Pacjenci.pl Zdaniem Lekarza Czy golić się przed wizytą u ginekologa? Lekarka odpowiada
Fot. Shutterstock

Czy golić się przed wizytą u ginekologa? Lekarka odpowiada

31 sierpnia 2024

Dla wielu kobiet wizyta u ginekologa jest czymś krępującym. Na długo przed nią zastanawiają się, czy przed badaniem ginekologicznym muszą golić włosy w miejscach intymnych. Ginekolożka raz na zawsze rozwiewa wszelkie wątpliwości w tej kwestii.

Z raportu „Profilaktyka zdrowia kobiet” zrealizowanego wiosną 2022 roku płyną alarmujące dane. Okazuje się, że regularnie, czyli co najmniej raz do roku lub według zaleceń lekarza,  ginekologa odwiedza 61 proc. ankietowanych. Co czwarta kobieta chodzi do ginekologa raz na trzy lata, a 13 proc. w ogóle nie odwiedza tego specjalisty.

Czy trzeba golić miejsca intymne przed wizytą u ginekologa?

Czy golić się przed wizytą u ginekologa ? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet. W artykule zamieszczonym na stronie Amerykańskiego Kolegium Położników i Ginekologów Dr Holly W. Cummings przyznała, że podczas przyjmowania pacjentek, często słyszy od nich słowa skrępowania i przeprosiny, że się nie ogoliły.

Ginekolożka podkreśla jednak, że nie jest to powód do przeprosin. Owłosienie w okolicach intymnych jest czymś zupełnie naturalnym, a ponadto niezwykle potrzebnym – zadaniem włosów jest zatrzymywanie potu, sebum i bakterii. Ponadto mają utrzymywać skórę w tym rejonie ciała w cieple i chronić ją przed otarciami.

Lekarka tłumaczy, jak prawidłowo mierzyć ciśnienie w domu. Wielu z nas popełnia ten błąd
Gotujesz na nich rosół? To popełniasz fatalny błąd. Niewielu wie, że roi się w nich od pasożytów

Jak przygotować się do wizyty u ginekologa?

Ginekolożka zaznaczyła, że włosy nie są przeszkodą ani powodem do wstydu podczas wizyty u ginekologa. Ważne jest jednak, by przed pojawieniem się u lekarza, odpowiednio zadbać o higienę – umyć się delikatnym płynem . Nie należy jednak używać pudrów do miejsc intymnych czy innych specyfików, które mogą negatywnie wpłynąć na wynik badania.

- Krótko mówiąc, nie ma nic brudnego ani nieczystego we włosach łonowych i nie ma medycznych powodów, aby je usuwać, a presja związana z depilacją wynika z ugruntowanego w społeczeństwie przekonania dotyczące płci, piękna i czystości. Jako ginekolog-położnik chcę żebyś wiedziała, że owłosienie łonowe jest zjawiskiem normalnym. To, czy je depilować czy pozwolić mu rosnąć zależy od Ciebie – nikogo innego. I nie ma powodu przepraszać ginekologa ani nikogo innego za owłosienie łonowe – wyjaśniła.

Rozmowa z ginekologiem – jak się przygotować?

Należy być przygotowaną na to, że ginekolog będzie chciał przed rozpoczęciem badania przeprowadzić wywiad z pacjentką. Tematy, które może chcieć podjąć, to:

  • termin ostatniej wizyty i wykonanych badań,
  • choroby przewlekłe,
  • choroby w rodzinie,
  • przebyte choroby i wykonane zabiegi,
  • przyjmowane leki,
  • data rozpoczęcia ostatniej miesiączki,
  • ewentualne problemy zdrowotne.

Jakie pytania zadać ginekologowi?

Wiele kobiet bardzo stresuje się podczas wizyty u ginekologa. Warto jednak zachować spokój, by zapamiętać dokładne zalecenia. Nie należy też bać się pytań. Pamiętajmy, że lekarz jest dla nas i chce nam pomóc. Nie bójmy się więc rozmawiać. Najważniejsze pytania, jakie można zadać ginekologowi to:

  • W jakim celu przyjmować zalecony lek?
  • Czy bezpieczne jest łączenie nowego leku z tym, co obecnie bierzesz?
  • Jak przygotować się do zaleconego badania?
  • Jak będzie wyglądał plan leczenia?

Zobacz też:

Co lepsze – masło czy margaryna? Dietetyk stawia sprawę jasno

W tym ryżu jest od groma toksyn. Wybierz ten – jest tańszy i zdrowszy

Jesz to mięso każdego dnia. Nie masz pojęcia, że kłębią się w nim groźne pasożyty

Pediatra: Dzieci zaczynają już chorować, a z nimi całe rodziny. Krztusiec i COVID na czele
Nie możesz się wyspać, bo pijesz ten napój przed snem. Ale kto z nas tego nie robi
Obserwuj nas w
autor
Izabela Nestioruk-Narojek

Absolwentka Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Na co dzień pisze o zdrowiu i kwestiach medycznych, a w wolnych chwilach pochłania niezliczone ilości książek. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko