Pacjenci.pl > Zdrowie > Leki na zatoki – bez recepty, leki dla dzieci
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska 19.03.2022 01:23

Leki na zatoki – bez recepty, leki dla dzieci

Leki na zatoki – bez recepty, leki dla dzieci
pixabay.com

Leki na zatoki to środki stosowane w walce z przykrymi dolegliwościami w obrębie zatok, które mogą skutecznie wyłączyć pacjenta z codziennego funkcjonowania powodując dyskomfort, ból, a nawet gorączkę. Tego typu długo nieleczone stany mogą wymagać rozpoczęcia antybiotykoterapii. Jak rozpoznać zapalenie zatok oraz w jaki sposób reagować w przypadku podejrzenia tego schorzenia?

Leki na zatoki – jak rozpoznać zapalenie zatok?

Zatkane zatoki bywają częstą przyczyną uciążliwych dolegliwości i potrafią mieć negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie pacjenta przez wiele tygodni. Objawami zatkanych zatok są bóle głowy, gorączka, zalegająca wydzielina, które niekiedy mogą wymagać rozpoczęcia leczenia antybiotykiem. 

Nieleczone zapalenia zatok mogą powodować wystąpienie powikłań prowadzących do powstawania zapalenia opon mózgowych lub ropni mózgu. W przebiegu zapalenia zatok istotna jest szybka reakcja i prawidłowe rozpoznanie. Rozpoczęcie leczenia może opierać się na zastosowaniu leków dostępnych w aptekach bez recepty. 

Leki na zatoki – jak dochodzi do zapalenia zatok?

Zatoki produkują śluz, który służy do nawilżania nosa. Stanowi on ochronę przed kurzem, drobnoustrojami i alergenami. Zatkane zatoki objawiają się obecnością trudnej do pozbycia się wydzieliny. Taki stan rzeczy sprawia, że pacjent odczuwa szereg przykrych i dokuczliwych dolegliwości w postaci bólu i uczucia ucisku. 

Za taki stan mogą także odpowiadać choroby wirusowe, jak np. przeziębienie, a także nieżyt nosa na tle alergicznym, astma, polipy czy skrzywienie przegrody nosowej. Przyczyną zatkanych zatok najczęściej jest zapalenie zatok, wywołane przez bakterie, wirusy lub grzyby. Zapalenie zatok bywa następstwem niewyleczonych infekcji dróg oddechowych lub choroby zębów.

Leki na zatoki bez recepty

Aby zaradzić problemowi zatkanych zatok należy najpierw sięgnąć po domowe sposoby i wspomóc się inhalacjami z wody morskiej lub roztworu soli fizjologicznej. Korzystne jest także płukanie zatok tymi dwoma sposobami. Ten sposób jest całkowicie bezpieczny zarówno dla osób starszych, jak i dla dzieci, czy też młodzieży. Płukanie nosa umożliwia udrożnienie zatok przynosowych i przynosi ulgę. 

Kolejnym domowym sposobem wykazującym skuteczność w walce z zatkanymi zatokami są inhalacje z domieszką olejków eterycznych. 

Przeciwbólowe leki na zatoki

Jeśli zatkanym zatokom towarzyszy ból głowy, warto sięgnąć po tabletki przeciwbólowe. Istnieją specjalne preparaty dedykowane bólom zatokowym, jak np. Ibuprom Zatoki czy Metafen Zatoki. 

Tagi:
Polecane