Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Tego nie wiesz o włosach. Ciekawe fakty, które Cię zaskoczą!
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 04.12.2023 17:29

Tego nie wiesz o włosach. Ciekawe fakty, które Cię zaskoczą!

włosy
canva.com

Włosy są nieodłącznym elementem naszej urody, a ich wygląd jest uwarunkowany genetycznie i przypisany danej grupie etnicznej. Od czego zależy kolor, gęstość i tempo wzrostu włosów? Jaki kolor włosów jest najrzadszy, a jaki najbardziej powszechny na świecie? Przedstawiamy najciekawsze fakty na temat włosów! 

Jaki jest najrzadszy kolor włosów na świecie?

Najczęściej występującym kolorem włosów na świecie jest czarny. Osoby z czarnymi włosami stanowią około 80% populacji i zamieszkują głównie tereny Azji, Afryki, Ameryki Północnej i Południowej oraz wschodnie i południowe regiony Europy. 

Choć brązowe włosy są w Polsce bardzo powszechne, w skali światowej osoby z naturalnie brązowymi włosami stanowią jedynie 11% populacji. Brązowe włosy występują na obszarach Europy, Australii, Kanady, Ameryki Północnej i Południowej oraz częściowo w Azji.

Jednym z najrzadziej spotykanych kolorów włosów jest odcień blond. Naturalni blondyni stanowią tylko 3% populacji i są to głównie mieszkańcy północnych obszarów Europy. 

Najrzadszym kolorem włosów jest rudy, który występuje jedynie u 1% społeczeństwa. Najwięcej rudowłosych osób zamieszkuje tereny Wielkiej Brytanii, Irlandii i Skandynawii. 

Projekt bez nazwy - 2023-12-04T172658.303.png

Top 3 witaminy młodości i ich źródła w diecie. Psychodietetyk wskazuje te najważniejsze Biotyna — popularny suplement, którego... nikt nie potrzebuje? Ekspert nas zaskoczył!

Co wpływa na grubość, gęstość i kolor włosów?

Naturalny kolor włosów, a także ich grubość i gęstość są uwarunkowane genetycznie. Najwięcej mieszków włosowych mają blondyni, jednak ich włosy są najcieńsze. Bruneci cechują się mniejszą ilością mieszków, ale grubszymi włosami. 

Włosy różnią się w zależności od grupy etnicznej. Najgrubszymi włosami cieszą się Azjaci, jednak ilościowo mają ich o wiele mniej niż przedstawiciele rasy kaukaskiej.

Podcinanie końcówek nie przyspiesza wzrostu włosów. Jest to absolutny mit! Warto jednak regularnie odwiedzać fryzjera, aby usunąć suche i rozdwajające się końcówki i tym samym poprawić wygląd włosów. 

Statystycznie włosy rosną w tempie około 1 – 1.5 centymetra na miesiąc, jednak jest to kwestia indywidualna. Na tempo wzrostu włosa wpływa wiele czynników, m.in. predyspozycje genetyczne, dieta, nawyki pielęgnacyjne i stan zdrowia. Ciekawostką jest to, że włosy kaukaskie i azjatyckie rosną szybciej niż włosy afrykańskie.

Kolor naszych włosów jest cechą dziedziczną, a także wiąże się z zawartością melaniny. Melanina to naturalny barwnik, występujący w naszej skórze, włosach oraz oczach. Im większa zawartość melaniny, tym ciemniejszy kolor włosów. Wraz z wiekiem ilość melaniny w organizmie spada, co prowadzi do siwienia włosów. Najszybciej siwieją włosy kaukaskie, a najwolniej włosy afrykańskie. 

Jaka dieta na piękne i zdrowe włosy?

Abu utrzymać włosy w dobrej kondycji, należy zadbać o prawidłową, dobrze zbilansowaną dietę. Wraz z pożywieniem dostarczamy mieszkom włosowym wiele cennych składników odżywczych. Nieodpowiednie nawyki żywieniowe są jedną z głównych przyczyn wypadania włosów.

Dieta na piękne i zdrowe włosy powinna zawierać następujące składniki:

  • białko (które jest podstawowym budulcem włosów),
  • minerały: krzem, miedź, cynk, żelazo,
  • witaminy z grupy B (B6, B5 i B3),
  • biotyna (inaczej witamina H lub B7),
  • kwas foliowy,
  • kwasy omega-3.

Na szczególną uwagę zasługuje krzem, który wykazuje wyjątkowo korzystny wpływ na elastyczność włosów oraz skóry. 

Polecane