Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Wypadają Ci włosy? Te choroby mogą być przyczyną
Daria  Siemion
Daria Siemion 24.04.2024 15:56

Wypadają Ci włosy? Te choroby mogą być przyczyną

Kobieta patrzy w lusterku na łysinę
Fot. Freepik

Przyczyn wypadania włosów jest wiele. Czasami odpowiadają za to modne fryzury, czasami niewłaściwa pielęgnacja, a niekiedy poważna choroba. 

Za wypadanie włosów i łysienie może odpowiadać mnóstwo schorzeń. Jednym z najpoważniejszych z nich jest kiła – choroba przenoszona drogą płciową. Inne również nie są lekkie: zatrucie rtęcią, choroby tarczycy, toczeń... Zostań z nami i dowiedz się, przez jakie choroby wypadają włosy.

1. Uszkodzenia mechaniczne

Wypadaniu włosów sprzyja wiele fryzur, np. kucyk na czubku głowy, który ciągnie włosy do góry. Podobnie jest z niektórymi metodami pielęgnacji, np. modelowaniem czy rozczesywaniem włosów po myciu.

2. Zatrucia

Przyczyną wypadania włosów może być dostanie się do organizmu groźnych toksyn, np. talu, arsenu czy rtęci. Włosy, zanim zaczną wypadać, staną się matowe, łamliwe i szorstkie. Pierwiastki w organizmie można wykryć poddając włosy analizie. 

3. Choroby zakaźne

Włosy mogą wypadać w przebiegu koronawirusa, malarii, grypy i innych chorób, których objawem jest wysoka gorączka. Kondycja włosów ulega też pogorszeniu w przebiegu boreliozy i gruźlicy.

woman-is-having-flu-she-is-using-nasal-spray-help-herself-woman-using-nasal-spray-nasal-spray-help-cold-sick-with-rhinitis-woman-dripping-nose-woman-applies-nasal-spray.jpg
Koronawirus sprzyja wypadaniu włosów Fot. Freepil
Chcesz, aby Twoje włosy były gładkie? Wypróbuj mąkę ziemniaczaną Dieta na piękne włosy istnieje. Te produkty je gwarantują

4. Kiła

Kolejnym powodem ich utraty może być kiła, która powoduje łysienie głównie na części skroniowej i potylicznej głowy – jest to jeden z głównych objawów tej choroby. Dodatkowo w obrębie łysiny mogą pojawiać się wrzody.

5. Toczeń rumieniowaty układowy

Toczeń rumieniowaty układowy może powodować stany zapalne obejmujące skórę. Włosy wypadają wtedy całymi kępkami. Problem łysienia dotyczy nawet 85 proc. pacjentów z toczniem. 

6. Grzybica skóry głowy

Grzybica skóry głowy może prowadzić do łysienia, uszkadzając strukturę włosa lub jego pochewkę. W niektórych przypadkach prowadzi do nieodwracalnego wyłysienia i zastąpienia zdrowej tkanki blizną.

7. Leki

Wypadaniu i osłabieniu włosów sprzyja stosowanie niektórych leków. Zaliczamy do nich przede wszystkim cytostatyki i leki  immunosupresyjne, a także środki przeciwkrzepliwe i wykorzystywane w leczeniu tarczycy.

8. Zaburzenia hormonalne

Przyczyną łysienia mogą być zaburzenia gospodarki hormonalnej towarzyszące chorobom tarczycy. Łysienie może też pojawić się w okresie menopauzy lub zażywania tabletek antykoncepcyjnych. Za wypadanie włosów może odpowiadać też nadmiar androgenów.

9. Choroby owłosionej skóry głowy

Niektóre choroby owłosionej skóry głowy mogą powodować łysienie. Jedną z najczęstszych jest łysienie plackowate oraz łojotokowe zapalenie skóry. Rzadziej można spotkać się z łuszczycą, twardziną ograniczoną, liszajem czy atopowym zapaleniem skóry.

10. Trichotillomania

Trichotillomania (TTM) to choroba psychiczna, która polega na niekontrolowanym wyrywaniu włosów. Chorzy, wyrywając włosy z głowy, brwi, podbródka czy innych części ciała, rozładowują stres.  Pacjenci często nie są świadomi choroby.

Pamiętajmy, by mieć na uwadze, że zdrowy człowiek traci nawet 100 włosów dziennie, więc nie ma co panikować. Jeśli jednak wypadających włosów jest zdecydowanie więcej, warto skonsultować to z lekarzem. 

Zobacz też:
Na cholesterol i na lepszą cerę. Kup za grosze i korzystaj do woli

Wąsik i włosy na brodzie są znakiem od organizmu. To może być objaw choroby

Anna Mucha dumnie prezentuje siwe włosy. To ostatni krzyk mody, ale i głos w walce z ejdżyzmem

Polecane