Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Czym charakteryzują się kłykciny u kobiet i mężczyzn?
Gracjana Gronowska
Gracjana Gronowska 19.03.2022 01:33

Czym charakteryzują się kłykciny u kobiet i mężczyzn?

Czym charakteryzują się kłykciny u kobiet i mężczyzn?
pixabay.com

Skąd biorą się kłykciny u kobiet i mężczyzn?

Statystki donoszą, że w przypadku osób aktywnych seksualnie, około 2/3 jest zarażona wirusem HPV, czego większość nie jest świadoma, ze względu na to, że wirus może przebiegać bezobjawowo. Zazwyczaj nosiciele wirusa zauważają pierwsze objawy, gdy pojawią się u nich symptomy takie jak kłykciny kończyste u kobiet i mężczyzn lub zmiany nowotworowe. Od momentu zakażenia do pojawienia się pierwszych objawów może upłynąć wiele miesięcy czy nawet lat, a u części osób wirus może pozostać w fazie utajenia i nie manifestować żadnych objawów. Ze względu na to, że kłykciny kończyste, są spowodowane wirusem HPV, należy poznać podstawowe informacje na jego temat. Wirus ten posiada ponad 100 odmian, z czego niektóre są niegroźne i ustępują samoistnie, a inne posiadają wysoki potencjał wywołania nowotworu. Za pojawienie się kłykcin u kobiet i mężczyzn najczęściej odpowiadają typy HPV 6 i11, które mają niski potencjał onkogenny. Do zakażenia wirusem HPV, powodującym kłykciny, dochodzi w wyniku kontaktu skóry z osobą zarażoną, najczęściej podczas seksu waginalnego, analnego i oralnego. Wirus rozpowszechnia się szybko, ponieważ jest w stanie przenikać przez skórę i błonę śluzową nawet poprzez najmniejsze otarcia w okolicy narządów płciowych. Poza drogą płciową do zakażenia może dojść również poprzez używanie tych samych ręczników i bielizny, w przypadku którego zakażenie zwiększa się, gdy zmiany chorobowe są widoczne.

Jak objawiają się kłykciny u kobiet i mężczyzn?

Występują pod postacią niewielkich grudek, guzków, które mogą występować pojedynczo lub grupami, mogą być lekko uniesione, jak i płaskie. Początkowo mają niewielki rozmiar, jednak nieleczone mogą przybrać kalafiorowate kształty i znacznie się powiększać. Kłykciny u kobiet i mężczyzn zazwyczaj lokalizują się w różnych miejscach. U mężczyzn zmiany występują najczęściej pod napletkiem i na środkowej części penisa, niekiedy również na mosznie i w obrębie cewki moczowej. W przypadku obu płci zmiany mogą pojawić się również w pachwinach i okolicach odbytu. U kobiet natomiast kłykciny kończyste występują głównie w okolicy wejścia do pochwy oraz na wargach sromowych, a nieleczone mogą objąć całą okolicę krocza. Początkowo nie towarzyszy im ból ani swąd, jednak, gdy zmiany skórne są wywołane przez typ wirusa HPV, mogą pojawić się takie objawy jak swąd, pieczenie i upławy o charakterze ropnym. W takiej sytuacji zaleca się natychmiastową konsultację lekarską.

Kłykciny u kobiet i mężczyzn - powikłania


Ze względu na duże zróżnicowanie wirusa HPV, kłykciny kończyste mogą być wywołane przez mniej lub bardziej onkogenne typy wirusa. Z tego powodu każde rozrastające się zmiany powinny skłonić nas do konsultacji u lekarza. Kłykciny u kobiet i mężczyzn mogą ewaluować w nowotwory, choć w przypadku mężczyzn dzieje się to stosunkowo rzadko (najczęściej u mężczyzn ze słabym układem odpornościowym). Kobiety ze względu na budowę anatomiczną są bardziej narażone na rozwój nowotworu w wyniku HPV, co jest groźne ze względu na to, że ten typ nowotworu rozwija się powoli. Z tego powodu bywa diagnozowany późno, gdy nowotwór jest już w zaawansowanej fazie rozwoju. Aby uniknąć takiej sytuacji należy dbać o zdrowie seksualne oraz przestrzegać podstawowych zasad higieny, zwłaszcza w miejscach użytku publicznego, takich jak baseny czy toalety.

Tagi: