Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Uroda i pielęgnacja > Czy słońce leczy niedoskonałości? Wpływ słońca na skórę
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 11.05.2024 16:43

Czy słońce leczy niedoskonałości? Wpływ słońca na skórę

opalająca się kobieta
Fot. Canva / Getty Images

Sezon wakacyjny tuż tuż, a dla wielu to upragniony czas korzystania z kąpieli słonecznych. Duża część osób borykających się z kapryśną cerą, obserwuje poprawę stanu skóry w okresie letnim, co skłania je do opalania się. Czy rzeczywiście słońce leczy niedoskonałości i wspomaga terapię trądziku? 

Czy istnieje coś takiego, jak “zdrowa opalenizna”? Wyjaśniamy. 

Czy słońce leczy zmiany trądzikowe?

Opalanie się powoduje, że skóra ulega wysuszeniu i zmniejsza się produkcja łoju. W rezultacie staje się mniej przetłuszczona, a wypryski znikają. Ponadto, opalenizna sprawia, że skóra nabiera równomiernego kolorytu, a niedoskonałości stają się mniej widoczne. Wizualnie sprawia więc wrażenie bardziej świeżej i zdrowszej. 

Niestety poprawa cery jest tylko pozorna i wkrótce niedoskonałości powracają, nierzadko z większym nasileniem. Gwałtowne wysuszenie skóry spowodowane opalaniem się powoduje, że gruczoły łojowe uruchamiają system obronny i zaczynają intensywniej pracować. W rezultacie skóra staje się jeszcze bardziej przetłuszczona niż wcześniej, co skutkuje zaostrzeniem się zmian trądzikowych

Tłusta cera z tendencją do trądziku bardzo negatywnie reaguje na gwałtowne zmiany poziomu natłuszczenia i nawilżenia. Ponadto, opalanie się prowadzi do nadmiernego rogowacenia naskórka, co przyczynia się do zapychania porów skóry. 

opalająca się kobieta
Fot. Canva / Getty Images
Kosztuje gorsze, a działa jak botoks pod oczy. Wygładza zmarszczki pod oczami w ekspresowym tempie Ta kasza to źródło białka, magnezu i żelaza. Sprawdź, co możesz przygotować z niej w kuchni

Uwaga na słońce podczas kuracji dermatologicznych

Należy pamiętać, że wiele kosmetyków przeznaczonych do skóry tłustej i trądzikowej, a także część leków przeciwtrądzikowych może uwrażliwiać skórę na promienie słoneczne (m.in. retinoidy i tetracykliny). Ponadto, wiele z nich ma działanie złuszczające naskórek, co sprawia, że skóra staje się bardziej wrażliwa i podatna na powstawanie podrażnień i przebarwień. 

Pacjenci podczas terapii dermatologicznej są szczególnie narażeni na negatywny wpływ słońca, dlatego w tym okresie tak ważne jest unikanie ekspozycji na promienie słoneczne. Zaleca się stosowanie filtrów przeciwsłonecznych z wysokim faktorem (SPF 50). Należy jednak zwrócić uwagę, aby preparaty były przeznaczone do cery tłustej i trądzikowej - miały lekką konsystencję i nie zapychały porów skóry. 

Przeczytaj też: Krem z filtrem SPF - najlepszy pod makijaż. Nasz ranking

Nie ma czegoś takiego, jak “zdrowa opalenizna”

Niezależnie od rodzaju skóry, nie zaleca się korzystania z kąpieli słonecznych bez stosowania filtrów ochronnych. Nadmierne opalanie się i brak ochrony przeciwsłonecznej to jeden z głównych czynników przedwczesnego starzenia się skóry. Pod wpływem działania promieniowania UV, wytwarzane są substancje zwane wolnymi rodnikami, które niszczą komórki skóry. 

Wolne rodniki powodują destrukcję elastyny i kolagenu - białek, które są odpowiedzialne za młody wygląd skóry. Należy mieć świadomość, że opalenizna to nic innego jak reakcja obronna organizmu, polegająca na wytworzeniu barwnika - melaniny w celu ochrony komórek i tkanek przed szkodliwym promieniowaniem UV. 

Co gorsza, nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV pochodzące ze słońca lub solarium jest najczęstszą przyczyną czerniaka. Czerniak to jeden z najgroźniejszych typów raka skóry. Jeżeli nie zostanie zdiagnozowany i leczony na wczesnym etapie rozwoju, może w szybkim tempie dawać przerzuty. 

Przeczytaj też: 

Czerniak – jak wygląda? Zdjęcia i opisy

Jak ujarzmić tłustą cerę? Poznaj 4 najważniejsze zasady pielęgnacji tłustej skóry

„To zwykły chwyt marketingowy”. Kosmetolog nie ma wątpliwości. Polki chętnie je kupują

Polecane