Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Leżał na chodniku przed szpitalem. Pomogli mu dopiero przechodnie
Agnieszka  Sztyler-Turovsky
Agnieszka Sztyler-Turovsky 13.04.2024 10:08

Leżał na chodniku przed szpitalem. Pomogli mu dopiero przechodnie

karetka, szpital Dąbrowa Górnicza
fot. zdjęcie ilustracyjne/Shutterstock.com

Młody mężczyzna leżał na chodniku przed szpitalem i miał atak padaczki. Przechodnie próbowali nawiązać z nim kontakt i przerażeni prosili o pomoc personel. Usłyszeli, że mają wezwać pogotowie.

Pod szpitalem w Dąbrowie Górniczej leżał mężczyzna Najbliżej skrzydła, które zajmują w nim Polsko-Amerykańskie Klinik Serca. Personel szpitala mu nie pomógł, choć prosili o to przechodnie. Od SOR-u dzielio mężczyznę tylko 300 m. Ale nikt nie wyszedł go zbadać. Sprawę jako pierwsza opisała Renata Cius-Rasek z „Faktu”. 

„W szpitalu nikogo to nie interesowało” - wspominali przechodnie

Do leżącego mężczyzn podchodzili przechodnie, bez skutku próbowali nawiązać kontakt. Jeden z mężczyzn, który kupował leki w pobliskiej aptece powiedział w rozmowie z „Faktem”: 

„Zauważyłem faceta leżącego na chodniku, gdzieś z 10 metrów od drzwi szpitala. Pomyślałem sobie najgorsze (…)

Podszedłem bliżej. Chciałem się włączyć w pomoc. Jakaś kobieta klęczała przy nim, sprawdzała, czy oddycha, czy jest z nim jakiś kontakt. Kolejna poszła do klinki, bo było najbliżej. Usłyszała od lekarza dyżurnego, że od takich spraw jest pogotowie. W szpitalu też nikogo to nie interesowało”. 

Rzeczniczka szpitala: „Priorytetem dla nas jest pacjent na oddziale”

Gdy dziennikarka „Faktu” poprosiła o komentarz rzeczniczkę Polsko-Amerykańskich Klinik Serca (sieć, która ma szpitale w kilku miejscach w Polsce i zajmuje się leczeniem, w tym operacyjnym pacjentów kardiologicznych), Natalię Lanc, usłyszała:

„W trakcie zdarzenia mieliśmy na oddziale PAKS dwa pilne przypadki: pacjenta z obrzękiem płuc oraz pacjenta w trakcie reanimacji. W tym czasie do PAKS-u weszła kobieta, prosząc o pomoc dla mężczyzny z atakiem padaczki, który leżał niedaleko szpitala. W związku z opisanymi na wstępie ostrymi przypadkami na oddziale, lekarze nie mogli wyjść za zgłaszającą kobietą. Priorytetem dla nas jest pacjent na oddziale i naszym obowiązkiem jest opieka nad tym pacjentem. Pani przekazano, aby wezwała zespół ratownictwa medycznego”. 

Kobieta żyła wiele lat w męskim ciele. Zobacz podcast Pacjenci.pl:

Mężczyzna leżący pod szpitalem w Dąbrowie Górniczej był pijany

Dziennikarka „Faktu” poprosiła też o komentarz Annę Ginał, rzeczniczkę Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej, bo szpita, pod którym leżał mężczyzna jest jego częścią. Usłyszała, że pacjent leżał najbliżej drzwi Polsko Amerykańskich Klink Serca, więc to lekarze z tej kliniki powinni zająć się pomocą.

Wywożą zarodki za granicę! Ujawniamy prawdę o in vitro w Polsce. Zobacz podcast Pacjenci.pl:

Ktoś z przechodniów zadzwonił w końcu na 112. Karetka pogotowia przyjechała po niespełna pół godzinie. Ratownicy wsadził pacjenta do karetki i przewiózł go kilkaset metrów dalej, na szpitalny SOR dąbrowskiego szpitala. Tam po przebadaniu okazało się, że mężczyzna jest nietrzeźwy i o własnych siłach udał się do domu.

Co się stanie, jak nagle odstawisz alkohol? Lekarz opowiada o ataku padaczki i delirium alkoholowym:

Przeczytaj też: 

Chcesz napisać do redakcji? [email protected]

Polecane