Pacjenci.pl Choroby Czasami to jęczmień, czasami groźny pasożyt. Po tym go poznasz
Fot. Shutterstock / Skrypnykov Dmytro

Czasami to jęczmień, czasami groźny pasożyt. Po tym go poznasz

22 września 2024
Autor tekstu: Daria Siemion

Guzki na powiekach zazwyczaj kojarzymy z jęczmieniem, bagatelizując schorzenie, jednak w wielu przypadkach może odpowiadać za nie niebezpieczny pasożyt – nużeniec. Jakie daje objawy i czym różni się od "zwykłego jęczmienia"? Wyjaśniamy.

Nużeniec – groźny pasożyt

Nużeniec to mikroskopijne roztocze z rodziny pajęczaków. Na skórze człowieka bytuje bez przerwy. Najliczniej występuje w gruczołach łojowych oraz mieszkach włosowych twarzy, brwi i rzęs.

Nużeniec ludzki ma charakterystyczny biało-żółty kolor i podłużny kształt ciała. Posiada cztery pary nóg zakończonych pazurami, co ułatwia mu poruszanie po skórze. Pasożyt ten unika światła, dlatego jego aktywność nasila się nocą, gdy wędruje w poszukiwaniu partnera.

Większość nosicieli nużeńca nie doświadcza żadnych objawów. U niektórych może dojść jednak do rozwoju groźnej choroby zwanej nużycą. Zdarza się, że schorzenie zajmuje oczy.

Nużeniec
Nużeniec widziany pod mikroskopem Fot. iNaturalist / bennett-s
Po tym poznasz, że możesz mieć tasiemca. Zdradzi go jeden objaw na skórze
Glista ludzka – drogi zakażenia, objawy, leczenie

Objawy nużeńca oka

Zakażenie nużeńcem w obrębie oczu może prowadzić do licznych objawów, które łatwo pomylić z innymi chorobami. Nużyca oka objawia się m.in. zaczerwienieniem powiek, swędzeniem i podrażnieniem, łuszczeniem się skóry wokół oczu, uczuciem ciała obcego w oku oraz zwiększonym łzawieniem. W niektórych przypadkach dochodzi do utraty rzęs i brwi , a także nadwrażliwości na światło i pogorszenia ostrości widzenia.

Najczęściej występujące objawy nużycy oka to:

  • wysięk ropny,
  • zaczerwienienie brzegów powiek,
  • pieczenie i swędzenie skóry,
  • nadwrażliwość na światło,
  • zmniejszenie ostrości widzenia.

Ważne!

Objawy nużycy oka mogą przypominać inne schorzenia, takie jak zespół suchego oka , alergiczne lub wirusowe zapalenie spojówek, co dodatkowo utrudnia prawidłową diagnozę. Właśnie dlatego tak istotne jest, aby w przypadku jakichkolwiek niepokojących dolegliwości, udać się do lekarza, najlepiej okulisty.

Nużyca a jęczmień – na czym polega różnica?

Jęczmień to ostry stan zapalny gruczołów łojowych na powiece, który objawia się bolesnym guzkiem, często przypominającym ziarno zboża – stąd też jego nazwa. Początkowo czerwonawy, z czasem zmienia kolor na różowy lub żółty i przybiera postać ropnia.

Choć jęczmień może być bolesny, jest to schorzenie o stosunkowo łagodnym przebiegu i zazwyczaj ustępuje samoistnie po kilku dniach. Problem pojawia się, gdy powieki atakuje nużeniec. Stany zapalne wywołane przez tego pasożyta mogą prowadzić do długotrwałych dolegliwości i powtarzających się jęczmieni lub gradówek. Charakterystyczne jest to, że powieka się łuszczy .

Diagnostyka i leczenie nużeńca oka

Diagnostyka nużeńca polega na pobraniu kilku rzęs i zbadaniu ich pod mikroskopem, szukają jaj lub dorosłych pasożytów. Leczenie nużycy jest długotrwałe i trudne. Opiera się na zmniejszeniu aktywności nużeńców i spowolnieniu ich funkcji życiowych. Zazwyczaj stosuje się w tym celu preparaty z metronidazol. Pomóc mogą również ciepłe okłady na oczy.

Pamiętaj, jeśli zauważysz na swoich powiekach niepokojące zmiany, koniecznie odwiedź lekarza.

Zobacz też:

Przedłużanie rzęs może poważnie zaszkodzić. Nie tylko rzęsom, ale i oczom

Prof. Ewa Mrukwa-Kominek: Zapalenie spojówek może być objawem koronawirusa

Pluskwy - ugryzienie, objawy, leczenie. Jak rozpoznać ugryzienia w nocy?

Szczotkowanie na sucho ma coraz więcej fanek. Poprawia krążenie i walczy z cellulitem
Osoby dotknięte powodzią będą miały łatwiejszy dostęp do lekarzy. Duża pomoc ze strony NFZ
Obserwuj nas w
autor
Daria Siemion

Dziennikarka z 10-letnim stażem. Pisała dla tytułów takich jak Focus, Focus Medycyna, National Geographic, Krytyka Polityczna, na:Temat. Najchętniej porusza tematykę chorób i profilaktyki. Z wykształcenia lingwistka i zoopsycholog. W wolnych chwilach uprawia wspinaczkę i trenuje psy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko