Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Rano a może wieczorem. Jaka jest najlepsza pora na przyjmowanie magnezu?
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 23.07.2024 09:51

Rano a może wieczorem. Jaka jest najlepsza pora na przyjmowanie magnezu?

suplementacja magnezu, magnez
Fot. Shutterstock/ Tatiana Baibakova

Jest jednym ze składników mineralnych, które mają ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Nadmiar czy też niedobór magnezu może wiązać się z licznymi problemami zdrowotnymi. Suplementacja magnezu powinna odbywać się wtedy, gdy dochodzi w organizmie człowieka do niedoboru tego pierwiastka.

Zaobserwowano, że niedobór magnezu pojawia się u osób z udarem mózgu, chorobą niedokrwienną serca oraz cukrzycą typu 2 czy u kobiet z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Jony magnezu biorą udział w syntezie oraz wydzielaniu neuroprzekaźników. Pośredniczą więc w odpowiedzi organizmu a stres. Kiedy najlepiej suplementować magnez? Rano, czy wieczorem? 

Jakie są źródła magnezu?

Lekarze podkreślają, że jeśli podejrzewamy u siebie niedobór magnezu, trzeba przeanalizować swoją dietę pod kątem produktów stanowiących źródła magnezu. Jeśli dostrzeżemy jego braki, bardzo dobrym rozwiązaniem może być modyfikacja naszego jadłospisu.

Dobrym źródłem magnezu jest gorzka czekolada, woda mineralna, pieczywo pełnoziarniste, orzechy czy kasze. Warto poukładać suplementację tak w ciągu dnia, by zapewnić jak najlepsze środowisko przyswajania magnezu. Dodatkowym źródłem magnezu mogą być też suplementy diety.

Kiedy najlepiej suplementować magnez?
Fot. Freepi
Chorujesz przewlekle? Należą Ci się dodatkowe pieniądze z ZUS. Nawet 1780 zł miesięcznie Chorujesz przewlekle? Należą Ci się dodatkowe pieniądze z ZUS. Nawet 1780 zł miesięcznie

Kiedy najlepiej przyjmować magnez?

Zdaniem lekarzy i dietetyków każda pora na przyjęcie magnezu będzie dobra. Trzeba jednak zastanowić się, kiedy będziemy spożywać bogatobiałkowy posiłek. Jeśli będzie to śniadanie, warto magnez przyjąć w czasie lub bezpośrednio po nim. Jeśli z kolei jemy obfitsze posiłki - kolacje, to wtedy suplementacja magnezu powinna odbyć się wieczorową porą.

Lekarze wyjaśniają, aby pamiętać o tym, żeby suplementy z magnezem przyjmować razem z posiłkiem, absolutnie nie na czczo. Gdy  sięgamy po suplementy na pusty żołądek, mogą pojawić się dolegliwości ze strony układu pokarmowego, czyli nudności, biegunki, czy wymioty. Trzeba też obserwować reakcję organizmu. Magnez może nas zrelaksować czy uspokajać. Jeżeli nie działa na nas rano pobudzająco, możemy przyjmować go wieczorem.

Magnez może wchodzić w negatywne interakcje z niektórymi lekami

Co ważne, magnez może wchodzić w negatywne interakcje z niektórymi lekami. Jeśli więc nie bierzemy ich wieczorem, wtedy możemy spokojnie  sięgnąć po suplementację magnezu. Jeśli z kolei przyjmujemy m.in. leki moczopędne lub suplementy z żelazem, lepiej nie łączmy ich z magnezem.

Jednym z najpopularniejszych objawów niedoboru magnezu są skurcze łydek. Zbyt mała podaż magnezu może prowadzić też do drgania powiek, ale też uporczywego zmęczenia, poważnych problemów z pamięcią oraz napięcia psychicznego. Na skutek wypłukiwania magnezu może dojść do migotania przedsionków oraz częstoskurczu komorowego. Powiązany jest też niedobór magnezu z ryzykiem wystąpienia depresji. Wszystko przez to, że jony tego pierwiastka mają swój udział w biosyntezie neurotransmiterów, m.in. serotoniny.

Czytaj też:

Które przerzuty są najgorsze? Wyjaśnia onkolog

Gdy się pojawi, pędem do kardiologa. Choruje 1,2 mln Polaków

Ta kasza to źródło białka, magnezu i żelaza. Sprawdź, co możesz przygotować z niej w kuchni