Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Schizofrenia

Schizofrenia

GIF, lek, Egoropal
09.05.2024 09:48 Lek na schizofrenię wycofany z obrotu. "Realne zagrożenie dla zdrowia pacjentów"

Główny Inspektorat Farmaceutyczny tym razem podjął decyzję o wycofaniu z obrotu leku Egoropal.  Ten środek leczniczy ma działanie przeciwpsychotyczne i wykorzystywany jest w terapii podtrzymującej dorosłe osoby ze zdiagnozowaną schizofrenią.Lek łagodzi oraz zmniejsza ryzyko nawrotów. GIF w udostępnionym komunikacie podzielił się szczegółami odnośnie wycofanego leku z obrotu, podając więcej informacji odnośnie serii wycofanej ze sprzedaży.

Schizofrenię można rozpoznać już u dziecka.
23.04.2024 16:41 Tak wyglądają pierwsze objawy schizofrenii. Można je zauważyć już u dzieci

Schizofrenia niesłusznie kojarzy się z seryjnymi zabójcami. W rzeczywistości choroba ta dotyka 1 na 100 osób, w tym dzieci, które żyją obok nas, nie wyróżniając się z tłumu. Jej pierwsze objawy łatwo przeoczyć.Postępująca izolacja, niechęć do nauki, czy sportu – to tylko niektóre z objawów schizofrenii o wczesnym początku. Jest to szczególny rodzaj schizofrenii, który zaczyna się jeszcze w dzieciństwie. Niezauważony i nieleczony może spowodować poważne konsekwencje, zmieniając sytuację chorego na całe życie.

Starsza zatroskana kobieta
31.03.2024 13:38 Choroba objawiła się w Wielkanoc. Powiem Wam, jak wygląda życie z chorym synem [LIST MATKI]

Do naszej redakcji napisała pani Wiesława. W swojej wiadomości opowiedziała o życiu z synem chorym na schizofrenię i o tym, jak poradziła sobie z diagnozą. Oto jej wzruszająca, a zarazem przerażająca historia. Zostańcie z nami.

schizforenia
02.02.2024 14:25 Jak leczyć schizofrenię? Gdzie szukać pomocy? Zapytaliśmy specjalistę

Schizofrenia jest przewlekłą chorobą psychiczną, która dotyka 1% populacji na świecie, a szczyt zachorowań przypada między 18. a 30. rokiem życia. Cechuje się znacznym upośledzeniem w postrzeganiu rzeczywistości przez pacjenta, co wpływa na zmiany w jego zachowaniu. Jakie są objawy schizofrenii i jak ją leczyć? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychiatrą, terapeutą dr Bartłomiejem Kubackim. 

Grzegorz Opielak psychiatra
19.10.2023 00:20 Atak nożownika. Kluczowa w takich sprawach jest opinia psychiatrów

Jest tymczasowy areszt wobec 71-letniego Zbysława C., który śmiertelnie ugodził nożem 5-letniego chłopca. Czy spędzi resztę życia w więzieniu czy w szpitalu psychiatrycznym? - Kluczowa będzie opinie biegłych psychiatrów. Orzekną, czy w chwili ataku na dziecko miał zachowaną poczytalność – mówi psychiatra dr hab. n. med. Grzegorz Opielak*.Przypominamy wywiad, który opublikowaliśmy po ataku nożownika na poznańskim Łazarzu, który w dniu 18 października 2023 roku o godz. 10 nożownik zaatakował spacerujących przedszkolaków. Ciężko rannego pięcioletniego chłopca nie udało się uratować. Zmarł po dwugodzinnej operacji w szpitalu. Teraz został tymczasowo aresztowany. Będę go badać biegli psychiatrzy i psycholodzy. - Taka obserwacja trwa zwykle cztery tygodnie, ale może być przedłużona - tłumaczy dr n. med. Grzegorz Opielak, kierownik szpitalnego oddziału psychiatrii i psychogeriatrii w rozmowie z portalem Pacjenci.pl

schizofrenia
10.09.2023 16:57 Zwiększmy naszą świadomość na temat schizofrenii. Światowy Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię

10 września obchodzimy Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię. Jest to jedna najcięższych chorób psychicznych, która dotyka 1% populacji na świecie. Nazywana jest chorobą ludzi młodych, ponieważ szczyt zachorowań przypada między 18 a 30 rokiem życia. 

schizofrenia
20.06.2023 13:14 Kto najczęściej choruje na schizofrenię? Czy schizofrenia jest dziedziczna?

Schizofrenia jest poważną chorobą psychiczną, polegającą na upośledzeniu postrzegania lub wyrażania rzeczywistości. Typowymi objawami schizofrenii są urojenia i pseudohalucynacje słuchowe, które powodują stopniowe wycofywanie się chorego z życia społecznego. Jaka jest rola genów w rozwoju schizofrenii? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychiatrą, terapeutą dr Bartłomiejem Kubackim. 

schizofrenia
15.05.2023 10:12 Nie można bagatelizować jej objawów! Czym grozi nieleczona schizofrenia?

Schizofrenia to przewlekła choroba psychiczna, która znacznie obniża jakość życia pacjenta. Niezbędne jest jej leczenie pod okiem specjalisty, gdyż w innym przypadku prowadzi do bardzo przykrych następstw. Jakie mogą być skutki nieleczonej schizofrenii i dlaczego choroba ta może skrócić życie? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą psychiatrą, terapeutą dr Bartłomiejem Kubackim. 

schizofrenia
13.03.2023 12:16 Czy traumatyczne zdarzenia mogą wywołać schizofrenię? Specjalista wyjaśnia

Schizofrenia jest przewlekłą chorobą psychiczną charakteryzującą się zaburzeniami funkcji poznawczych, myślenia i postrzegania. Chorzy zmagają się z zaburzoną percepcją rzeczywistości i fałszywym postrzeganiem otaczającego świata. Schizofrenia jest uwarunkowana wieloczynnikowo. Okazuje się, że czynniki środowiskowe, takie jak stres mają istotny wpływ na wystąpienie choroby. 

schizofrenia
18.09.2022 20:56 Schizofrenia - objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy

Schizofrenia to choroba psychiczna, na którą cierpi 1% społeczeństwa na świecie. Jakie są przyczyny schizofrenii? Czy jest to choroba dziedziczna? Czy schizofrenię mogą wywołać okoliczności zewnętrzne? Jakie są objawy schizofrenii? Jak wygląda leczenie? Czy schizofrenia jest wyleczalna? Co zrobić, kiedy chory nie chce się leczyć? Na te i inne pytania odpowiada psychiatra, terapeuta dr Bartłomiej Kubacki.