Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Żywienie > O jakiej porze najlepiej jeść kolację? Godzina ma duże znaczenie
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 13.04.2024 16:20

O jakiej porze najlepiej jeść kolację? Godzina ma duże znaczenie

Godzina spożycia kolacji ma znaczenie dla jakości snu.
Fot. Canva

Godzina jedzenia kolacji ma duże znaczenie dla jakości snu - jeśli masz problemy z zaśnięciem lub wybudzasz się w nocy być może popełniasz błąd związany właśnie z jedzeniem o niewłaściwej porze. Kiedy jeść kolację, żeby nie miała wpływu na sen? Lub inaczej - kiedy ją jeść, żeby nie przeszkadzała w zasypianiu?

Kolacja o 18?

Wyznajesz zasadę, że ostatni posiłek jesz o 18? Jeśli kładziesz się spać koło 21 - w porządku. Jeśli natomiast chodzisz spać później, to pusty żołądek może znacznie utrudniać zaśnięcie. Mówiąc krótko - jesteś głodny i nie możesz zasnąć. Dietetycy zalecają, aby kolację zjeść na 2-3 godziny przed pójściem spać. To optymalny czas, żeby nie zgłodnieć, ale też, żeby nie kłaść się spać z pełnym żołądkiem. Najadanie się tuż przed snem sprawia, że organizm zamiast się regenerować ciągle pracuje i trawi. 

Nie tylko godzina ma znaczenie

Ważne jest, aby ostatni posiłek nie był tłusty! Powinien być lekki i łatwy do strawienia - unikaj słonych przekąsek, smażonych potraw czy słodkich bułek. Bez obaw za to możesz zjeść zupę, sałatkę z kurczakiem, kanapkę na pełnoziarnistym pieczywie z twarogiem czy kozim serem. 

Objętościowo posiłek nie powinien być duży - warto, aby zachować umiar i nie kłaść się spać przejedzonym. Organizm do czasu zasypiania powinien już kończyć trawienie. Zbyt tłuste posiłki mogą skutkować zgagą, wzdęciami, a nawet bólem brzucha po położeniu się do łóżka. 

 

Kilka rad na bezsenność

Aby zapobiegać problemom ze snem pamiętaj o regularnej aktywności fizycznej oraz o unikaniu oglądania telewizji przed snem. Sztuczne źródła światła opóźniają wydzielanie melatoniny, a ta jest niezbędna do szybkiego zaśnięcia. 

Warto także dbać o to, aby spać w przewietrzonym pomieszczeniu, najlepiej w temperaturze około 18 stopni Celsjusza. Jeśli przed zaśnięciem masz gonitwę myśli, spróbuj technik relaksacyjnych. Stres wpływa negatywnie na cały organizm, przy czym bardzo często powoduje problemy ze snem. 

Zobacz też:

Początkowe objawy Alzheimera. Widać je nawet na twarzy i w zachowaniu

Gorzka czekolada jako zdrowy zamiennik słodyczy. Dlaczego warto ją jeść?

Otyłość - przyczyny, leczenie, skutki. Ekspert tłumaczy

Polecane