Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Jak prawidłowo przechowywać jajka? Ekspertka zwraca uwagę na jeden błąd
Fot. Shutterstock / Mikhail Artamonov

Jak prawidłowo przechowywać jajka? Ekspertka zwraca uwagę na jeden błąd

23 lipca 2024
Autor tekstu: Daria Siemion

W lodówce czy szafce? A może w piwnicy lub spiżarni? Wiele osób zastanawia się, jak prawidłowo przechowywać jajka. Jest to bardzo ważne, gdyż zmniejsza ryzyko salmonellozy.

Oto co na ten temat ma do powiedzenia dr Emma Davis, pisarka naukowa z doktoratem z chemii żywności. Ekspertka zwraca uwagę na jeden częsty błąd – i bynajmniej nie chodzi o trzymanie jajek poza lodówką.

Czy jajka trzeba trzymać w lodówce? Jak je przechowywać?

Z dr Emmą Davis rozmawiali dziennikarze BBC Science Focus. Zapytali ją, czy jajka trzeba trzymać w lodówce .

Lekarka odpowiedziała, że jeśli jajka w sklepie nie były w lodówce, a mamy w domu chłodną spiżarnię , nie musimy ich chłodzić. "Jaja należy przechowywać w stałej temperaturze poniżej 20°C" – wyjaśniła.

Osoby, które nie mają chłodnej spiżarni, powinny przechowywać jajka w lodówce. "Najlepiej w oryginalnym pudełku , aby nie przesiąkły zapachami jedzenia. Mają porowate skorupki" – zwraca uwagę.

Dr Emma Davis zaznacza, że chociaż tempo wzrostu Salmonelli zależy od temperatury, to trzymanie jajek w lodówce nie jest panaceum na wszystko. Równie istotna jest ich obróbka i przestrzeganie terminów ważności.

Jajka w lodówce można przechowywać przez ok. 5 tygodni , natomiast jajka w spiżarni nie nadają się do spożycia po upływnie ok. 3. tygodni. Jeśli nieprzyjemnie pachną – zarówno po ugotowaniu, jak i przed – są popsute.

Świeżość jajka można sprawdzić na podstawie testu w wodzie . Jeżeli położymy jajko poziomo na dnie garnka czy miseczki, a ono po chwili ustawi się pionowo i uniesie do góry, to znaczy, że jest zepsute.

A czy myć jajka przed włożeniem do lodówki ? Okazuje się, że nie ! Myjąc jajka, zmywamy z nich warstwę ochronną, która zabezpiecza je przed bakteriami. Możemy jedynie zetrzeć z nich widoczne zabrudzenia – to nie zaszkodzi.

Jajka w opakowaniu
Jajka należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu Fot. Freepik
Jedz takie jajka, a będziesz zdrowszy. Pomagają zapobiegać chorobom serca
Które jajka są najzdrowsze? To nie te, które kupuje większość z nas

Częsty błąd w przechowywaniu jajek

Z badań naukowych wynika, że chociaż przechowywanie jajek w lodówce może zmniejszyć ryzyko zakażenia Salmonellą, to kondensacja pary wodnej na jajach, spowodowana ciągłym otwieraniem i zamykaniem lodówki, może zwiększać to ryzyko.

"Nigdy nie przechowuj jajek na drzwiach lodówki. Temperatura w tym miejscu nie jest stabilna. Jajka ciągle chłodzą się i grzeją. To zwiększa ryzyko zakażenia Salmonellą" – tłumaczy dr Emma Davis.

Ekspertka zwraca uwagę na jeszcze jedną rzecz: jeśli w sklepie jajka były w lodówce, powinniśmy jak najszybciej iść z nimi do domu. Ogrzanie ich do temperatury pokojowej, zwiększa ryzyko choroby.

Kolejny błąd popełniamy przez konsumentów dotyczy już nie tyle przechowywania jajek, co nieprawidłowej ich obróbki. Pamiętajmy, by jajka wyjąć z lodówki na ok. 30 minut przed gotowaniem – dzięki temu będą smaczniejsze i zdrowsze.

Zobacz też: Lepiej jeść jajka o białej, czy brązowej skorupce? Eksperci nie mają wątpliwości

Objawy salmonellozy – jak rozpoznać zatrucie jajkiem?

Człowiek może zarazić się Salmonellą drogą pokarmową lub przez kontakt z zakażonym człowiekiem lub zwierzęciem. Zakażenie może przebiegać bezobjawowo, ale u niektórych powoduje ciężkie objawy.

Salmonelloza – objawy:

  • ból brzucha,
  • biegunka,
  • nudności i wymioty,
  • gorączka.

U osób z chorobami onkologicznymi lub osłabioną odpornością Salmonella może doprowadzić do zapalenie pęcherzyka żółciowego, płuc, kości i stawów, wsierdzi i nerek. Na ciężki przebieg choroby narażone są również dzieci i osoby starsze.


W niektórych przypadkach może rozwinąć się sepsa z niewydolnością wielonarządową lub zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych – takie stany wymagają bezwzględnego pobytu w szpitalu, grożą śmiercią.


Leczenie salmonellozy , jeśli przebieg choroby jest łagodny, ogranicza się do nawadniania organizmu, podawania leków przeciwbólowych i przeciwbiegunkowych, natomiast w zakażeniach uogólnionych konieczna jest antybiotykoterapia, a niekiedy pobyt w szpitalu.

Zobacz też:
Dieta jajeczna bije rekordy popularności. Lekarze przed nią ostrzegają

Jesz jajka codzienne? Zobacz, co na to Twój organizm

Ile można jeść jajek dziennie? Czy warto włączyć jaja do codziennej diety?

Rano a może wieczorem. Jaka jest najlepsza pora na przyjmowanie magnezu?
Gdy się pojawi, pędem do kardiologa. Choruje 1,2 mln Polaków
Obserwuj nas w
autor
Daria Siemion

Dziennikarka z 10-letnim stażem. Pisała dla tytułów takich jak Focus, Focus Medycyna, National Geographic, Krytyka Polityczna, na:Temat. Najchętniej porusza tematykę chorób i profilaktyki. Z wykształcenia lingwistka i zoopsycholog. W wolnych chwilach uprawia wspinaczkę i trenuje psy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko