Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Te leki mogą być niedostępne w aptekach w kwietniu. Ważny komunikat GIF
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 05.04.2024 12:13

Te leki mogą być niedostępne w aptekach w kwietniu. Ważny komunikat GIF

apteka, leki
Fot. East News / BURGER/PHANIE

Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) opublikował listę leków, które są lub będą w nadchodzących tygodniach trudno dostępne bądź niedostępne w aptekach. Zestawienie to zostało opracowane na podstawie danych pochodzących z aptek, hurtowni i producentów.

Na liście znalazły się m.in. leki na miażdżycę, nadciśnienie, alergię czy ADHD. Zobacz pełne zestawienie. 

Ograniczona dostępność antybiotyku

Aktualna lista leków deficytowych, którą udostępnił Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) jest wynikiem analizy dostępności leków z różnych źródeł danych na wszystkich poziomach dystrybucji (m.in. aptek ogólnodostępnych, aptek szpitalnych, hurtowni farmaceutycznych).

Główny Inspektorat Farmaceutyczny w dalszym ciągu obserwuje zmniejszenie zapasu preparatów leczniczych zawierających benzathini phenoxymethylpenicillinum, choć ich dostawy planowane są jeszcze w tym miesiącu. W przypadku pozostałych antybiotyków sytuacja z dostępnością jest stabilna. 

Jak czytamy w komunikacie GIF:

„Obserwujemy zmniejszenie zapasu produktów leczniczych zawierających benzathini phenoxymethylpenicillinum. Najbliższe dostawy produktu leczniczego w dawce 750 mg zaplanowane są na kwiecień 2024 r. W przypadku pozostałych antybiotyków sytuacja z dostępnością jest stabilna, a realizacja recept utrzymuje się na wysokim poziomie”. 

Projekt bez nazwy - 2024-04-05T094407.372.png
Fot. Canva / Getty Images Pro
Pestycydy w cytrusach z Auchan. Supermarket wycofuje produkt 28-latka podda się eutanazji w maju. Holenderka ma problemy psychiczne

Fenoksymetylopenicylina benzatynowa - co to za substancja lecznicza?

Fenoksymetylopenicylina benzatynowa (benzathini phenoxymethylpenicillinum) wykazuje właściwości bakteriobójcze i przeciwbakteryjne. Wskazaniami do jej stosowania są lekkie i umiarkowane zakażenia wywołane przez drobnoustroje wrażliwe na penicyliny, m.in. zakażenia uszu, nosa, gardła, dróg oddechowych oraz skóry i tkanek miękkich.

Fenoksymetylopenicylina jest również wykorzystywana do zapobiegania powikłaniom po zakażeniach paciorkowcowych. Stosuje się ją także przed lub po niewielkich zabiegach operacyjnych, takich jak ekstrakcja zęba czy wycięcie migdałków. W sytuacjach ciężkiego zapalenia płuc lub stawów, posocznicy czy zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych jest podawana dożylnie.

Fenoksymetylopenicylina jest przeciwwskazana u pacjentów z nadwrażliwością na substancję czynną oraz uczuleniem na cefalosporyny. Nie podaje się także leku pacjentom z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi ze względu na zmniejszone wchłanianie penicyliny fenoksymetylowej.

Zobacz też: Pilne oświadczenie prezydenta. Andrzej Duda zabrał głos

Lista produktów leczniczych, których dostępność jest ograniczona

Na liście produktów leczniczych, których dostępność jest ograniczona, znalazły się także: 

bencyclani fumaras, tabletki, 100 mg - obrót produktu został wstrzymany przez podmiot odpowiedzialny do końca kwietnia 2024 r.;

terazosinum - brak produktów leczniczych na rynku. Podmiot odpowiedzialny przedłużył wstrzymanie w obrocie produktu w postaci tabletek 5 mg do końca października 2024 r.;

futicasoni propionas w postaci aerozolu wziewnego (inhalacyjnego) w dawce 125 mcg - produkt wstrzymany w obrocie do połowy kwietnia 2024 r.;

atomoxetinum w dawce 25 mg;

methylphenidati hydrochloridum, tabletki o przedłużonym uwalnianiu, 36 mg, 30 tabl.;

ferri proteinatosuccinas, roztwór doustny, 40 mg Fe3+/15 ml, 20 fiol. 15 ml;

kalii chloridum, kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, twarde, 600 mg, 50 kaps.;

budesonidum, zawiesina do nebulizacji, 0,5 mg/ml, 20 amp. 2 ml;

nebivololum, tabletki, 5 mg, 28 tabl. (2 x 14).

Źródła: GIF, DOZ.pl 

Przeczytaj też:

To najpopularniejszy lek na zgagę i refluks w Polsce. Powoduje groźne niedobory

Tych leków nie łącz z kawą. Razem tworzą szkodliwą mieszankę

Polacy łykają je jak cukierki. Lekarz wskazuje, które z nich mają najwięcej skutków ubocznych

Polecane