Jak chronić włosy przed słońcem, aby były zdrowe i lśniące? Tak zapobiegniesz ich wysuszeniu latem
Lato nie musi oznaczać suchych i stywnych włosów. Dzięki naszej rutynie pielęgnacyjnej Twoje włosy będą wyglądały świetnie nie tylko w styczniu i lutym, ale również w czerwcu, lipcu i sierpniu. Oto kilka wskazówek, jak ujarzmić swoje włosy, by się nie puszyły, były miękkie i lśniące.
1. Używaj kosmetyków z filtrem UV
Włosy latem należy chronić przed słońcem, a dokładniej przed szkodliwym promieniowaniem UV. Tak jak w drogeriach jest mnóstwo kremów z filtrem, tak samo można w nich znaleźć chroniące włosy odżywki, spreje, sera – stosuj je codziennie, aby promieniowanie nie uszkadzało struktury włosów, a jeżeli zamierzasz spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu, pamiętaj o kapeluszu lub innym nakryciu głowy.
2. Po pływaniu płucz dokładnie włosy
W morskiej wodzie, wodzie z jezior , czy tej z basenowej znajduje się mnóstwo substancji, których włosy nie lubią. Może to być sól, chlor, zanieczyszczenia , które wnikną we włosy wraz z wodą. Aby tego uniknąć, po każdym wyjściu z wody, opłucz włosy pod prysznicem. Jeżeli nie ma do niego dostępu, miej przy sobie spryskiwacz z czystą świeżą wodą i zraszaj nim włosy, jak kwiatki.
3. Stosuj kosmetyki nawilżające
Latem pocimy się bardziej, więc myjemy głowę częściej. To w połączeniu z wysoką temperaturą sprawia, że włosy stają się wysuszone i kruche. Na szczęście jest sposób, by temu zapobiec – wystarczy wymienić kosmetyki (szampon i odżywkę) na te nawilżające. W ich składzie należy szukać substancji takich jak kwas hialuronowy czy mocznik – one działają najlepiej. Oprócz tego raz w tygodniu można nakładać na włosy nawilżającą maskę .
4. Nie prostuj i nie kręć włosów
Niewiele rzeczy niszczy włosy tak bardzo, jak wysoka temperatura, dlatego na czas wakacji, kiedy włosy i tak narażone są na zniszczenie, odłóż prostownicę i lokówkę w odstawkę . Pamiętaj jednak, by suszyć włosy suszarką, gdyż zostawienie ich mokrych na noc, niszczy je i zwiększa ryzyko grzybicy. Staraj się nie suszyć włosów na słońcu, gdyż wystawienie ich na promieniowanie UV może być szkodliwe.
5. Stosuj olejki
Olejki do włosów to nie tylko ochrona przed puszeniem, ale również dogłębne nawilżenie i termoochrona. Stosuj je po każdym myciu, a efekty zauważysz niemal natychmiast. Pamiętaj jednak, by nie nakładać ich na skórę głowy lub włosy u nasady – w przeciwnym razie włosy mogą wyglądać na tłuste. W składzie dobrego olejku powinny znaleźć się substancje takie jak olejek rycynowy, olejek kokosowy, olejek migdałowy i
olejek z czarnuszki
.
Zobacz też:
Tego nie wiesz o włosach. Ciekawe fakty, które Cię zaskoczą!
Wypadają Ci włosy? Te choroby mogą być przyczyną
Wąsik i włosy na brodzie są znakiem od organizmu. To może być objaw choroby