Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Te dwa leki są niedostępne do końca kwietnia. GIF wydał komunikat
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 25.04.2024 09:37

Te dwa leki są niedostępne do końca kwietnia. GIF wydał komunikat

Leki, ograniczona dostępność, GIF
Fot. Freepic

Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) na bieżąco informuje o problemach z dostępnością poszczególnych leków. Tym razem z opublikowanego komunikatu wynika, że występują problemy z dostępnością do leku przeciwpadaczkowego, który zawiera karbamazepinę. 

Środek nie będzie dostępny do końca kwietnia. Problem z dostępnością dotyczy również substancji stosowanej w leczeniu nowotworowym. Jako przyczynę braku określonych środków Główny Inspektorat Farmaceutyczny podaje wstrzymanie ich obrotu przez podmioty odpowiedzialne.

Te leki są teraz niedostępne

GIF przekazał do wiadomości publicznej nowe informacje odnośnie utrudnień do poszczególnych leków. Zestawienia w brakach leków GIF opracowuje po analizie dostępności produktów dla Naczelnej Izby Lekarskiej oraz Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Substancje, o których mowa to Doxorubicinum (stosowanej w leczeniu przeciwnowotworowym) oraz Carbamezepinum (lek przeciwpadaczkowy).  GIF wyjaśnia, że środki lecznicze będą niedostępne do końca tego miesiąca, czyli do 30 kwietnia.

widok-z-gory-recznie-z-pigulki.jpg
Fot. Freepic
W tatarze wykryto groźną bakterię. GIS wydał ostrzeżenie Wypadają Ci włosy? Te choroby mogą być przyczyną

Te substancje ponownie są dostępne

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował również o ponownej dostępności leków zawierających substancje ferri proteinatosuccinas. 

To środek stosowany przy niedoborze żelaza, ale też będący lekiem przeciwzapalnym oraz przeciwalergicznym. Dostępny jest też  issorbidi mononitras, czyli substancja stosowana przy leczeniu dławicy piersiowej).

Ogromny problemy z lekami na ADHD

Warto dodać, że ogromne problemy bywają też z dostępnością leków stosowanych przy ADHD. W Polsce dostępnym środkiem łagodzącym objawy ADHD jest metylofenidat, który występuje w postaci leków Medikinet, Medikinet CR oraz Concerta.

GIF w swoich komunikatach podkreśla też, że występuje również niska dostępność leków na cukrzycę czy otyłość, sprzedawanych w formie glutudów do wstrzykiwań.

Czytaj też:

Popularny lek przeciwbólowy wycofany z obrotu. Apel Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego

Miał udar, podali mu leki na obniżenie ciśnienia. Teraz jest w stanie krytycznym

Plaga bólów głowy w Polsce. "Jaki ból jest niebezpieczny? Kluczowa jest lokalizacja i czas”

Polecane