Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > L4 na weekend. Finansowo jest super, ale ryzyko – ogromne
Alina Gałka
Alina Gałka 03.02.2025 18:41

L4 na weekend. Finansowo jest super, ale ryzyko – ogromne

L4 na weekend
Fot. H_Ko/Shutterstock

Zwolnienie lekarskie na weekend może przynieść dodatkowe korzyści finansowe nawet tym osobom, które nie pracują w soboty i niedziele. Dzięki L4 na weekend można nawet dostać większe wynagrodzenie za dany miesiąc. Jak to możliwe i dlaczego korzystanie ze zwolnienia w weekend może jednak okazać się ryzykowne? Wyjaśniamy!

Orzeczenie lekarskie o niezdolności do pracy z powodu choroby to dla pracownika szansa na spokojny powrót do zdrowia bez utraty wynagrodzenia. W większości przypadków pracownik na L4 otrzymuje 80% swojego zwykłego wynagrodzenia. Prawo do pełnego wynagrodzenia zachowują pracownicy, którzy ulegli wypadkowi w czasie pracy i kobiety w ciąży.

L4 na weekend dla każdego pracownika

Osoby, które pracują w systemie zmianowym – również w weekendy – w przypadku choroby uniemożliwiającej wykonywanie pracy, nie muszą zastanawiać się nad zasadnością zwolnienia na sobotę i niedzielę. Ale co z pracownikami, którzy mają weekendy wolne? Czy lepiej poczekać ze zwolnieniem do poniedziałku? Niekoniecznie.

Zwolnienie wystawione przez lekarza na weekend może podnieść kwotę wynagrodzenia. Jak to możliwe? Aktualne przepisy zapewniają pracownikom prawo do wynagrodzenia za każdy dzień niezdolności do pracy, a więc również za dni wolne, w tym weekendy. A to oznacza, że można otrzymać świadczenie nawet w przypadku krótkotrwałego zwolnienia, np. w weekend.

Chcesz wiedzieć więcej o zwolnieniach lekarskich? Czytaj: Szokujące trendy w wykorzystaniu L4. Korzystamy ze zwolnień na opak

26 dni urlopu to przeszłość. Do wykorzystania będzie więcej Ta choroba uprawnia do orzeczenia o niepełnosprawności. Chorują tysiące Polaków

Jak zwolnienie na weekend podwyższy ci pensję?

Przypuśćmy, że zachorowałeś w ostatnim tygodniu stycznia. Jeśli lekarz wystawił ci zwolnienie na 5 dni: od poniedziałku 27.01 do piątku 31.01, za styczeń otrzymasz odpowiednio niższą wypłatę; za 5 dni, w które nie przyszedłeś do pracy, otrzymasz 80% wynagrodzenia.

chory-w-domu-shutterstock

Zwolnienie na weekend może się opłacać. Fot. Prostock-studio/Shutterstock 

Jeśli jednak lekarz wystawił ci zwolnienie od poniedziałku 27.01 do niedzieli 2.02, twoje wynagrodzenie w styczniu będzie takie samo, jak w przypadku omawianym wyżej, za to w lutym – pod warunkiem że przepracujesz cały miesiąc po powrocie z L4 – będzie wyższe. Dostaniesz wypłatę za wszystkie przepracowane dni, powiększoną o chorobowe za 2 dni pierwszego weekendu marca.

Chcesz wiedzieć więcej o świadczeniach? Czytaj: ZUS wypłaca odszkodowanie za te choroby. Może wynieść nawet 25 tys. złotych

Zwolnienie na weekend może być ryzykowne

Osobom, które rzadko chorują i nie nadużywają zwolnień lekarskich, przedłużenie zwolnienia o weekend będzie się opłacać. Natomiast pracownicy zmagający się z przewlekłymi chorobami, które skutkują częstą niezdolnością do pracy oraz ci, którzy wykorzystują zwolnienia niekiedy bezpodstawnie, taki zabieg może przysporzyć sporo problemów.

Zgodnie z przepisami okres zasiłkowy nie może przekraczać 182 dni. Oznacza to, że pracownik może otrzymać zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS maksymalnie właśnie przez 182 dni. Jest oczywiście kilka wyjątków. Przez dłuższy czas na zwolnieniu mogą przebywać:
• pracownicy zmagający się z chorobą zawodową,
• pracownicy podczas rekonwalescencji po wypadku przy pracy,
• pracownice w ciąży.

Chcesz wiedzieć więcej o limitach na L4? Czytaj: Jak długo maksymalnie można być na L4? Zwolnienie lekarskie ma swój limit

po-wypadku-canva

Po wypadku przy pracy można przebywać na zwolnieniu dłużej. Fot. Canva

Jeżeli choroba uniemożliwia wykonywanie obowiązków pracowniczych przez czas przekraczający okres zasiłkowy, pracownik może ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne, które przyznawane jest wyłącznie w uzasadnionych przypadkach. Drugi, dużo ciemniejszy scenariusz przewiduje… utratę pracy i dochodów.

Dlaczego to ważne w kontekście zwolnień lekarskich na weekend?

Pracownik, który wykorzystał limit 182 dni na zwolnieniu chorobowym, nie może skorzystać od razu z L4 na weekend. Nowy okres zasiłkowy zacznie się dla niego dopiero po 60 dniach pracy bez przerw na chorowanie.

Podsumowując: L4 na weekend skraca dostępny limit zasiłkowy. W przypadku długotrwałych chorób może więc ograniczyć możliwość korzystania z dalszych świadczeń. Z kolei u osób, które chorują i biorą zwolnienia sporadycznie, L4 na sobotę i niedzielę może podwyższyć kwotę wynagrodzenia.