Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby cywilizacyjne > Ten problem jest często skutkiem nadciśnienia. Niewielu zdaje sobie z tego sprawę
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 01.03.2024 14:35

Ten problem jest często skutkiem nadciśnienia. Niewielu zdaje sobie z tego sprawę

mierzyć ciśnienie
canva.com

We wczesnym stadium rozwoju, nadciśnienie tętnicze jest skąpoobjawowe i pacjent nie dostrzega, że coś się złego dzieje. Wraz z upływem czasu, kiedy wartości ciśnienia stają się coraz wyższe, zaczynają pojawiać się dokuczliwe objawy. Jednym z nich jest problem coraz bardziej powszechny wśród mężczyzn, również tych młodych. 

„temat w Polsce jest jeszcze wstydliwy"

Nadciśnienie tętnicze to stan, w którym wartości ciśnienia tętniczego są zbyt wysokie w stosunku do przyjętych norm.

„Za górną granicę normy przyjmujemy wartości 139/89. Wartość 140/90 jest już nieprawidłowa i należy pójść do lekarza.” - powiedział w rozmowie dla Pacjentów dr hab. n. med. Marcin Wełnicki, specjalista chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej.

We wczesnym stadium rozwoju, nadciśnienie tętnicze jest skąpoobjawowe i praktycznie niezauważalne przez pacjenta. Wraz ze wzrostem wartości ciśnienia, objawy stają się coraz bardziej wyraźne i nieprzyjemne.

Wczesne objawy nadciśnienie obejmują między innymi:

  • drażliwość, 
  • nadmierne pobudzenie, 
  • bóle głowy, 
  • problemy ze snem, 
  • wylewy w oku, 
  • krwawienia z nosa.

U mężczyzn częstym objawem nadciśnienia są zaburzenia potencji, o czym wielu pacjentów nie ma pojęcia, szukając bezskutecznie rozwiązania problemu. 

„Wśród wczesnych objawów nadciśnienia, o których rzadko się mówi, ponieważ temat w Polsce jest jeszcze wstydliwy, są zaburzenia potencji u mężczyzn. Jest to często skorelowane z nadciśnieniem niekontrolowanym, na przykład u młodych mężczyzn, trzydziesto- lub czterdziestolatków.” - powiedział dr hab. n. med. Marcin Wełnicki. 

Projekt bez nazwy - 2024-03-01T143452.577.png

Wysokie ciśnienie atmosferyczne a nadciśnienie tętnicze – jaka jest między nimi zależność? Co jeść mając nadciśnienie? Przedstawiamy najlepsze, zdrowe przekąski

"Odpowiadają na pewno za więcej niż 50% przypadków"

Zaburzenia potencji mogą mieć charakter trwały bądź nabyty, występować przewlekle bądź tylko w konkretnych sytuacjach. Ich przyczyny są różne, mogą być związane z zaburzeniami somatycznymi lub psychicznymi. Choć problem ten kojarzony jest głównie z dojrzałymi mężczyznami, coraz częściej dotyka również pacjentów przed 40-stką.

Za główną przyczynę pierwotną zaburzeń potencji uważane są czynniki organiczne, a przede wszystkim zaburzenia układu krążenia. Na pierwszy plan wysuwają się nadciśnienie tętnicze i cukrzyca.

„Nadciśnienie i cukrzyca to dwie najczęstsze przyczyny zaburzeń potencji u młodych mężczyzn, odpowiadają na pewno za więcej niż 50% przypadków.” - powiedział dr hab. n. med. Marcin Wełnicki.

„Nadciśnienie tętnicze może powodować uszkodzenia naczyń krwionośnych prącia"

Nadciśnienie tętnicze może powodować uszkodzenia naczyń krwionośnych prącia, skutkiem czego są zaburzenia potencji.

„Nadciśnienie tętnicze może powodować uszkodzenia naczyń krwionośnych prącia, przede wszystkim ich wewnętrznej warstwy – tzw. komórek śródbłonka i prowadzić do upośledzenia napełniania się ciał jamistych, a więc do zaburzeń wzwodu.” - powiedział dr hab. n. med. Marcin Wełnicki. 

Jeśli pacjent zostanie zdiagnozowany pod kątem nadciśnienia i podejmie leczenie, może przywrócić lub poprawić sprawność seksualną.

„Skuteczne leczenie może przywrócić bądź poprawić sprawność seksualną w tym zakresie. Pacjent często wybiera się do psychologa, psychiatry i seksuologa, zastanawiając się nad zaburzeniami erekcji. Często okazuje się jednak, że problem leży w sferze internistyczno-kardiologicznej.” - powiedział dr hab. n. med. Marcin Wełnicki. 

Przeczytaj też: O której godzinie uprawiać seks, żeby począć dziecko. Badacze już wiedzą