Pacjenci.pl
atopowe zapalenie skóry

pixabay

Hubert Godziątkowski: Chorzy na atopowe zapalenie skóry to.. potencjalni samobójcy!

15 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Bożena Stasiak

Udostępnij:

Uporczywy świąd skóry, nie dający się niczym złagodzić, zmusza do ciągłego drapania, co nasila i tak już bolesne zmiany zapalne na skórze – wypryski, sączące się pęcherzyki. To sprzyja wirusowym i bakteryjnym nadkażeniom, co jeszcze ba

- Ci chorzy nie mogą normalnie funkcjonować, rezygnują z pracy, nie wychodzą z domu, bo się wstydzą. Są stygmatyzowani, gdyż choroba ta jest uważana za zakaźną, choć AZS nie można się zarazić – mówi Hubert Godziątkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych. – Wielu z nich cierpi na depresję, ma myśli samobójcze. Sądząc po telefonach, jakie przychodzą do nas od pacjentów i ich rodzin, to potencjalni samobójcy, którzy, oprócz leczenia ukierunkowanego na to schorzenie, bezwzględnie wymagają wsparcia psychologicznego i psychiatrycznego.

Chorzy na łagodniejsze postacie AZS mogą być leczeni objawowo i takie leczenie jest w miarę skuteczne. Ciężej chorzy, które na takie leczenie nie odpowiadają, od lipca ub. roku mogą być leczeni pierwszym lekiem biologicznym, dedykowanym takim właśnie przypadkom. W większości krajów europejskim chorzy mają do niego dostęp, u nas jeszcze nie.

- To nie byłaby duża grupa pacjentów, od 250 do 500 chorych dorosłych, bo dla nich w pierwszej kolejności pozytywną opinię wydała Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji – mówi prof. Witold Owczarek, kierownik Kliniki Dermatologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. – lek, jak wykazały badania, jest skuteczny i sprawia, że chorzy mogą normalnie funkcjonować, wracać do swoich poprzednich aktywności.

Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych wystosowało do Ministra Zdrowia apel z prośbą o „pochylenie się” nad chorymi na AZS, podkreślając, że każdy kolejny dzień czekania na taką szansę to dodatkowy, ale możliwy do uniknięcia ból.

Podobne artykuły

Prof. nadz. dr hab. n. med. MBA, Irena Walecka, kier. Kliniki Dermatologii CSK MSWiA w Warszawie

Świat Lekarza

Prof. Irena Walecka: Uwaga, Objawem COVID-19 mogą być zmiany skórne

Czytaj więcej >
prof. Andrzej Fal, kierownikiem Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych CSK MSWiA w Warszawie

Świat Lekarza

Prof. Andrzej Fal: Jak koń może zabić miłość? Tajemnicze oblicza alergii

Czytaj więcej >
prof. Piotr Pruszczyk, kier. Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Świat Lekarza

Prof. Piotr Pruszczyk: "Śpiewać każdy może", z bieganiem nieco gorzej

Czytaj więcej >
depresja

Świat Lekarza

Samotność jak groźna choroba - może zabić

Czytaj więcej >
dr hab. n. med., neurolog Adam Kobayashi

Świat Lekarza

Dr n. med. Adam Kobayashi: Koronawirus w parze z Alzheimerem

Czytaj więcej >
odporność a otyłość

Świat Lekarza

Chcesz, żeby wirusy cię omijały? …Schudnij!

Czytaj więcej >