Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Doxepin Teva – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:26

Doxepin Teva – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.

Doxepin Teva – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.
https://pixabay.com/pl/photos/kobieta-smutny-depresja-b%C3%B3l-g%C5%82owy-2609115/

Lek Doxepin Teva jest często stosowanym w zaburzeniach nastroju farmaceutykiem. Odnotowuje się również jego dużą skuteczność w napadach lękowych, często towarzyszących depresji u wielu pacjentów. Istnieje niestety szereg przeciwwskazań do stosowania leku oraz dosyć sporo skutków ubocznych, które Doxepin Teva może wywołać. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami zawartymi w niniejszym artykule w celu rozwiania wszelkich wątpliwości i rozpoczęcia kuracji z pełną świadomością na temat leku i możliwych komplikacji.

Lek Doxepin Teva – zastosowanie i charakterystyka

Doxepin Teva jest lekiem występującym przede wszystkim w postaci kapsułek w otoczce żelatynowej. Substancją czynną leku jest doksepina – związek często podawany pacjentom w średnim stadium zaawansowania depresji. Jest to lek o dosyć silnym działaniu, ale w porównaniu do innych plasuje się gdzieś po środku między określeniem delikatny a bardzo mocny.

Wśród wskazań do stosowania leku Doxepin Teva wymienia się przede wszystkim pacjentów cierpiących na:

·        stany depresyjne z lękiem i niepokojem, zwłaszcza w przebiegu psychoz oraz depresję inwolucyjną i fazę depresyjną w chorobie afektywnej dwubiegunowej,

·        depresje i stany lękowe w zaburzeniach somatycznych oraz chorobach organicznych różnego rodzaju,

·        zespoły depresyjno-lękowe w przebiegu choroby alkoholowej,

·        zaburzenia nerwicowe z objawami depresji lub lęku.

Lek Doxepin Teva – ostrzeżenia i środki ostrożności

Wśród przeciwwskazań do stosowania leku Doxepin Teva znajdują się między innymi:

·        występowanie uczulenia na doksepinę lub jakikolwiek inny składnik leku oraz występowanie w przeszłości reakcji alergicznych lub nadwrażliwości na leki przeciwdepresyjne,

·        mania,

·        ciężkie choroby wątroby,

·        karmienie piersią,

·        jaskra,

·        skłonność do zatrzymywania moczu,

·        jednoczesne stosowanie inhibitorów MAO lub do dwóch tygodni po ich odstawieniu.

Wśród podstawowych środków ostrożności, które należy przedsięwziąć w procesie leczenia przy pomocy leku Doxepin Teva jest oczywiście pozostawanie w stałym kontakcie z lekarzem. Zwłaszcza w przypadku wystąpienia działań niepożądanych o mocnym nasileniu lub wysokim stopniu zagrożenia dla życia lub zdrowia pacjent powinien móc skontaktować się z doktorem, aby otrzymać profesjonalną poradę.

Szczególnie ważna jest stała kontrola lekarska w przypadku schorzeń towarzyszących depresji i stanom lękowym oraz w przypadku, gdy pacjent zażywa inne leki, źle reagujące z doksepiną. Znaczenie ma również zaawansowany wiek pacjenta. Podczas terapii nie należy spożywać alkoholu ani innych używek o działaniu narkotycznym.

Szczególnie ostrożne powinny być przyszłe matki oraz matki karmiące piersią. Każdorazowo decyzję o stosowaniu leku Doxepin Teva należy skonsultować z lekarzem ze względu na potencjalne niebezpieczeństwo, w którym może znaleźć się dziecko.

Podczas terapii nie należy także prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Lek Doxepin Teva – stosowanie i działania niepożądane

Stosowanie leku Doxepin Teva powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza. Decyzję o dawkowaniu czy też odstawieniu leku podjąć może również jedynie lekarz. Zwykle wysokość dawki zależy przede wszystkim od stanu zdrowia pacjenta, chorób zarówno somatycznych jak i psychiatrycznych towarzyszących depresji i stanom lękowym oraz oczywiście od wieku, wagi i ogólnych uwarunkowań fizycznych pacjenta. Największa dobowa dawka leku to 300 mg doksepiny, ale rozdzielona równo na cały dzień.

Wśród najczęściej występujących działań niepożądanych wymienia się poniższe:

·        senność,

·        bóle i zawroty głowy,

·        dezorientacja,

·        zaburzenia widzenia,

·        niedociśnienie ortostatyczne,

·        tachykardia,

·        reakcje alergiczne i nadwrażliwości,

·        suchość w ustach,

·        zaparcia i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego,

·        zatrzymanie moczu.

Większość działań niepożądanych występujących w wyniku terapii lekiem Doxepin Teva jest dosyć łagodna i nie wymaga odstawienia leku. Niektóre z nich jednak mogą być groźne dla zdrowia i życia pacjenta.

Tagi:
Polecane