Pacjenci.pl > Schizofrenia

Schizofrenia

Grzegorz Opielak psychiatra
19.10.2023 00:20 Atak nożownika. Kluczowa w takich sprawach jest opinia psychiatrów

Jest tymczasowy areszt wobec 71-letniego Zbysława C., który śmiertelnie ugodził nożem 5-letniego chłopca. Czy spędzi resztę życia w więzieniu czy w szpitalu psychiatrycznym? - Kluczowa będzie opinie biegłych psychiatrów. Orzekną, czy w chwili ataku na dziecko miał zachowaną poczytalność – mówi psychiatra dr hab. n. med. Grzegorz Opielak*.Przypominamy wywiad, który opublikowaliśmy po ataku nożownika na poznańskim Łazarzu, który w dniu 18 października 2023 roku o godz. 10 nożownik zaatakował spacerujących przedszkolaków. Ciężko rannego pięcioletniego chłopca nie udało się uratować. Zmarł po dwugodzinnej operacji w szpitalu. Teraz został tymczasowo aresztowany. Będę go badać biegli psychiatrzy i psycholodzy. - Taka obserwacja trwa zwykle cztery tygodnie, ale może być przedłużona - tłumaczy dr n. med. Grzegorz Opielak, kierownik szpitalnego oddziału psychiatrii i psychogeriatrii w rozmowie z portalem Pacjenci.pl

schizofrenia
10.09.2023 16:57 Zwiększmy naszą świadomość na temat schizofrenii. Światowy Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię

10 września obchodzimy Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię. Jest to jedna najcięższych chorób psychicznych, która dotyka 1% populacji na świecie. Nazywana jest chorobą ludzi młodych, ponieważ szczyt zachorowań przypada między 18 a 30 rokiem życia. 

schizofrenia
20.06.2023 13:14 Kto najczęściej choruje na schizofrenię? Czy schizofrenia jest dziedziczna?

Schizofrenia jest poważną chorobą psychiczną, polegającą na upośledzeniu postrzegania lub wyrażania rzeczywistości. Typowymi objawami schizofrenii są urojenia i pseudohalucynacje słuchowe, które powodują stopniowe wycofywanie się chorego z życia społecznego. Jaka jest rola genów w rozwoju schizofrenii? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychiatrą, terapeutą dr Bartłomiejem Kubackim. 

schizofrenia
15.05.2023 10:12 Nie można bagatelizować jej objawów! Czym grozi nieleczona schizofrenia?

Schizofrenia to przewlekła choroba psychiczna, która znacznie obniża jakość życia pacjenta. Niezbędne jest jej leczenie pod okiem specjalisty, gdyż w innym przypadku prowadzi do bardzo przykrych następstw. Jakie mogą być skutki nieleczonej schizofrenii i dlaczego choroba ta może skrócić życie? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą psychiatrą, terapeutą dr Bartłomiejem Kubackim. 

schizofrenia
13.03.2023 12:16 Czy traumatyczne zdarzenia mogą wywołać schizofrenię? Specjalista wyjaśnia

Schizofrenia jest przewlekłą chorobą psychiczną charakteryzującą się zaburzeniami funkcji poznawczych, myślenia i postrzegania. Chorzy zmagają się z zaburzoną percepcją rzeczywistości i fałszywym postrzeganiem otaczającego świata. Schizofrenia jest uwarunkowana wieloczynnikowo. Okazuje się, że czynniki środowiskowe, takie jak stres mają istotny wpływ na wystąpienie choroby. 

schizofrenia
18.09.2022 20:56 Schizofrenia - objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy

Schizofrenia to choroba psychiczna, na którą cierpi 1% społeczeństwa na świecie. Jakie są przyczyny schizofrenii? Czy jest to choroba dziedziczna? Czy schizofrenię mogą wywołać okoliczności zewnętrzne? Jakie są objawy schizofrenii? Jak wygląda leczenie? Czy schizofrenia jest wyleczalna? Co zrobić, kiedy chory nie chce się leczyć? Na te i inne pytania odpowiada psychiatra, terapeuta dr Bartłomiej Kubacki.