Hematuria idiopatyczna – jakie są przyczyny i sposoby leczenia
Hematuria idiopatyczna – co to za schorzenie
Wystąpienie hematuria idiopatycznej zawsze jest sytuacją odbiegającą od normy, stresującą i budzącą niepokój pacjenta. Jest jednym z najpowszechniejszych objawów w symptomatologii urologicznej towarzyszącym szerokiemu wachlarzowi schorzeń. Jest zawsze istotny i nigdy nie powinien być lekceważony. Przyczyna makroskopowego krwiomoczu powinna zostać wyjaśniona w każdym przypadku, gdyż zazwyczaj stoi za nią istotna patologia układu moczowo-płciowego.
Hematuria idiopatyczna - przyczyny
Hematuria idiopatyczna najczęściej towarzyszy chorobom dróg moczowych (cewka moczowa, pęcherz moczowy, moczowody, kielichy i miedniczki nerkowe), takim jak:
zakażenia (np. zapalenie pęcherza moczowego),
kamica moczowa,
torbiele,
nowotwory,
ciała obce,
urazy,
inne rzadsze przyczyny, np. zawał nerki, zakrzepica żył nerkowych, gruźlica nerek, endometrioza.
Krwiomocz może również pojawić się w wyniku natężonej aktywności fizycznej lub przyjmowania pewnych leków, np. kwasu acetylosalicylowego. Ryzyko hematurii idiopatycznej jest znacznie zwiększone u:
maratończyków (hematuria biegaczy),
kobiet – zdarza się, że krwiomocz występuje przy infekcjach dróg moczowych, na które cierpi wiele kobiet,
osób po przebytych infekcjach, np. zapalenie nerek po infekcji bakteryjnej lub wirusowej,
osób, u których w rodzinie odnotowano przypadki hematurii idiopatycznej, kamicy nerkowej czy innych dolegliwości nerek,
mężczyzn po ukończeniu 50. roku życia (powiększona prostata),
osób regularnie przyjmujących preparaty przeciwbólowe lub przeciwzapalne,
młodych mężczyzn cierpiących na syndrom Alporta (genetyczne schorzenie nerek objawiające się hematurią, często skojarzoną z neurogenną głuchotą i zmianami w obrębie narządu wzroku) lub kamicę nerkową.
Hematuria idiopatyczna a uszkodzenia nerek
Krwisty mocz bardzo często pojawia się wskutek urazu mechanicznego. Może być wynikiem uszkodzenia nerki, pęcherza moczowego lub innych narządów układu moczowego np. wskutek wypadku. Warto wiedzieć, że szok pourazowy może spowodować początkowy brak jakichkolwiek symptomów. Uszkodzenia nerek mogą mieć także związek z długotrwałym przyjmowaniem leków lub suplementów diety w nieodpowiednio dobranych dawkach.
Do uszkodzenia narządów układu moczowego dochodzi także z powodu kamicy nerkowej. Wówczas krwiomocz obserwowany jest równocześnie z kolką nerkową, która świadczy o przemieszczaniu się kamieni nerkowych w drogach moczowych. Wydalenie kamieni nerkowych jest bardzo bolesne; wyjątkowo duże kamienie o ostrych krawędziach, mogą uszkodzić nerkę lub drogi moczowe, czego objawem jest obecność widocznej gołym okiem krwi i skrzeplin w oddawanym moczu.
Krwiomocz a nowotwory układu rozrodczego i moczowego
Nawracający krwiomocz makroskopowy oraz obecność krwi utajonej w moczu diagnozowane podczas badań laboratoryjnych mogą mieć podłoże nowotworowe. Dość często nowotworom w obrębie układu moczowego i płciowego nie towarzyszą inne objawy lub są one na tyle niespecyficzne, że pacjent może je zbagatelizować. Z tego względu każda nieprawidłowość w zabarwieniu moczu wymaga wizyty u lekarza, nawet gdy pojawi się tylko jeden raz. Najlepiej pobrać próbkę moczu i w ciągu trzech godzin oddać ją do laboratorium. Można też wykonać domowy test, który wykaże, czy mamy do czynienia z obecnością krwi w moczu, czy zmiana jego zabarwienia jest spowodowana innymi czynnikami.