. Coraz częściej między 25. a 45. rokiem życia i ten niekorzystny trend będzie się rozwijał - podkreśla dr n. med. Justyna Kozińska, hematolog z SPSK1 w Lublinie w rozmowie z portalem zdrowie.parenting.pl.
To nie infekcja, a rak krwi
Objawy nowotworu krwi bardzo łatwo pomylić z infekcją . To szczególnie ważne w sezonie jesienno-zimowym. Wiele osób nawet nie przypuszcza, że dolegliwości, z którymi się zmagają, mogą być tak poważną chorobą.
- Niecharakterystyczne objawy, które chory może pomylić ze zwykłym przeziębieniem lub grypą. Tymczasem świadomość takich chorób nadal nie jest wystarczająco wysoka, wiele osób po prostu się nie bada, a pamiętajmy, że nawet morfologia może w tym przypadku uratować życie - podkreśla dr Kozińska.
Jak objawia się rak krwi?
Najczęstsze objawy to gorączka, osłabienie, ból kości i stawów, objawy zapalenia płuc , skaza krwotoczna. Ważnym objawem białaczki ostrej jest wrzodziejące zapalenie jamy ustnej i gardła. Wątroba, śledziona i węzły chłonne są powiększone. Charakterystyczne jest też ciągłe zmęczenie i utrata wagi. Najważniejszym objawem nowotworów układu krwiotwórczego są nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych, więc warto robić morfologię chociaż raz w roku.
Zobacz też:
Tak pachnie nowotwór. Nigdy nie ignoruj tego zapachu
Twój nos wygląda w ten sposób? Lekarz ostrzega, że to może być objaw nowotworu
Wybudzasz się o tej godzinie? Lekarka alarmuje, że to może być nowotwór