Pacjenci.pl
atopowe zapalenie skóry

pixabay

Hubert Godziątkowski: Chorzy na atopowe zapalenie skóry to.. potencjalni samobójcy!

15 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Bożena Stasiak

Udostępnij:

Uporczywy świąd skóry, nie dający się niczym złagodzić, zmusza do ciągłego drapania, co nasila i tak już bolesne zmiany zapalne na skórze – wypryski, sączące się pęcherzyki. To sprzyja wirusowym i bakteryjnym nadkażeniom, co jeszcze ba

- Ci chorzy nie mogą normalnie funkcjonować, rezygnują z pracy, nie wychodzą z domu, bo się wstydzą. Są stygmatyzowani, gdyż choroba ta jest uważana za zakaźną, choć AZS nie można się zarazić – mówi Hubert Godziątkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych. – Wielu z nich cierpi na depresję, ma myśli samobójcze. Sądząc po telefonach, jakie przychodzą do nas od pacjentów i ich rodzin, to potencjalni samobójcy, którzy, oprócz leczenia ukierunkowanego na to schorzenie, bezwzględnie wymagają wsparcia psychologicznego i psychiatrycznego.

Chorzy na łagodniejsze postacie AZS mogą być leczeni objawowo i takie leczenie jest w miarę skuteczne. Ciężej chorzy, które na takie leczenie nie odpowiadają, od lipca ub. roku mogą być leczeni pierwszym lekiem biologicznym, dedykowanym takim właśnie przypadkom. W większości krajów europejskim chorzy mają do niego dostęp, u nas jeszcze nie.

- To nie byłaby duża grupa pacjentów, od 250 do 500 chorych dorosłych, bo dla nich w pierwszej kolejności pozytywną opinię wydała Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji – mówi prof. Witold Owczarek, kierownik Kliniki Dermatologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. – lek, jak wykazały badania, jest skuteczny i sprawia, że chorzy mogą normalnie funkcjonować, wracać do swoich poprzednich aktywności.

Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych wystosowało do Ministra Zdrowia apel z prośbą o „pochylenie się” nad chorymi na AZS, podkreślając, że każdy kolejny dzień czekania na taką szansę to dodatkowy, ale możliwy do uniknięcia ból.

Tagi:

Dermatologia

Bożena StasiakAutor

Wyróżniona nagrodami: Nagroda Zaufania Złoty Otis 2019, „Kryształowe Pióro” 2016 i 2018. W Konkursie na Dziennikarza Medycznego Roku" przez lata zdobywała nagrody i wyróżnienia, ostatnia to pierwsze miejsce w kategorii Prasa za 2019r. Jest dziennikarką medyczną „Świata Lekarza” i „Super Expressu”. Ponadto jest autorką książek "Listy intymne.Zwierzenia Polaków" oraz "Wojna z rakiem. Terapie i antyterapie".

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl

Podobne artykuły

dr hab. n. med. Adam Kobayashi, prezydent elekt Sekcji Chirurgii Naczyniowej Polskiego Towarzystwa Neurologicznego

Świat Lekarza

dr Adam Kobayashi: Przedszkolaki rozpoznają udar mózgu

Czytaj więcej >
prof. Piotr Milecki, ordynator Oddziału Radioterapii Onkologicznej I i Kierownik Zakładu Radioterapii I w Wielkopolskim Centrum Onkologii.

Świat Lekarza

Prof. Piotr Milecki: Nauka o nowotworach już od…przedszkola?

Czytaj więcej >

Świat Lekarza

GARDŁO, NOS – PIERWSZA OBRONA PRZED WIRUSAMI

Czytaj więcej >
profesor Jacek Dobruch Relacja z 2. dnia 48. Kongresu Naukowego PTU w Katowicach

Świat Lekarza

Prof. Jakub Dobruch: Mężczyzno, dłonie na jądra!

Czytaj więcej >
łóżka szpitalne

Świat Lekarza

Prof. Piotr Rutkowski: Czeka nas fala nowotworów

Czytaj więcej >
prof. Ryszard Gellert z Kliniki Nefrologii i Chorób Wewnętrznych CMKP w Warszawie

Świat Lekarza

Prof. Ryszard Gellert: Podstępna choroba – niewydolność nerek

Czytaj więcej >