Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Egzema (wyprysk kontaktowy) - przyczyny, objawy, leczenie
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska 19.03.2022 01:31

Egzema (wyprysk kontaktowy) - przyczyny, objawy, leczenie

Egzema (wyprysk kontaktowy) - przyczyny, objawy, leczenie
pixabay.com

Egzema, zwana także wypryskiem kontaktowym to przewlekły stan zapalny skóry o ostrym charakterze, wywoływany przez alergeny wewnątrzustrojowe lub kontaktowe. Egzema przybiera różne formy w zależności od poszczególnych okresów życia. Co to jest egzema i jakie daje objawy? Kiedy zgłosić się do lekarza? 

Co to jest egzema (wyprysk kontaktowy?) 

Egzema jest chorobą przybierającą postać przewlekłego lub ostrego zapalenia skóry mającą podłoże alergiczne. Egzema ulega nasileniu w różnych okresach życia, przybierając różne postacie. Zwykle ma charakter przewlekły, z okresami remisji. Występowanie wyprysku kontaktowego nie jest związane z określonym przedziałem wiekowym i może pojawić się u każdego. Przypadłość ta powoduje dyskomfort i może wpływać na kontakty międzyludzkie, bowiem objawy egzemy bywają nierzadko powodem do wstydu u osób chorych. 

Jakie są przyczyny występowania egzemy?

Trudno jednoznacznie sprecyzować przyczyny występowania egzemy, jednak wyróżnia się dwie odmiany tej choroby:

  • endogenną - przyczyny jej występowania leżą w dziedziczeniu oraz osłabionej pracy układu odpornościowego;

  • egzogenną - najczęściej jest to wyraz alergii na czynniki zewnętrzne (np. na materiał, produkty spożywcze). W takim przypadku należy wykonać testy alergiczne, aby określić czynnik alergizujący.

Egzema nie należy do chorób zakaźnych, zatem nie ma konieczności unikania chorych na tę przypadłość. 

Egzema - objawy

W przypadku egzemy wywołanej przez czynniki alergiczne, zmiany zapalne ograniczają się początkowo do miejsca, w którym zadziałał alergen. Alergenami mogą być:

  • farby do włosów, krem, 

  • pasek do zegarka, 

  • biżuteria.

Następnie obszar zmienionej skóry może się rozszerzać. Jeśli wyprysk kontaktowy wywołują alergeny wewnątrzustrojowe (np. pasożyty jelitowe, ogniska bakteryjne), to zmiany skórne mogą być zlokalizowane w dowolnym miejscu na skórze. 

Należy zwrócić szczególnie uwagę na wyprysk „zawodowy”, w którym alergeny związane są z rodzajem wykonywanej pracy. Aby wyleczyć egzemę i zapobiec jej nawrotom, konieczna jest wówczas zmiana środowiska pracy. 

U pacjentów z egzemą na początku występuje obrzęk skóry, któremu towarzyszy zaczerwienienie. Wraz z postępem choroby, zmiany te przekształcają się w rumieniowe plamy, mające skłonności do złuszczania się. Na skórze pokazują się także grudki i pęcherzyki wypełnione płynem. Zmianom skórnym towarzyszy uciążliwy świąd skóry, skóra jest sucha, piecze i łatwo ulega uszkodzeniom. Nie należy drapać powstałych zmian skórnych!

Egzema - rozpoznanie

Diagnoza stawiana jest przez dermatologa w oparciu o charakter zmian skórnych, a każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie.

U osób cierpiących na AZS (atopowe zapalenie skóry) egzema lokalizuje się zazwyczaj na nadgarstkach oraz w zgięciach pod kolanami i na łokciach.

W trakcie diagnostyki egzemy bardzo ważną rolę odgrywa wywiad z lekarzem i objawy chorobowe występujące u pacjenta. W przebiegu rozpoznania, dermatolog może zalecić pacjentowi konsultację z lekarzem alergologiem. W trakcie wizyty kluczowe jest udzielenie lekarzowi informacji, na temat przebytych chorób skórnych (o ile takie miały miejsce), o historii chorób alergicznych,  o współistnieniu dolegliwości chorobowych, takich jak astma, czy katar sienny. Ważne jest także, aby poinformować o zażywanych przez pacjenta lekach. 

Tagi:
Polecane