Co pić, jeśli nie lubisz wody? 5 propozycji zdrowych i smacznych napojów
Dbasz o zdrowie, zależy Ci na nawodnieniu, ale nie lubisz wody? Oto 5 zdrowych i smacznych napojów, które są dla niej znakomitą alternatywą.
1. Woda kokosowa
Woda kokosowa to tropikalny napój, który kupisz w każdym sklepie. Ma dość słodki smak, a do tego jest bardzo zdrowa – zawiera duże ilości potasu, magnezu i sodu. W wodzie kokosowej znajdziesz również witaminę C, witaminy z grupy B i fosfor . Produkt w 90 proc. składa się z wody, a 100 g zawiera jedynie 19 kcal, co czyni go świetną propozycją dla osób na diecie. Napój ma właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne , poprawia odporność. Produkt znajduje zastosowanie nie tylko w żywieniu, ale również w kosmetyce – nawilża skórę, jest składnikiem wielu luksusowych maseczek i kremów. Woda kokosowa nadaje się do samodzielnego spożycia, ale można używać jej również jako dodatku do sorbetów, smoothie, a nawet zup. Sfermentowana może posłużyć jako ocet.
2. Napar z imbiru
Rozgrzewający napar z imbiru to doskonała propozycja na długie zimowe wieczory, a także na chłodniejsze dni latem, jesienią lub wiosną. Do jego przygotowania wystarczy zagotowana woda, kilka plasterków imbiru, łyżeczka miodu, plasterek cytryny i (opcjonalnie) gałązka rozmarynu. Napój doskonale prezentuje się w prześwitującym naczyniu, a podany zamiast herbaty, niejednokrotnie zaskoczy gości. To witaminowa bomba , która dostarcza organizmowi duże ilości witaminy C, witamin z grupy B, a także kwasu foliowego i wapnia. Co więcej, imbir ma udowodnione działanie przeciwbakteryjne, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Charakteryzuje się gorzko-pikantnym smakiem, którego nie sposób pomylić z żadnym innym.
3. Mrożona herbata
Mrożona herbata (z ang. ice tea ) to bardzo dobra alternatywa dla wody. Wystarczy zaparzyć w dzbanku ulubioną herbatę, zalać naczynie do połowy wrzątkiem, a następnie wrzucić do niego kostki lodu. Taki napój można dodatkowo wzbogacić cytryną, pomarańczą lub innymi cytrusami. Dobrym pomysłem jest dodanie do mrożonej herbaty kandyzowanych, suszonych i liofilizowanych kawałków żurawiny albo winogron – owoce zachowają swoje właściwości i będą doskonałym urozmaiceniem napoju. Do przygotowania bazy najlepiej wykorzystać zieloną herbatę – bogatą w kwas foliowy i cynk, o działaniu przeciwnowotworowym i przeciwutleniającym. Należy jednak pamiętać, że liście herbaty zawierają teinę – substancję podobną do kofeiny, która może pobudzać.
4. Smoothie
Smoothie to zmiksowany napój podawany na zimno. Do jego przygotowania potrzebna jest woda, lód lub sok owocowy, a także owoce bądź warzywa. Może to być np. mieszanka jabłka, szpinaku, awokado i lodu – całoś należy zmiksować na gładką masę . Do takiego napoju można dodać nasiona chia, siemię lniane , czy spirulinę – to świetna alternatywa dla mlecznych koktajli. Jeśli chodzi o właściwości prozdrowotne smoothie, to zależą one od jego składu – inne zalety ma mieszanka na bazie szpinaku , a inne na bazie mięty. Tutaj możliwości są niemal nieograniczone i można dostosować napitek do swoich potrzeb. Przykładowo osobom z niedoborami żelaza, zaleca się smoothie na bazie buraków, a tym, którym zależy na bogactwie witamin, na bazie awokado.
5. Lemoniada
Chociaż lemoniada kojarzy się głównie z cytryną, to napój ten można przygotować z wielu innych produktów, np. z ogórków – taki napitek sprawdzi się przede wszystkim w trakcie upałów, przynosząc orzeźwienie i ulgę . Do jego przygotowania potrzebny będzie pokrojony w plasterki ogórek, garść lodu i woda (najlepiej lekko gazowana). Opcjonalnie można wykorzystać niewielką ilość cukru lub jego zdrowsze zamienniki – erytrol lub stewię. Znakomitym dodatkiem do ogórkowej lemoniady są nasiona chia. Jeżeli jednak nie lubisz ogórków, warto przygotować klasyczną lemoniadę z cytryną – napój bogaty w witaminę C i antyoksydanty. Jego doskonałym uzupełnieniem będą świeże liście mięty – źródło fitosteroli, soli mineralnych i witamin.