Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Koronarografia – wskazania do badania i jego przebieg
Kinga Chęcińska
Kinga Chęcińska 19.03.2022 01:29

Koronarografia – wskazania do badania i jego przebieg

Koronarografia – wskazania do badania i jego przebieg
pixabay.com

Czym jest koronarografia i jakie są wskazania do jej wykonania?

Angiografia naczyń wieńcowych, nazywana koronarografią, jest jednym z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych układu krążenia. Pozwala ona na poznanie anatomii tętnic wieńcowych pacjenta i ich dokładną ocenę pod kątem zwężeń wywołanych przez obecność blaszek miażdżycowych. Umożliwia to lekarzowi rozpoznanie choroby, a także pomaga w wyborze odpowiedniej ścieżki leczenia.Pośród wskazań do koronarografii wymienia się podejrzenie choroby niedokrwiennej serca, podejrzenie zmian w tętnicach wieńcowych, przebyty zawał serca, niewydolność serca, stany zapalne naczyń krwionośnych, dławicę piersiową, wady zastawkowe, urazy klatki piersiowej oraz tętniaka aorty. Ponadto koronarografię wykonuje się także u osób z tymi chorobami w celu monitorowania stopnia ich zaawansowania oraz przed leczeniem kardiochirurgiczynym (np. wszczepieniem by-passów).

Choroba niedokrwienna serca – czy masz jej objawy?

Choroba niedokrwienna serca to schorzenie wykrywane bardzo często podczas koronarografii. Spowodowana jest zazwyczaj przez miażdżycę tętnic wieńcowych i według statystyk występuje u 1,5 mln Polaków. Do jej objawów należą:

  • ucisk za mostkiem,

  • ból w klatce piersiowej,

  • spłycony oddech,

  • kołatanie i szybkie bicie serca,

  • mdłości,

  • osłabienie,

  • zawroty głowy,

  • potliwość.

Koronarografia – przygotowanie do badania

Koronarografia jest badaniem inwazyjnym, w związku z czym lekarz musi indywidualnie ocenić, czy pacjent kwalifikuje się do jej wykonania. Nierzadko swoją ocenę opiera na wynikach innych badań, takich jak EKG i Holter EKG, ECHO serca czy próba wysiłkowa. Jeżeli nie istnieją przeciwwskazania i pacjent może poddać się koronarografii, jego pierwszym krokiem powinno być zaszczepienie się na WZW (wirusowe zapalenie wątroby) typu B. Pomoże to zapobiec ryzyku zakażenia się wirusem, które towarzyszy wszystkim badaniom inwazyjnym. Ponadto należy poinformować lekarza o przyjmowanych na co dzień lekach, ponieważ w przypadku niektórych leków przeciwzakrzepowych lub przeciwcukrzycowych zachodzi konieczność ich odstawienia na kilka dni przed zgłoszeniem się na koronarografię. Zdarza się także, że przed samym zabiegiem lekarz kieruje pacjenta na badania laboratoryjne, takie jak morfologia krwi czy koagulogram – warto być na to przygotowanym.Bardzo ważne jest również, aby na koronarografię zgłosić się na czczo i z naturalnymi, niepomalowanymi paznokciami (ich kolor pomaga lekarzowi ocenić stan pacjenta podczas zabiegu).

Jak przebiega koronarografia?

Bezpośrednio przed badaniem należy umyć i ogolić okolice pachwin oraz przedramion. Pacjent ułożony zostaje na plecach na stole zabiegowym, a po znieczuleniu miejscowym w miejsce nakłucia wprowadza się cewnik, który końcowo dociera aż do tętnic wieńcowych. Następnie za pomocą strzykawki podany zostaje kontrast – specjalny preparat, dzięki któremu tętnice mogą zostać zarejestrowane za pomocą promieni rentgenowskich. Podczas zabiegu lekarz na bieżąco obserwuje je i ocenia ich stan, a także utrwala wszystko na specjalnym nagraniu. Po zakończeniu badania usuwa cewnik oraz w miejscu jego wprowadzenia zakłada opatrunek uciskowy.Badanie może trwać od 30 do nawet 90 minut. Bezpośrednio po nim przez kilka godzin nie wolno wstawać ani zginać kończyny, przez którą wykonywano badanie. Bardzo ważne jest także przyjmowanie dużych ilości wody, aby wypłukać kontrast z krwi. W większości przypadków pacjent zostaje wypisany ze szpitala następnego dnia, jednak jeżeli przyczyną badania był ostry zespół wieńcowy lub inne choroby, czas pobytu w szpitalu może się wydłużyć.

Tagi:
Polecane