Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Gryzą cię komary? Biotechnolog wyjaśnia, dlaczego mogą wybierać akurat ciebie
Fot. Canva/tiktok.com/@drkarolinakowalczyk

Gryzą cię komary? Biotechnolog wyjaśnia, dlaczego mogą wybierać akurat ciebie

31 lipca 2024
Autor tekstu: Marta Uler

Komary potrafią popsuć najmilszy wieczór na świeżym powietrzu, kiedy próbują pogryźć nas z każdej możliwej strony. Ich ukąszenia swędzą i bolą, a ten dyskomfort utrzymuje się czasem przez wiele dni.

Na temat komarów krąży sporo mitów, jakoby wybierały sobie konkretne ofiary. Mówi się np., że wolą ludzi o słodkiej krwi, albo kobiety. To nie do końca prawda, ale faktycznie istnieje kilka "wabików" na te insekty, np. to, co jemy lub pijemy. Technolożka żywności wskazuje, czego unikać, by komary tak chętnie nie siadały na naszej skórze.

Komary wolą ludzi o słodkiej krwi?

Komary to duży minus lata. Potrafią być naprawdę uciążliwe, kiedy spacerujemy lub usiłujemy pracować w ogrodzie, a one latają wokół nas, próbując obsiadać nas z każdej możliwej strony. Bywa, że koncentrują się z jakiegoś powodu na okolicach twarzy, czasem wlatują do nosa i oczu. Da się też zauważyć, że pewne osoby chętniej wybierają sobie na ofiary niż inne.

Istnieją pewne czynniki, które ściągają do nas te insekty. W obiegowej opinii istnieje przeświadczenie, że komary wolą ludzi o słodkiej krwi. Ale... co to właściwie znaczy? Czy chodzi o dietę bogatą w cukier ? Ponoć na preferencje komarów – a raczej komarzyc, bo to one gryzą – wpływ ma także nasza płeć – komary wolą kobiety, ze względu na estradiol, czyli jedne z hormonów płciowych. A co jeszcze je do nas ściąga? W tej kwestii warto posłuchać doświadczonego specjalisty.

Fot. Pixabay/u_9cv22p8noy
Połącz magnez z tą witaminą. Wchłonie się jak szalony
Tak boli chora wątroba. Po tym poznasz, że narząd wysiada i błaga o pomoc

Trzy powody, dla których atakują nas komary

Dr inż. Karolina Kowalczyk, technolożka żywności i żywienia człowieka, a także biotechnolożka, prowadzi kanał na Instagramie jako @drkarolinakowalczyk. W jednym z ostatnich filmów poruszyła temat komarów. "Są trzy powody, dla których komarzyce nas atakują" – mówi. A są to:

  • dwutlenek węgla, który wydychamy – im więcej CO2 produkujemy, tym częściej komary nas gryzą, szczególnie w okolicy twarzy,
  • temperatura naszego ciała – im bardziej jesteśmy rozgrzani, tym bardziej komary mogą nas atakować,
  • zapach – związki lotne wydzielane przez nasze ciało, np. olejki eteryczne, którymi się nacieramy.

A więc płeć ma tu znaczenie. Od niej zależy ilość dwutlenku węgla, którą wydzielamy, zapach, który emitujemy, a także temperatura. "Kobiety podczas owulacji mają nieco wyższą temperaturę ciała, przez skórę wydzielane są nieco inne związki lotne, w wyniku zmian hormonalnych" – mówi specjalistka.

Komary przyciągają także perfumy . I to nie byle jakie! "Udowodniono, że chodzi o zapach No5 Chanel. Te perfumy zawierają pewien składnik lotny, które komary bardzo lubią" – mówi Kowalczyk.

Komary przyciąga piwo

Insekty są wrażliwe na naszą dietę. Wabią je np. puryny zawarte, m.in., w wieprzowinie, cielęcinie, baraninie, a także w rybach, takich jak śledzie, sardynki, makrele, czy pstrągi. Dla komarów atrakcyjne są także szparagi i szpinak, można się więc spodziewać, że po ich zjedzeniu będziemy dla nich łakomymi kąskami. Komary lubią także krew osób, które jedzą tłuste dania i piją alkohol .

Zauważmy, że komary potrafią być niezwykle uciążliwe szczególnie wieczorami. A zwłaszcza, kiedy postanowimy posiedzieć z przyjaciółmi przy grillu. Dlaczego? Okazuje się, że to ma swoje wyjaśnienie. "Po wypiciu ok. 300 ml piwa następuje wydzielanie większej ilości dwutlenku węgla" - wyjaśnia dr Karolina Kowalczyk. To dlatego krążą one głównie wokół naszej twarzy.

Jak chronić się przed komarami?

Najskuteczniejszą ochronę przed komarami zapewniają nam liczne repelenty dostępne w aptekach i drogeriach, przede wszystkim te z ikarydyną lub DEET, czyli dietylotoluamidem. "Blokują wydzielanie substancji lotnych z naszej skóry, dzięki czemu komary nas nie atakują, ponadto wydzielają inne zapachy, które im sie nie podobają" – mówi technolożka.

Komary nie lubią też zapachu cytryny i podobnych cytrusowych. Kiedy planujemy posiedzieć wieczorem na tarasie, warto zaopatrzyć się w świece, tzw. "cytrynki" lub w specjalne kadzidła odstraszające owady.

Zobacz także:

Stosujesz środki odstraszające owady? Ważny apel Głównego Inspektoratu Sanitarnego

Pluskwy - ugryzienie, objawy, leczenie. Jak rozpoznać ugryzienia w nocy?

Nie tylko rumień wędrujący. Borelioza może objawiać się w postaci nietypowego guzka

Zatrzymali 12 ton lodów z Ukrainy. Oto co znaleźli w środku
Nowe świadczenie wyniesie nawet 10 tys. zł miesięcznie. To ogromne wsparcie dla 2 milionów osób
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko