Pacjenci.pl Żywienie Czosnek niedźwiedzi - właściwości i zastosowanie. 5 sposobów na jego wykorzystanie
Fot. Canva

Czosnek niedźwiedzi - właściwości i zastosowanie. 5 sposobów na jego wykorzystanie

14 kwietnia 2024
Autor tekstu: Adrianne Mazurek

Sezon na czosnek niedźwiedzi zaczyna się wczesną wiosną i trwa dość krótko, dlatego trzeba go wykorzystać w pełni. Czosnek niedźwiedzi można uprawiać, jednak trzeba pamiętać, że jest rośliną objętą ochroną, a więc zrywanie go “na dziko” może skończyć się wysokim mandatem. Co można zrobić z czosnku niedźwiedziego?

Właściwości czosnku niedźwiedziego

Czosnek niedźwiedzi zawiera m. in. magnez, żelazo, potas, fosfor, witaminę A , C oraz witaminy z grupy B, a także dużo związków siarki oraz kwasy fenolowe.

Czosnek niedźwiedzi cieszy się dużą popularnością, ponieważ:

  • wspiera pracę układu pokarmowego (dzięki związkom siarki),
  • pomaga obniżyć poziom cholesterolu (wspomaga metabolizm trójglicerydów i cholesterolu LDL),
  • wspomaga regulowanie ciśnienia krwi,
  • wspiera odporność organizmu (dzięki kwasom fenolowym działa jak naturalny antybiotyk),
  • wspomaga utrzymanie zdrowych stawów i ich regenerację,
  • wspiera pracę wątroby.

Regularne stosowanie czosnku niedźwiedziego zapobiega miażdżycy, zawałom serca, udarom i chorobie wieńcowej, a także pomaga zwalczać wirusy i bakterie, nie zaburzając przy tym mikrobioty jelitowej. Czosnek niedźwiedzi uważany jest także za naturalny lek na pasożyty przewodu pokarmowego.

Należy przy tym pamiętać, że czosnku nie powinny stosować kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz dzieci do 12. roku życia.

Czarny czosnek - właściwości i zastosowanie. Jak jeść czarny czosnek i czym się różni od zwykłego?
O jakiej porze najlepiej jeść kolację? Godzina ma duże znaczenie

Uwaga na mandaty!

Czosnek niedźwiedzi występuje w lasach na terenie całej Europy, ale znajduje się pod ochroną. Nie można go zrywać w lesie, chyba, że ze specjalnym pozwoleniem. Za zrywanie rośliny dziko rosnącej grozi mandat w wysokości do 5 tys. zł.

Czosnek niedźwiedzi można jednak uprawiać w ogrodach lub na plantacjach.

5 sposobów na wykorzystanie czosnku niedźwiedziego

1. Kiszony czosnek niedźwiedzi

Potrzebujesz: 300-500 g świeżych liści czosnku niedźwiedziego, 2 łyżeczki soli, chrzan, liść laurowy, ziele angielskie.
Sposób przygotowania: Liście razem z ogonkami umyj, pokrój i ułóż ciasno w słoiku. Wsyp sól i dodatki. Całość zalej gorącą wodą. Czosnek kiś przez 2 tygodnie w suchym, zaciemnionym i chłodnym pomieszczeniu.

2. Pesto z czosnku niedźwiedziego

Potrzebujesz: duży pęczek czosnku niedźwiedziego, 100 g uprażonych na suchej patelni orzechów włoskich, 125 ml tłoczonego na zimno oleju rzepakowego, łyżeczka soku z cytryny i sól do smaku.
Sposób przygotowania: Liście drobno pokrój, uprażone orzechy posiekaj na desce. Zmieszaj składniki, zalej olejem, dodaj sok z cytryny i sól do smaku, a następnie zblenduj. Przechowuj w lodówce w słoiczku.

Projekt bez nazwy (15).png

3. Makaron z pesto z czosnku niedźwiedziego

Potrzebujesz: Wspomnianego wyżej pesto, parmezanu, nasion słonecznika i ulubionego makaronu.
Sposób przygotowania: Ugotuj makaron, a następnie wymieszaj go z pesto i dodaj uprażone ziarna słonecznika oraz parmezan. Opcjonalnie możesz dołożyć pokrojone pomidorki koktajlowe i rukolę.

4. Sałatka z jajkiem i czosnkiem niedźwiedzim

Potrzebujesz: 4 ugotowane na twardo jajka, 4 ogórki gruntowe, pęczek liści czosnku niedźwiedziego, świeży szczypiorek do smaku, oliwa z oliwek i 2 łyżki soku z cytryny (najlepiej świeżo wyciskanego), sól do smaku.
Sposób przygotowania: Jajka, czosnek i ogórki drobno pokrój, a następnie wymieszaj i dopraw całość oliwą z oliwek i sokiem z cytryny. Dodaj szczypiorek do smaku. Pamiętaj, że sok z cytryny pozwoli zachować więcej witaminy C w liściach czosnku - kwaśne środowisko spowalnia jej utlenianie.

5. Zupa z czosnku niedźwiedziego

Potrzebujesz: 2 pęczki czosnku niedźwiedziego, dużą cebulę lub dwie mniejsze, 4 średnie ziemniaki, masło klarowane - 2 łyżki, bulion warzywny - 2 litry, jajka i jogurt grecki.
Sposób przygotowania: Na klarowanym maśle zeszklij drobno pokrojoną cebulę, a następnie dorzuć ziemniaki i po chwili zalej bulionem i gotuj do miękkości ziemniaków. W tym czasie drobno posiekaj liście czosnku i dodaj do ugotowanych ziemniaków. Całość zblenduj. Dopraw solą i pieprzem, a następnie podawaj z ugotowanymi na twardo jajkami i odrobiną jogurtu greckiego do zabielenia zupy.

Zobacz też:

Jak boli rak jelita grubego? Gastroenterolog podpowiada, co powinno niepokoić

Jedz to na śniadanie. Twój organizm ci podziękuje

W Dzień Czekolady spraw sobie słodką przyjemność. Jaka będzie najlepsza dla naszego zdrowia?

Wlej do kawy zamiast zwykłego mleka. Wzmocnisz serce
Bruce Willis jest nieuleczalnie chory. Nowe zdjęcia aktora chwytają za serce
Obserwuj nas w
autor
Adrianne Mazurek

Redaktorka prowadząca oraz koordynatorka serwisu Pacjenci.pl. Medyczne nowinki oraz wstydliwe problemy Polaków to coś, o czym lubi pisać najbardziej. Jej celem jest dostarczenie rzetelnej, medycznej wiedzy. W wolnym czasie składa klocki Lego z synami oraz dba o liczną gromadkę swoich zwierząt domowych. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja