Schizofrenia to jedna z poważniejszych, a przy tym stosunkowo powszechnych chorób psychicznych – szacuje się, że na schizofrenię chorych może być nawet 50 milionów ludzi na świecie, w tym blisko 400 tysięcy w Polsce. Schizofrenia w ramach zaburzeń psychicznych zaliczana jest do psychoz.
Leczeniem schizofrenii zajmuje się psychiatra, jednak sama choroba może być zdiagnozowana również przez psychologa. Zarówno terapia psychologiczna jak i odpowiednie leki przypisane przez psychiatrę mogą poprawić jakość życia osoby chorej, jednak biorąc pod uwagę obecny stan wiedzy naukowej, schizofrenia to choroba przewlekła – a więc nieuleczalna.
Przebieg schizofrenii może być różny, w zależności od jej przyczyn, wieku chorego i innych, nierzadko trudnych do wyłuszczenia czynników. Schizofrenia charakteryzuje się znacznie upośledzonym sposobem postrzegania rzeczywistości, w ramach których chory może mieć wrażenie, że jest śledzony, podsłuchiwany czy obserwowany. W skrajnych przypadkach może dochodzić do urojeń i omamów (chory słyszy nieistniejące głosy czy widzi nieistniejące postaci).
Niemniej, schizofrenia nie zawsze polegać będzie na tak skrajnych, czy wręcz stereotypowych objawach. Zadając sobie pytanie „jak zachowuje się osoba ze schizofrenią?” możemy być zdziwieni słysząc odpowiedź – objawy często do złudzenia przypominają „zwykłą” depresję.
Osoby chore na depresje często są wycofane z życia społecznego, są zobojętnieni i emocjonalnie zdystansowani, a także mają problemy z utrzymaniem koncentracji. Obniżenie nastroju zwykle jest znaczne, depresji często towarzyszą zaburzenia lękowe, a niekiedy pojawiają się również myśli samobójcze. Osoby ze schizofrenią mogą również mieć problemy z kontrolowaniem emocji, czego rezultatem mogą być niekontrolowane wybuchy gniewu.
Przyczyn schizofrenii może być wiele – dość istotny czynnik stanowi genetyka. Szacuje się, że w sytuacji w której oboje rodziców choruje na schizofrenię, szansa na to, że ich dziecko również będzie schizofrenikiem wynosi aż 40% (w sytuacji gdy choruje tylko jedno z rodziców, szansa spada do 10 – 15%).
Do innych przyczyn schizofrenii zaliczymy rozmaite sytuacje traumatyczne czy życie w ciężkim, przewlekłym stresie. Na zachorowanie na schizofrenię narażone są również osoby, które w nadmiarze spożywają alkohol, palą marihuanę czy zażywają narkotyki.
Całkowite wyleczenie schizofrenii nie jest możliwe, jednak kombinacja psychoterapii i zastosowania odpowiednich środków farmakologicznych może znacznie poprawić życie osoby chorej.
Pokaż więcej
Schizofrenia to uciążliwa choroba psychiczna, która dotyka 1% społeczeństwa na świecie. Uzależniona może być od czynników genetycznych, środowiskowych i społecznych. Zazwyczaj najwięcej zachorowań na schizofrenie przypada między 18 a 30 rokiem życia. Jednak może dotknąć osoby w każdym wieku, zarówno dzieci, dorosłych jak i starsze osoby. Dodatkowo schizofrenii może towarzyszyć epizod psychotyczny, czyli psychoza, lecz nie zawsze musi być to jej objaw. Jak postępować gdy pojawi się epizod psychotyczny oraz czym się charakteryzuje? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychiatrą, terapeutą dr Bartłomiejem Kubackim.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny tym razem podjął decyzję o wycofaniu z obrotu leku Egoropal. Ten środek leczniczy ma działanie przeciwpsychotyczne i wykorzystywany jest w terapii podtrzymującej dorosłe osoby ze zdiagnozowaną schizofrenią.Lek łagodzi oraz zmniejsza ryzyko nawrotów. GIF w udostępnionym komunikacie podzielił się szczegółami odnośnie wycofanego leku z obrotu, podając więcej informacji odnośnie serii wycofanej ze sprzedaży.
Schizofrenia niesłusznie kojarzy się z seryjnymi zabójcami. W rzeczywistości choroba ta dotyka 1 na 100 osób, w tym dzieci, które żyją obok nas, nie wyróżniając się z tłumu. Jej pierwsze objawy łatwo przeoczyć.Postępująca izolacja, niechęć do nauki, czy sportu – to tylko niektóre z objawów schizofrenii o wczesnym początku. Jest to szczególny rodzaj schizofrenii, który zaczyna się jeszcze w dzieciństwie. Niezauważony i nieleczony może spowodować poważne konsekwencje, zmieniając sytuację chorego na całe życie.
Do naszej redakcji napisała pani Wiesława. W swojej wiadomości opowiedziała o życiu z synem chorym na schizofrenię i o tym, jak poradziła sobie z diagnozą. Oto jej wzruszająca, a zarazem przerażająca historia. Zostańcie z nami.
Schizofrenia jest przewlekłą chorobą psychiczną, która dotyka 1% populacji na świecie, a szczyt zachorowań przypada między 18. a 30. rokiem życia. Cechuje się znacznym upośledzeniem w postrzeganiu rzeczywistości przez pacjenta, co wpływa na zmiany w jego zachowaniu. Jakie są objawy schizofrenii i jak ją leczyć? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychiatrą, terapeutą dr Bartłomiejem Kubackim.
Jest tymczasowy areszt wobec 71-letniego Zbysława C., który śmiertelnie ugodził nożem 5-letniego chłopca. Czy spędzi resztę życia w więzieniu czy w szpitalu psychiatrycznym? - Kluczowa będzie opinie biegłych psychiatrów. Orzekną, czy w chwili ataku na dziecko miał zachowaną poczytalność – mówi psychiatra dr hab. n. med. Grzegorz Opielak*.Przypominamy wywiad, który opublikowaliśmy po ataku nożownika na poznańskim Łazarzu, który w dniu 18 października 2023 roku o godz. 10 nożownik zaatakował spacerujących przedszkolaków. Ciężko rannego pięcioletniego chłopca nie udało się uratować. Zmarł po dwugodzinnej operacji w szpitalu. Teraz został tymczasowo aresztowany. Będę go badać biegli psychiatrzy i psycholodzy. - Taka obserwacja trwa zwykle cztery tygodnie, ale może być przedłużona - tłumaczy dr n. med. Grzegorz Opielak, kierownik szpitalnego oddziału psychiatrii i psychogeriatrii w rozmowie z portalem Pacjenci.pl
10 września obchodzimy Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię. Jest to jedna najcięższych chorób psychicznych, która dotyka 1% populacji na świecie. Nazywana jest chorobą ludzi młodych, ponieważ szczyt zachorowań przypada między 18 a 30 rokiem życia.
Schizofrenia jest poważną chorobą psychiczną, polegającą na upośledzeniu postrzegania lub wyrażania rzeczywistości. Typowymi objawami schizofrenii są urojenia i pseudohalucynacje słuchowe, które powodują stopniowe wycofywanie się chorego z życia społecznego. Jaka jest rola genów w rozwoju schizofrenii? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychiatrą, terapeutą dr Bartłomiejem Kubackim.
Schizofrenia to przewlekła choroba psychiczna, która znacznie obniża jakość życia pacjenta. Niezbędne jest jej leczenie pod okiem specjalisty, gdyż w innym przypadku prowadzi do bardzo przykrych następstw. Jakie mogą być skutki nieleczonej schizofrenii i dlaczego choroba ta może skrócić życie? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą psychiatrą, terapeutą dr Bartłomiejem Kubackim.
Schizofrenia jest przewlekłą chorobą psychiczną charakteryzującą się zaburzeniami funkcji poznawczych, myślenia i postrzegania. Chorzy zmagają się z zaburzoną percepcją rzeczywistości i fałszywym postrzeganiem otaczającego świata. Schizofrenia jest uwarunkowana wieloczynnikowo. Okazuje się, że czynniki środowiskowe, takie jak stres mają istotny wpływ na wystąpienie choroby.
Schizofrenia to choroba psychiczna, na którą cierpi 1% społeczeństwa na świecie. Jakie są przyczyny schizofrenii? Czy jest to choroba dziedziczna? Czy schizofrenię mogą wywołać okoliczności zewnętrzne? Jakie są objawy schizofrenii? Jak wygląda leczenie? Czy schizofrenia jest wyleczalna? Co zrobić, kiedy chory nie chce się leczyć? Na te i inne pytania odpowiada psychiatra, terapeuta dr Bartłomiej Kubacki.