Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Martwica oddzielająca
Agata Wiencierz
Agata Wiencierz 19.03.2022 01:32

Martwica oddzielająca

Martwica oddzielająca
pixabay.com

Czym jest martwica oddzielająca?

Martwica oddzielająca, inaczej choroba Königa, to choroba z grupy jałowych martwic kości, w których dochodzi do nekrozy kości lub jej fragmentów. Choroba ta występuje z częstotliwością od 15 do 30 osób na 100000 każdego roku. Schorzenie jest jedną z istotnych przyczyn bólu stawów u aktywnych fizycznie dzieci i nastolatków, które mają większe szanse na wyzdrowienie niż dorośli, ze względu na stały wzrost tkanki kostnej.

Przyczyny martwicy oddzielającej

Dokładne przyczyny powstawania martwicy oddzielającej nie zostały rozpoznane, wskazuje się jednak na połączenie wpływu powtarzających się urazów, niedokrwienia, czynników genetycznych i hormonalnych, gwałtownego wzrostu oraz nierównowagi pomiędzy zawartością wapnia i fosforu w organizmie.

Objawy martwicy oddzielającej

Głównymi objawami martwicy oddzielającej są bóle stawów i stany zapalne wynikające z obluzowania fragmentów kości lub chrząstki w stawie. Zmiany najczęściej dotyczą kolan, mogą też jednak występować w łokciach lub kostkach.

Chorzy uskarżają się na ból związany z aktywnością fizyczną, który stopniowo staje się coraz bardziej uciążliwy. Oprócz tego mogą wystąpić: obrzęk, blokowanie się stawu, trzaski, ograniczenie ruchomości stawu. Są to objawy charakterystyczne dla stadium pierwszego choroby.

W stadium drugim martwicy oddzielającej dochodzi do odrywania fragmentów chrząstki lub kości. Może prowadzić to do zaników mięśni i osłabienia kończyny.

Rozpoznanie martwicy oddzielającej

Diagnoza choroby wymaga przeprowadzenia badań obrazowych, takich jak rentgenografia, obrazowanie rezonansem magnetycznym lub tomografia komputerowa. Martwicę oddzielającą należy różnicować z wieloma urazami stawów. Oprócz badań obrazowych lekarz przeprowadza badanie fizykalne, które zazwyczaj uwidacznia objawy, takie jak tkliwość, obrzęk, ograniczony zakres ruchu.

Tagi:
Polecane