Pacjenci.pl
Leki na zatoki – bez recepty, leki dla dzieci

pixabay.com

Leki na zatoki – bez recepty, leki dla dzieci

25 Marca 2021

Autor tekstu:

Marcelina Dzięciołowska

Udostępnij:

Leki na zatoki to środki stosowane w walce z przykrymi dolegliwościami w obrębie zatok, które mogą skutecznie wyłączyć pacjenta z codziennego funkcjonowania powodując dyskomfort, ból, a nawet gorączkę. Tego typu długo nieleczone stany mogą w

Leki na zatoki to środki stosowane w walce z przykrymi dolegliwościami w obrębie zatok, które mogą skutecznie wyłączyć pacjenta z codziennego funkcjonowania powodując dyskomfort, ból, a nawet gorączkę. Tego typu długo nieleczone stany mogą wymagać rozpoczęcia antybiotykoterapii. Jak rozpoznać zapalenie zatok oraz w jaki sposób reagować w przypadku podejrzenia tego schorzenia?

Leki na zatoki – jak rozpoznać zapalenie zatok?

Zatkane zatoki bywają częstą przyczyną uciążliwych dolegliwości i potrafią mieć negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie pacjenta przez wiele tygodni. Objawami zatkanych zatok są bóle głowy, gorączka, zalegająca wydzielina, które niekiedy mogą wymagać rozpoczęcia leczenia antybiotykiem. 

Nieleczone zapalenia zatok mogą powodować wystąpienie powikłań prowadzących do powstawania zapalenia opon mózgowych lub ropni mózgu. W przebiegu zapalenia zatok istotna jest szybka reakcja i prawidłowe rozpoznanie. Rozpoczęcie leczenia może opierać się na zastosowaniu leków dostępnych w aptekach bez recepty. 

Leki na zatoki – jak dochodzi do zapalenia zatok?

Zatoki produkują śluz, który służy do nawilżania nosa. Stanowi on ochronę przed kurzem, drobnoustrojami i alergenami. Zatkane zatoki objawiają się obecnością trudnej do pozbycia się wydzieliny. Taki stan rzeczy sprawia, że pacjent odczuwa szereg przykrych i dokuczliwych dolegliwości w postaci bólu i uczucia ucisku. 

Za taki stan mogą także odpowiadać choroby wirusowe, jak np. przeziębienie, a także nieżyt nosa na tle alergicznym, astma, polipy czy skrzywienie przegrody nosowej. Przyczyną zatkanych zatok najczęściej jest zapalenie zatok, wywołane przez bakterie, wirusy lub grzyby. Zapalenie zatok bywa następstwem niewyleczonych infekcji dróg oddechowych lub choroby zębów.

Leki na zatoki bez recepty

Aby zaradzić problemowi zatkanych zatok należy najpierw sięgnąć po domowe sposoby i wspomóc się inhalacjami z wody morskiej lub roztworu soli fizjologicznej. Korzystne jest także płukanie zatok tymi dwoma sposobami. Ten sposób jest całkowicie bezpieczny zarówno dla osób starszych, jak i dla dzieci, czy też młodzieży. Płukanie nosa umożliwia udrożnienie zatok przynosowych i przynosi ulgę. 

Kolejnym domowym sposobem wykazującym skuteczność w walce z zatkanymi zatokami są inhalacje z domieszką olejków eterycznych. 

Przeciwbólowe leki na zatoki

Jeśli zatkanym zatokom towarzyszy ból głowy, warto sięgnąć po tabletki przeciwbólowe. Istnieją specjalne preparaty dedykowane bólom zatokowym, jak np. Ibuprom Zatoki czy Metafen Zatoki. 

Leki na wszystkie objawy zatkanych zatok

Oprócz wyżej wymienionych dolegliwości, zatkanym zatokom towarzyszy często uporczywy katar, podwyższona temperatura, obniżona odporność organizmu i złe samopoczucie ogólne.

Leki na zatoki bez recepty, to np. Sinupret, który radzi sobie z objawami chorych zatok, a także sprawdza się w profilaktyce leczenia zatok, nawet w stanach przewlekłych. Oczywiście warto sprawdzić także inne preparaty i poradzić się farmaceuty co do doboru i dawkowania.

Leki na zatoki dla dzieci

W aptekach są także dostępne leki na zatoki przeznaczone dla dzieci. W przypadku dolegliwości u dzieci można zastosować: Fixsin Junior, Pneumolan Plus Nos i Zatoki, RenoPuren Zatoki Junior.

Podobne artykuły

badanie mykologiczne skóry

Zdrowie

Badania mykologiczne skóry – kiedy wykonać, jak się przygotować?

Czytaj więcej >
badania psychotechniczne kierowców

Zdrowie

Badania psychotechniczne kierowców – dla kogo, na czym polegają, jak się przygotować?

Czytaj więcej >
Badania intymne – na czym polegają i kiedy warto je wykonać?

Zdrowie

Badania intymne – na czym polegają i kiedy warto je wykonać?

Czytaj więcej >
nierzeżączkowe zapalenie dróg moczowo-płciowych

Zdrowie

Nierzeżączkowe zapalenie dróg moczowo-płciowych – objawy, przyczyny, leczenie

Czytaj więcej >
badanie paznokci

Zdrowie

Badania mykologiczne paznokci – kiedy je wykonać, po co je robić?

Czytaj więcej >
Badania hormonów – kiedy warto wykonać oznaczenie stężenia hormonów we krwi?

Zdrowie

Badania hormonów – kiedy warto wykonać oznaczenie stężenia hormonów we krwi?

Czytaj więcej >