Masz takie objawy? Oznaczają, że rak zajął organizm. Onkolog alarmuje
Nie ma osoby, która nie obawiałaby się zachorowania na nowotwór. Aby go uniknąć, należy stale się badać. Warto też mieć oczy szeroko otwarte i obserwować, czy organizm nie daje nam znać, że dzieje się coś złego. Onkolog wskazuje na objawy, które powinny nas zaniepokoić.
Rak to plaga wśród Polaków. Liczba chorych jest zatrważająca
Nowotworowy to jedna z głównych chorób cywilizacyjnych XXI. Są drugą po chorobach układu krążenia przyczynę śmierci. Rocznie z tego powodu umiera w Polsce ponad 100 tys. osób, co stanowi ponad 25% zgonów. Jak podaje immuno-onkologia.pl, z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że z rakiem zmaga się ok. 1,17 mln Polaków – co oznacza, że na każde 100 tys. osób w naszym kraju 440 ma zdiagnozowanego raka. Liczba nowych zachorowań w skali roku sięga blisko 170 tys.
Najczęściej występujący nowotwór wśród mężczyzn to rak prostaty , a wśród kobiet – rak piersi. Kolejne najczęstsze nowotwory, niezależnie od płci, to nowotwory płuc i jelita grubego. Chcesz wiedzieć więcej o nowotworach u mężczyzn? Przeczytaj: To jeden z najczęstszych nowotworów u mężczyzn. Objawy można przeoczyć
Lekarz apeluje do Polaków. Wskazuje, że nagminnie popełniają ten błąd
Onkolog kliniczny dr n. med. Tomasz Sarosiek wskazuje, że wielu Polaków zapomina o profilaktyce i lekceważy objawy. Chcesz wiedzieć w jaki sposób uchronić się przed rakiem? Przeczytaj: To warzywo chroni przed rakiem żołądka jak tarcza. Warto jeść codziennie
- Niestety takich osób jest bardzo dużo. Nagminnie mam pacjentów, którzy miesiącami albo nawet latami ignorują objawy, z którymi absolutnie nie wolno czekać. Mam takich chorych co najmniej raz w miesiącu albo i częściej, którzy otrzymują diagnozę już zaawansowanego nowotworu, bo odwlekali wizytę u lekarza, choć były do niej wskazania - przyznaje w rozmowie z WP abcZdrowie onkolog kliniczny dr n. med. Tomasz Sarosiek.
Onkolog wskazuje na dwa najpopularniejsze objawy raka. Polacy nic sobie z nich nie robią
Choć ogromnym błędem jest lekceważenie objawów, to wciąż to robimy. Możliwe, że z obawy o to, co nastąpi. Jednak warto zrozumieć, że tylko tym sobie szkodzimy, pogarszając sytuację.
- Często to symptomy, które ewidentnie powinny wzbudzić niepokój, chociażby dlatego, że się utrzymują. Jednym z takich najczęściej ignorowanych pierwszych objawów nowotworu jest kaszel. Miałem niedawno pacjenta, w dodatku palacza, który ponad pół roku nie zgłosił się do lekarza, mimo że kaszel się nasilał - wskazuje dr Sarosiek.
Zwraca uwagę, że jeśli kaszel utrzymuje się trzy tygodnie, a towarzyszą mu chrypka, duszność czy krwioplucie, to może świadczyć to o zaawansowanym stadium nowotworu. Radzi również, by pod żadnym pozorem nie bagatelizować pojawienia się krwi – niezależnie od postaci, jaką przyjmie. Może być to kaszel z krwią, krew w moczu, a nawet stolcu. To wystarczający znak, że coś się dzieje i należy zgłosić się do lekarza. Chcesz wiedzieć co karmi raka i czego lepiej unikać? Przeczytaj: Nowotwory z lodówki. Lekarz wskazał 3 produkty, które są dla raka jak nawóz
Najczęstsze objawy nowotworu to:
- guzy, zgrubienia, stwardnienia w ciele,
- chrypa, zmiana tembru głosu, uczucie przeszkody w gardle,
- kaszel, ból w klatce piersiowej, duszności, krwioplucie,
- powiększone węzły chłonne,
- nagła i nieuzasadniona utrata wagi,
- problemy z wypróżnianiem,
- wydzielina i krwawienia z dróg rodnych,
- zmiany skórne, zmiana wyglądu pieprzyka,
- gorączka,
- nocne poty.