Pacjenci.pl Zdrowie Psychiczne Lek na schizofrenię wycofany z obrotu. "Realne zagrożenie dla zdrowia pacjentów"
Fot. Freepic

Lek na schizofrenię wycofany z obrotu. "Realne zagrożenie dla zdrowia pacjentów"

9 maja 2024
Autor tekstu: Sylwia Wamej

Główny Inspektorat Farmaceutyczny tym razem podjął decyzję o wycofaniu z obrotu leku Egoropal.  Ten środek leczniczy ma działanie przeciwpsychotyczne i wykorzystywany jest w terapii podtrzymującej dorosłe osoby ze zdiagnozowaną schizofrenią.

Lek łagodzi oraz zmniejsza ryzyko nawrotów. GIF w udostępnionym komunikacie podzielił się szczegółami odnośnie wycofanego leku z obrotu, podając więcej informacji odnośnie serii wycofanej ze sprzedaży.

Lek Egoropal

Główny Inspektorat Farmaceutyczny regularnie dzieli się informacjami odnośnie wycofanych z obrotu leków. Zd arza się, że są to popularne środki przeciwbólowe , innym razem syropy na kaszel.

Tym razem sprawa dotyczy leku Egoropal, który stosowany jest w terapii podtrzymującej dorosłych pacjentów ze zdiagnozowaną schizofrenią . Środek łagodzi objawy choroby oraz zmniejsza ryzyko nawrotów.

Wiadomo, na co zmarł Jacek Zieliński ze Skaldów. Jego brat zdradził przyczynę śmierci
Wycofana szczepionka na COVID. Adwokat: "Może powodować zakrzepicę z małopłytkowością"

GIF wydał ważny komunikat

GIF w wydanym komunikacje podał więcej informacji na temat serii leku wycofanej ze sprzedaży:

Egoropal, Paliperidonum, 75 mg, zawiesina do wstrzykiwań o przedłużonym uwalnianiu w ampułkostrzykawce, opakowanie 1 ampułkostrzykawka, 75 mg + 2 igły

  • GTIN: 05995327188706
  • numer serii: 4201475
  • termin ważności: 12.2024
  • pozwolenie na dopuszczenie do obrotu: 27352

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał środek leczniczy na terenie całego kraju. Zakazał też jego wprowadzania na rynek. Wiadomo, że decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności.

"Realne zagrożenie dla zdrowia pacjentów"

Dodajmy, że Narodowy Instytut Leków przeprowadził badanie wskazanej serii leku. Jak się okazuje, nie spełnia ona wymagań jakościowych przewidzianych w specyfikacji. Wykryte zostały nieprawidłowości w zakresie jednego z podstawowych parametrów. Mowa o wielkości cząstek. Jego wartość plasowała się powyżej górnego poziomu dopuszczalności.

"W związku ze stwierdzoną w badaniach wyższą wartością wielkości cząstek w stosunku do wymagań określonych w specyfikacji produktu, Główny Inspektor Farmaceutyczny stwierdził realne zagrożenie dla zdrowia pacjentów wynikające z braku właściwej jakości analizowanego produktu leczniczego.

Podkreślenia wymaga fakt, że kryteria akceptacji parametrów specyfikacji jakościowej wskazywane w dokumentacji rejestracyjnej produktu leczniczego są ustalane w oparciu o szeroko zakrojone badania dotyczące bezpieczeństwa stosowania tego produktu. Dlatego też jakiekolwiek ich przekroczenie musi być uznane za okoliczność stanowiącą realne i bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pacjentów” – czytamy w komunikacie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

Czytaj też:

Te dwa leki są niedostępne do końca kwietnia. GIF wydał komunikat

Te leki mogą być niedostępne w aptekach w kwietniu. Ważny komunikat GIF

Lek dla pacjentów kardiologicznych wstrzymany w obrocie. Wystąpiły drgawki po zażyciu

Te polskie gwiazdy chorowały na depresję. Dla wielu są symbolem sukcesu
Gwałtowny wzrost wirusowych zakażeń jelitowych. Jak zmniejszyć ich ryzyko?
Obserwuj nas w
autor
Sylwia Wamej

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UMCS w Lublinie. Piszę m.in. o żywieniu, zdrowiu psychicznym i profilaktyce. Prywatnie miłośniczka podróży, muzyki na żywo i tańców swingowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko