Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Gwałtowny wzrost wirusowych zakażeń jelitowych. Jak zmniejszyć ich ryzyko?
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 08.05.2024 10:25

Gwałtowny wzrost wirusowych zakażeń jelitowych. Jak zmniejszyć ich ryzyko?

Infekcje wirusowe, jelita
Fot. Freepic

Wzrosła liczba infekcji wirusowych, które dotykają głównie przewodu pokarmowego. Dane Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru Narodowego Instytutu Zdrowia nie wyglądają optymistycznie. Objawy infekcji wirusowych rozwijają się w krótkim czasie, atakując szczególnie jeden organ.

Zakład Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru Narodowego Instytutu Zdrowia odnotował wzrost wirusowych zakażeń jelitowych. W okresie między 1 stycznia a 30 kwietnia 2024 roku zgłoszono 13 523 przypadki zachorowań.

Chorobę wywołują rotawirusy i norowirusy

Dane nie są optymistyczne. Dla porównania w ubiegłym roku w podobnym czasie liczba zakażeń wynosiła zaledwie 7562 przypadków. Odnotowano również dwa razy więcej infekcji wśród małych dzieci do drugiego roku życia. 

Jak się okazuje, chorobę wywołują m.in. rotawirusy i norowirusy, a nie jak powszechnie się uważa, wirusy grypy. Wirusowe infekcje jelit w potocznym języku bywają określane jako grypa żołądkowa, natomiast inną stosowaną nazwą jest jelitówka.

chora-kobieta-z-rekami-na-brzuchu-cierpi-z-powodu-intensywnego-bolu.jpg
Fot. Freepic
Masz problem z obcierającymi się udami? Te sposoby pomogą z uciążliwym problemem Wypadają ci włosy? Te odżywki działają lepiej niż olej rycynowy

Jakie są objawy?

Wirusowe infekcje jelit wywołują mnóstwo różnych objawów ze strony układu pokarmowego, które mylone są z zatruciem pokarmowym. Chore osoby zazwyczaj skarżą się na takie dolegliwości, jak m.in. bóle brzucha, wymioty oraz nudności. 

Z kolei do najczęściej zgłaszanych objawów należą takie dolegliwości jak m.in. wodnista biegunka, zawroty głowy oraz uczucie zmęczenia. Wiadomo, że pierwsze sygnały zauważalne są już kilka godzin po zakażeniu. Na wirusowe infekcje jelit trzeba bardzo uważać, ponieważ są bardzo zaraźliwe. Jak się okazuje, jeden członek rodziny w bardzo krótkim czasie może zarazić pozostałych domowników. Z kolei patogeny przenoszą się drogą kropelkową lub pokarmową.

Jak dochodzi do zakażenia?

Do zakażenia dochodzi też przez kontakt z zainfekowaną osobą. Zazwyczaj infekcja ma łagodny przebieg, natomiast jej objawy dość szybko przechodzą. Z czasem może okazać się niebezpieczna. Szczególnie dotyczy to dzieci, seniorów oraz wszystkich osób z obniżoną odpornością.

Warto wiedzieć, jak zmniejszyć ryzyko wirusowych infekcji jelit. Ważne, by dbać o przestrzeganie zasad higieny osobistej. Trzeba myć często ręce i unikać dużych skupisk ludzkich. Bardzo ważne jest to, by dobrze się nawadniać, wypijając duże ilości wody.

Czytaj też:

Rabarbarowa lemoniada na oczyszczenie jelit. Prosty przepis na pyszny rarytas do grilla

Kawa może być dobra dla osób z refluksem. Chodzi o regułę 3P

Uchyłki jelita grubego - co jeść, a czego unikać? Pięć złotych zasad diety
 

Polecane