Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > To nietypowy objaw raka trzustki. Jeśli Twój brzuch wygląda w ten sposób, biegnij do lekarza
Izabela Nestioruk-Narojek
Izabela Nestioruk-Narojek 01.08.2024 16:05

To nietypowy objaw raka trzustki. Jeśli Twój brzuch wygląda w ten sposób, biegnij do lekarza

Rak trzustki
Fot. Canva / Getty Images

Rak trzustki jest siódmym co do częstotliwości występowania rakiem w Europie. Jednocześnie jest to piąta pod względem częstości przyczyna zgonów z powodu nowotworów. Bardzo często pozostaje niezauważona przez długi czas, przez co jest bardzo niebezpieczna. Jeśli zaobserwujesz u siebie te objawy, a przede wszystkim zauważysz, że brzuch wygląda w ten sposób, natychmiast udaj się do lekarza.

Podczas raka trzustki w tkance trzustki pojawiają się patologiczne komórki. Aktualnie przyczyny tego nowotworu są nieznane. Przyjmuje się, że ponad 90 proc. zachorowań nie jest związanych z żadnym czynnikiem ryzyka. Wczesne stadium i zmiany przedrakowe nie wywołują objawów, więc wczesne wykrycie jest wręcz niemożliwe, a sam rak trzustki jest jednym z najtrudniejszych do leczenia nowotworów.

Wodobrzusze może być pierwszym objawem raka trzustki

Wodobrzusze jest stanem, w którym dochodzi do nagromadzenia się płynu surowiczego w jamie otrzewnej. Może być spowodowane różnymi schorzeniami. Jednym z jego typów jest wodobrzusze nowotworowe. Główną przyczyną pojawienia się tej dolegliwości jest obecność przerzutów nowotworowych w otrzewnej, które powodują nagromadzenie płynu w jamie brzusznej. Rak trzustki może zaś prowadzić do wodobrzusza w następstwie bezpośredniego ucisku guza na żyłę wrotną. Podobnie działa to w przypadku raka wątroby, gdzie wskutek wzrostu guza może dojść do blokowania naczyń krwionośnych.

Rak trzustki – objawy, leczenie, dieta, profilaktyka Rak żołądka – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Wodobrzusze nowotworowe i rak trzustki – rokowania

Rokowanie pacjentów z wodobrzuszem nowotworowym jest uzależnione od zaawansowania choroby oraz reakcji organizmu na stosowane metody leczenia, częstość nawrotów i możliwość chirurgicznego usunięcia guza. Średnie przeżycie u takich pacjentów wynosi od kilku miesięcy do około roku.

W przypadku raka trzustki rokowania nie są dobre. Rok od postawienia diagnozy przeżywa co czwarty pacjent, a pięcioletnie przeżycie oscyluje na poziomie 5-7 proc.

Objawy raka trzustki

Objawami raka trzustki są bóle brzucha, żółtaczka i szybka utrata masy ciała. Pacjenci borykają się również z takimi dolegliwościami jak nudności, wymioty, niestrawność, biegunki na zmianę z zaparciami, gorączka, niedokrwistość, zapalenie trzustki, powiększenie pęcherzyka żółciowego czy wodobrzusze.

Wczesnymi symptomami raka trzustki są z kolei cukrzyca, która pojawiła się nagle, zażółcenie oczu lub skóry, swędzenie rąk i stóp, brak apetytu, zmiany w odczuwaniu smaku, zmiana koloru i zapachu stolców (blade, rzadkie bądź bardzo ciemne stolce o przykrym zapachu).

Zobacz też:
Miała 27 lat, nieziemską urodę i raka. Opowiedziała swoją historię, by przestrzec innych

Lekarz tłumaczy, jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka trzustki. Nie bagatelizuj tych objawów

Polacy potrafią jeść je codziennie bez zastanowienia. Rujnują trzustkę i ogólne zdrowie